Pekáč nejen na husu

Podzim nabízí štědře své dary, a tak váš domov nejspíš voní po koláčích s jablky, hruškami či švestkami a samozřejmě i po mase. Na svatého Martina nesmí chybět husa. Máte na ni správný pekáč?

Pečení je zábavné, obzvláště když pokrmům dodá na chuti i na kvalitě živý oheň v kuchyňských kamnech nebo v peci. Ke zdárnému dílu potřebujeme ještě pořádný pekáč nebo velkou zapékací mísu. Ve výbavě by nám neměla chybět nádoba s poklicí, bez které by se třeba husa nebo kachnička dobře neupekly. Naše babičky o tom věděly své, proto doma nechyběl pořádný pekáč železňák nebo pekáč z litiny či keramiky. Moderní technologie přidaly k těmto tradičním materiálům další, které nám přípravu pokrmů ulehčí.

Hranatý keramický pekáč s víkem (Pyrex Wave)

Jak si správně vybrat

Při výběru pekáče musíme kromě jeho tvaru brát ohled i na použité materiály. Je jich bezpočet a patří k nim například litina, smalt, nerez, titan, silikon, teflon, měď, keramika, porcelán a sklo. Které se nám vyplatí nejvíce? To záleží na osobních zkušenostech, vkusu, na stylu vybavení interiéru, na troubě, v níž budeme péci, i na pokrmech, které v nich budeme připravovat.

Klasický je litinový pekáč se smaltovaným vnitřkem. Snadno se čistí, je výborně tepelně vodivý, odolný vůči mechanickému opotřebení a vypadá pěkně i po dlouhodobém používání. Jeho nevýhodou je, že je poměrně těžký a zvláště s velkým pekáčem s poklicí se pěkně nadřeme.

Ke klasice patří i smaltované nádoby. Jsou dobře tepelně vodivé a velmi snadné na údržbu. Do venkovských kuchyní se skvěle hodí také keramické pekáče v glazované i neglazované podobě (například nádobí typu římský hrnec) a nádoby z porcelánu. Snadno se udržují a jsou vhodné na pečení i na zapékání, servírování i na skladování hotových pokrmů.

Set nádob na zapékané pokrmy z kolekce Green Gate (Bella Rose)

Sklo, nerez, titan a spol.

Skleněné pekáče a misky z varného skla je možné využít na pečení, zapékání, ohřívání, ale i k servírování a skladování hotových jídel. Většinu skleněných nádob lze použít i do mikrovlnné trouby. Jejich hlavní výhodou je snadná údržba. Při pečení navíc dobře vidíme do nádoby.

Nerezové pekáče mají v kuchyni řadu využití: hodí se na zapékání, dušení i na vaření. Mají výbornou tepelnou vodivost, která zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla po celé ploše nádoby. Některé modely jsou vybaveny vkládacím roštem pro snadné pečení bez připálení. Rošt využijeme i na vaření v páře – stačí použít pekáč s poklopem.

Titanové nádobí vyniká hlavně svým tvrdým povrchem, díky němuž je vysoce odolné vůči mechanickému poškození. Proto v něm lze používat i kovové kuchyňské náčiní. Jeho další výhodou je snadná údržba. Nevýhodou je vyšší cena. Titanové nádoby využijeme také na vaření a dušení pokrmů na sporáku.

Pečicí forma z šedé litiny opatřené dvouvrstvým potravinářským smaltem (Smalt)

Nepřilnavé povrchy a silikon

Pekáče s nepřilnavým povrchem z teflonu zaručují pečení bez připalování. Není třeba tu používat tuk, proto je příprava pokrmů zdravá. Musíme dbát na to, aby nedošlo k poškození a odlupování teflonového povrchu, které může nastat při porušení ochranné vrstvy ostrými předměty.

Ještě lepší vlastnosti mají nádoby s keramickým povrchem. Ten je rovněž nepřilnavý, navíc je velmi odolný a nemusíme používat speciální nástroje pro manipulaci s pokrmy.

Oblíbeným materiálem je i silikon. Nádoby na pečení jsou nepřilnavé a skladné. Nemusejí se vymazávat tukem a vysypávat moukou, hotové pokrmy se z nich snadno vyklopí. Můžeme je dávat do mrazničky a umývat v myčce. Vyrábějí se i nádoby z krystalického polymeru. Jsou lehké, odolávají teplotě do 230 °C, maso netřeba podlévat a peče se ve vlastní šťávě.

Keramické pekáče a formy zdobené razítkovou metodou pod transparentní glazurou (Keramika Nola)

 


Text: stet; foto: Shuttestock a archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek