Jak „obléknout“ vanu

Pokud vana záměrně neukazuje na odiv své elegantní nožky například v podobě lvích tlap, raději jí celé boky zahalíme obkladem. Pro jaký se rozhodnout?

Podle toho, jak je vana v koupelně umístěna, zda stojí v nice, v rohu, u jedné stěny, nebo v prostoru, obložíme jednu, dvě, tři, nebo všechny čtyři její strany. Na obklad se hodí dřevo, keramické obkládačky, přírodní kámen, cihla, další možností je štukovaná zeď nebo hotové panely z akrylátu.

 

Panely z akrylátu nebo dřeva

Na zakrytí čelní i boční strany vany se dají využít bílé akrylátové panely vyráběné přímo na míru k jednotlivým vanám, a to k vanám pravidelných i nepravidelných tvarů, oblým i rohovým.

Vana muže mít „kabát“ i ze dřeva. Panely v potřebné velikosti si vyrobíme nebo necháme udělat u truhláře – mohou být sestaveny z různě širokých prkének kladených vodorovně, svisle i do vzoru, hladké i profilované. Využít se dají i části starého nábytku, například dveře skříní a podobně. Nebo jednotlivá prkna montujeme přímo na dřevěnou konstrukci postavenou kolem vany.

Panel by mel být osazen pod okraj vany, aby za něj nemohla zatékat voda. V opačném případě je třeba spáru dobře utěsnit silikonovým tmelem. Dřevo může zůstat v přírodní podobě nebo mu lazura či barva dodá žádaný odstín. Dřevo nezapomeneme ošetřit proti vlhkosti.

Na rovnou obezdívku vany lze i v malé koupelně využít velkoformátové keramické obkládačky (RAKO)

Výhody panelů

Hlavní výhoda panelů je v jejich snadné montáži, a hlavně případné demontáži, kdybychom se potřebovali při závadě dostat k odtoku nebo rozvodu vody. Na snadnou demontáž nebo rozebíratelnost panelu bychom měli myslet už při jeho výrobě a osazování. Pokud je panel rozdělený do několika částí, stáčí pak v případě potřeby demontovat jen jednu část.

 

Klasikou jsou obkládačky

Nejčastějším způsobem, jak „obléknout“ vanu, je obezdít ji a obložit keramickými obkládačkami. Díky jejich široké škále barev, dekoru a rozměru můžou čelní nebo i boční strana vany sehrát významnou roli v celkovém vzhledu koupelny. Obložíme-li vanu stejnou keramikou jako stěny, případně i podlahu, koupací nádoba nenápadně splyne s pozadím. Chceme-li vanu trochu zvýraznit, stačí pro ni vybrat obklad v totožné barevnosti jako na stěnách, ale menších rozměrů. A má-li se vana stát výrazným prvkem koupelny, zvolíme barevnost, případně i rozměry odlišné od ostatní keramiky.

Tip pro moderní koupelny – umyvadlo Minerva má neviditelný odpad, voda mizí úzkou štěrbinou (Sapho)

Na obliny je mozaika

Drobná mozaika, případně úzké pásky jsou dobrou volbou při obkládání oblých a nepravidelných tvarů. Hodí se i na pokrytí menších odkladních ploch kolem vany. Zajímavého efektu docílíme kombinací mozaiky na oblé části vany a větších formátů obkládaček na rovné ploše. Pro kontrast lze zvolit i různé barvy.

 

Kámen, cihla, omítka

Keramické obkládačky nebo ploché obklady řezané z ušlechtilého kamene, například mramoru, nejsou jedinou možností, jak obložit obezděnou vanu. V koupelně s obnaženou kamennou zdí můžeme tento materiál zopakovat i na čelní straně vany. Dalším vhodným materiálem jsou cihly. Obezdění lze také jen opatřit omítkou, nejlépe hliněnou, a pak natřít.

Dřevěné obložení vany ve světlé barevnosti jemně kontrastuje s barevnou výmalbou a doplňky (Dulux)

 

Hezká ukázka toho, jak si lze pohrát s barevností a velikostí obkládaček. Vana se díky obkladu stala dominantou koupelny (RAKO)

 

www.dulux.cz, www.rako.cz, www. sapho.cz


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.