Hrnečky, konvičky i káva z A MANO

Nápad založit tuto chráněnou dílnu se zrodil v Odborném učilišti pro žáky s více vadami. Absolventi učiliště totiž jen těžko nacházeli odpovídající pracovní uplatnění. Tým, který původně čítal osm lidí, se za tři roky existence náležitě rozrostl.

Chráněnou dílnu A MANO najdete v Chelčického ulici na pražském Žižkově. Dnes tu zaměstnávají padesát lidí. Věnují se keramice a nedávno se pustili i do pražení kávy. Mezi jejich první výrobky patřily hrníčky a svícny. Také dnes tu vyrábějí dárkové a dekorativní předměty, ale výroba se pochopitelně zmnohonásobila – jsou tu schopni vyrobit téměř jakýkoli výrobek z keramiky, a to i na zakázku podle přání zákazníků. Největší zájem je o drobné předměty, jako jsou hrníčky, knoflíky pro štěstí či zvonky. „Dobře se prodává také vánoční zboží – tedy keramické betlémy, kapříci či andělé. Připravujeme také firemní dárky pro řadu společností podle jejich specifických zadání. Většina našich zaměstnanců je velmi umělecky nadaná a tvoření je baví. O výtvarné návrhy a netradiční nápady není v naší dílně nikdy nouze,“ říká Daniela Prokopová z chráněné dílny A MANO.

Nikdo se tu nenudí

V keramické dílně se tvoří nejrůznějšími technikami. Díky tomu tady mohou nalézt uplatnění jak samostatnější a zručnější pracovníci, tak i ti, pro které by byly složité pracovní postupy nezvládnutelné. „Snažíme se, aby každý zaměstnanec pracoval podle svých možností a aby pro něj práce nebyla jednotvárná a nudná. Někteří jsou opravdu velmi talentovaní, bohužel hendikep rozvoji jejich talentu do značné míry zabránil. Proto jsme rádi, že se prostřednictvím práce v naší dílně mohou umělecky projevit a v jejich rozvoji je nijak neomezujeme,“ popisuje Daniela.

Pražírna kávy zaměstnává další lidi

Kromě keramiky nabízí chráněná dílna také balicí a kompletační práce a má ještě jednu novinku – letos zahájili provoz pražírny kávy v jihočeských Drahonicích. Sortiment se tak obohatil a počet zaměstnanců rozrostl. V současnosti jich mají pět desítek, přičemž naprostou většinu z nich tvoří osoby se zdravotním hendikepem, převážně mladí lidé s mentálním či kombinovaným postižením. „O vlastní pražírně kávy jsme už uvažovali delší dobu, ale teprve loni se nám podařilo získat potřebné prostředky na založení a provoz pražírny z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ říká Daniela. V pražírně kávy připravují také sušené ovoce, ovocné a pečené čaje a bylinné a ovocné sirupy pro přípravu domácích limonád. S dílnou A MANO spolupracuje pražírna při přípravě dárkových setů, mají společný e-shop a spolu s kávou dodávají do kaváren také šálky či konvičky z keramické dílny.

Na kafe do Café Martin

Káva z pražírny v Drahonicích se dodává několika odběratelům v okolí, ale i partnerské organizaci A MANO nazvané Centrum MARTIN o. p. s., která také pomáhá lidem s hendikepem při jejich integraci na trh práce – mimo jiné i tím, že provozuje tréninkové kavárny. „Jedna je přímo v budově Úřadu městské části Praha 6 a druhá je v Karlíně na adrese Sokolovská 29/75. Další kavárnu hodlá Centrum MARTIN otevřít v letošním roce na Žižkově,“ prozrazuje plány do budoucna Daniela Prokopová. Díky založení pražírny a otevření kaváren je vše pěkně provázané – v Café Martin se pije výhradně káva z Drahonic, a to z hrníčků, které se vyrábějí v keramické dílně v Chelčického ulici.

O trénink v obchodě je zájem

Pokud nebudete mít cestu do některé z kaváren, můžete si výrobky z A MANO nebo drahonické pražírny koupit prostřednictvím e-shopu. A prodávají se také ve dvou tréninkových obchodech. Jeden najdete na adrese Koněvova 162 na Žižkově a druhý na rohu ulic Nuselská a Mojmírova v Praze 4. „Naše výrobky jsou také v prodeji v partnerském tréninkovém obchodě na adrese Táboritská 1, Praha 3. Tato tréninková pracoviště, podobně jako kavárny, slouží k začlenění osob s postižením na trh práce. O práci v obchodě je velký zájem. Lidé, kteří se zúčastní projektu tréninkového zaměstnání, získávají důležité pracovní dovednosti,“ uzavírá Daniela Prokopová.


Víte, co je A MANO?

Název Chráněné dílny A MANO znamená v překladu „ruční, ručně“, což přesně vystihuje tvorbu zaměstnanců dílny, ať se jedná o ručně tvořenou keramiku, dekorace nebo o ručně kompletované zakázky a tvorbu reklamních předmětů.

 

Kontakt:

A MANO

Chelčického 911/2, 130 00 Praha 3
tel.: 608 930 502, 776 611 242
web: www.a-mano.cz
email: a-mano@email.cz

 


Recept na pečený čaj:

500 g jablek, 200 g pomerančů, 100 g citronu, 100 g zázvoru, 50 g rozinek, 10 ks hřebíčku, 1 badyán, 1 malá lžička nabo 2 kousky kůry skořice, 500 g cukru

Citrusy omyjeme a i s kůrou nakrájíme na drobné kousky, stejně tak nakrájíme i jablka a oloupaný zázvor. Přidáme rozinky, cukr a koření. Vše promícháme ve vyšším plechu a pečeme na 200 stupňů ve vyhřáté troubě. Občas promícháme. Čaj je hotový, až všechny suroviny změknou, což trvá asi hodinu. Lze zavařit do sklenic, nebo skladovat v ledničce.

Návod na přípravu: 1 polévkovou lžíci pečeného čaje ve větším hrnku přelijeme vařící vodou.
Čaj je ideální v zimním období jako prevence, ale i při léčbě nachlazení.

 


Text: Andrea Skalická Foto: A MANO

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.