Jak nábytku vrátit lesk
Tentokrát vás nečeká pojednání o restaurování nábytku, ale spíše o postupech ošetření, které by měly nábytek udržet při životě a v odpovídající míře lesku, případně mu vrátit krásu, ztracenou pod nánosem zašlého laku nebo oleje.
Tradiční šelakové politury dávaly nábytku vysoký lesk. Pracovat s šelakem je však poměrně náročné a chcete-li povrch nábytku upravit tímto složitým postupem, je vhodné svěřit takovou práci odborným restaurátorům. Lesku podobného šelakové polituře však lze dosáhnout i leštěným lakováním. Postup spočívá v nanesení několika vrstev leštěného laku, pečlivém broušení a vetření základu pro vrchní krycí polituru, kterou lze dosáhnout vysokého lesku. Plochy upravené cestou leštěného lakování jsou odolné proti poškrábání i vodě a vykazují zrcadlový lesk.
Lakování po vrstvách
Jak na to? Na připravenou plochu nanesete stříkací pistolí leštěný lak (například CLOU Polier- und Schwabbellack AC 63) ve čtyřech až pěti vrstvách. Mezi jednotlivými stříkanými nánosy je třeba zachovat šestihodinovou přestávku na vyschnutí. U hrubě pórovitých dřev je pak nutné jednotlivé vrstvy laku přebrušovat.
Pro první lakový nános přidejte asi 20 procent ředidla (CLOU Zelluloselack- Verdünnung Nr. 790) – lak by měl být velmi řídký, následující nástřiky laku nařeďte asi pěti až deseti procenty ředidla. Lakujte při teplotě nad 18 stupňů Celsia a dbejte na to, aby byla vrstva co nejtenčí. Po poslední vrstvě laku by měl nábytek intenzivně prosychat alespoň tři dny. Jednotlivé vrstvy laku je možné nanášet i štětcem při zachování stejného postupu i poměru ředění laku.
Broušení je nezbytné, pokud je povrch příliš poškozený, nebo při více vrstvách laku. Při lakování se brousí ručně a na mokro
Pro oživení ne příliš zašlého povrchu lze využít i speciální přípravky na leštění, ale vždy je třeba postupovat podle návodu
Olej až nakonec
Po dokonalém proschnutí dolaďte povrch nábytku broušením. Brousí se za mokra papírem o zrnitosti 240 až 280 s použitím brusné tekutiny (například CLOU Schleifflüssigkeit) a poté dobrušujte papírem o zrnitosti 360 nebo 400. Poté se do povrchu nábytku vtírá základová politura, ale před jejím vetřením nechejte upravenou plochu tři hodiny odpočívat.Nejdříve je třeba ošetřit povrch rozdělovací politurou (například CLOU Verteilerpolitur AC 70), která vyrovná lakovanou plochu a připraví ji pro nanesení krycí politury. Po vetření rozdělovací politury tampónem nechejte povrch nábytku proschnout přes noc a poté můžete začít pracovat s vrchní krycí politurou (například CLOU Deckpolitur AC 80). Tu je nutné ředit lihem nebo ředidlem v poměru jeden díl politury ke dvěma nebo třem dílům ředidla. Ke konci leštění se doporučuje přidat do politury několik kapek lešticího oleje (například CLOU Polieröl), ale nesmí se s ním pracovat od začátku.
Nakonec přeleštěte nábytek čistým tampónem, navlhčeným prostředkem CLOU Polish. Ten slouží k odstranění zbytků lešticího oleje a dosažení vysokého lesku. Povrch leštěného povrchu musí být dokonale hladký, bez nerovných lesklých a zapadlých míst. Leští se tak dlouho, až bude leštěná plocha dokonale hladká.
Komodě z měkkého dřeva nejlépe sluší oleje či olejové politury, kterými lze jejich povrch udržovat i oživit po vybroušení
Co byste měli vědět
Nábytek, nalakovaný akrylátovými laky se při silnějším znečištění ošetřuje nejlépe naředěným saponátem, ale bez použití tlaku a s následným pečlivým vytřením do sucha.
Použití olejových politur, oživovacích olejů a jiných přípravků obsahujících oleje se nedoporučuje na nábytek lakovaný matným lakem, není totiž možné dosáhnout rovnoměrného vyleštění.
V žádném případě nepoužívejte na lakovaný či olejovaný nábytek brusné pasty či prášky obsahující abraziva.
Voskovou polituru používejte na ošetření a oživení voskovaného či mořeného nábytku.
Šelakovou polituru lze při větším opotřebení oživit vosko-olejovou politurou (například olej 3H B 402-05), která se vtírá flanelovým hadříkem až do vysokého lesku.
Pokud je povrch nábytku příliš opotřebovaný, je lépe ho svěřit odborníkům. Obnovení laku staré kusy nábytku doslova rozzáří