Hezká ukázka toho, jak si lze pohrát s barevností a velikostí obkládaček. Vana se díky obkladu stala dominantou koupelny (RAKO)

Jak „obléknout“ vanu

Pokud vana záměrně neukazuje na odiv své elegantní nožky například v podobě lvích tlap, raději jí celé boky zahalíme obkladem. Pro jaký se rozhodnout?

Podle toho, jak je vana v koupelně umístěna, zda stojí v nice, v rohu, u jedné stěny, nebo v prostoru, obložíme jednu, dvě, tři, nebo všechny čtyři její strany. Na obklad se hodí dřevo, keramické obkládačky, přírodní kámen, cihla, další možností je štukovaná zeď nebo hotové panely z akrylátu.

 

Panely z akrylátu nebo dřeva

Na zakrytí čelní i boční strany vany se dají využít bílé akrylátové panely vyráběné přímo na míru k jednotlivým vanám, a to k vanám pravidelných i nepravidelných tvarů, oblým i rohovým.

Vana muže mít „kabát“ i ze dřeva. Panely v potřebné velikosti si vyrobíme nebo necháme udělat u truhláře – mohou být sestaveny z různě širokých prkének kladených vodorovně, svisle i do vzoru, hladké i profilované. Využít se dají i části starého nábytku, například dveře skříní a podobně. Nebo jednotlivá prkna montujeme přímo na dřevěnou konstrukci postavenou kolem vany.

Panel by mel být osazen pod okraj vany, aby za něj nemohla zatékat voda. V opačném případě je třeba spáru dobře utěsnit silikonovým tmelem. Dřevo může zůstat v přírodní podobě nebo mu lazura či barva dodá žádaný odstín. Dřevo nezapomeneme ošetřit proti vlhkosti.

Na rovnou obezdívku vany lze i v malé koupelně využít velkoformátové keramické obkládačky (RAKO)

Výhody panelů

Hlavní výhoda panelů je v jejich snadné montáži, a hlavně případné demontáži, kdybychom se potřebovali při závadě dostat k odtoku nebo rozvodu vody. Na snadnou demontáž nebo rozebíratelnost panelu bychom měli myslet už při jeho výrobě a osazování. Pokud je panel rozdělený do několika částí, stáčí pak v případě potřeby demontovat jen jednu část.

 

Klasikou jsou obkládačky

Nejčastějším způsobem, jak „obléknout“ vanu, je obezdít ji a obložit keramickými obkládačkami. Díky jejich široké škále barev, dekoru a rozměru můžou čelní nebo i boční strana vany sehrát významnou roli v celkovém vzhledu koupelny. Obložíme-li vanu stejnou keramikou jako stěny, případně i podlahu, koupací nádoba nenápadně splyne s pozadím. Chceme-li vanu trochu zvýraznit, stačí pro ni vybrat obklad v totožné barevnosti jako na stěnách, ale menších rozměrů. A má-li se vana stát výrazným prvkem koupelny, zvolíme barevnost, případně i rozměry odlišné od ostatní keramiky.

Tip pro moderní koupelny – umyvadlo Minerva má neviditelný odpad, voda mizí úzkou štěrbinou (Sapho)

Na obliny je mozaika

Drobná mozaika, případně úzké pásky jsou dobrou volbou při obkládání oblých a nepravidelných tvarů. Hodí se i na pokrytí menších odkladních ploch kolem vany. Zajímavého efektu docílíme kombinací mozaiky na oblé části vany a větších formátů obkládaček na rovné ploše. Pro kontrast lze zvolit i různé barvy.

 

Kámen, cihla, omítka

Keramické obkládačky nebo ploché obklady řezané z ušlechtilého kamene, například mramoru, nejsou jedinou možností, jak obložit obezděnou vanu. V koupelně s obnaženou kamennou zdí můžeme tento materiál zopakovat i na čelní straně vany. Dalším vhodným materiálem jsou cihly. Obezdění lze také jen opatřit omítkou, nejlépe hliněnou, a pak natřít.

Dřevěné obložení vany ve světlé barevnosti jemně kontrastuje s barevnou výmalbou a doplňky (Dulux)

 

Hezká ukázka toho, jak si lze pohrát s barevností a velikostí obkládaček. Vana se díky obkladu stala dominantou koupelny (RAKO)

 

www.dulux.cz, www.rako.cz, www. sapho.cz


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek