Hrnečky, konvičky i káva z A MANO

Nápad založit tuto chráněnou dílnu se zrodil v Odborném učilišti pro žáky s více vadami. Absolventi učiliště totiž jen těžko nacházeli odpovídající pracovní uplatnění. Tým, který původně čítal osm lidí, se za tři roky existence náležitě rozrostl.

Chráněnou dílnu A MANO najdete v Chelčického ulici na pražském Žižkově. Dnes tu zaměstnávají padesát lidí. Věnují se keramice a nedávno se pustili i do pražení kávy. Mezi jejich první výrobky patřily hrníčky a svícny. Také dnes tu vyrábějí dárkové a dekorativní předměty, ale výroba se pochopitelně zmnohonásobila – jsou tu schopni vyrobit téměř jakýkoli výrobek z keramiky, a to i na zakázku podle přání zákazníků. Největší zájem je o drobné předměty, jako jsou hrníčky, knoflíky pro štěstí či zvonky. „Dobře se prodává také vánoční zboží – tedy keramické betlémy, kapříci či andělé. Připravujeme také firemní dárky pro řadu společností podle jejich specifických zadání. Většina našich zaměstnanců je velmi umělecky nadaná a tvoření je baví. O výtvarné návrhy a netradiční nápady není v naší dílně nikdy nouze,“ říká Daniela Prokopová z chráněné dílny A MANO.

Nikdo se tu nenudí

V keramické dílně se tvoří nejrůznějšími technikami. Díky tomu tady mohou nalézt uplatnění jak samostatnější a zručnější pracovníci, tak i ti, pro které by byly složité pracovní postupy nezvládnutelné. „Snažíme se, aby každý zaměstnanec pracoval podle svých možností a aby pro něj práce nebyla jednotvárná a nudná. Někteří jsou opravdu velmi talentovaní, bohužel hendikep rozvoji jejich talentu do značné míry zabránil. Proto jsme rádi, že se prostřednictvím práce v naší dílně mohou umělecky projevit a v jejich rozvoji je nijak neomezujeme,“ popisuje Daniela.

Pražírna kávy zaměstnává další lidi

Kromě keramiky nabízí chráněná dílna také balicí a kompletační práce a má ještě jednu novinku – letos zahájili provoz pražírny kávy v jihočeských Drahonicích. Sortiment se tak obohatil a počet zaměstnanců rozrostl. V současnosti jich mají pět desítek, přičemž naprostou většinu z nich tvoří osoby se zdravotním hendikepem, převážně mladí lidé s mentálním či kombinovaným postižením. „O vlastní pražírně kávy jsme už uvažovali delší dobu, ale teprve loni se nám podařilo získat potřebné prostředky na založení a provoz pražírny z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ říká Daniela. V pražírně kávy připravují také sušené ovoce, ovocné a pečené čaje a bylinné a ovocné sirupy pro přípravu domácích limonád. S dílnou A MANO spolupracuje pražírna při přípravě dárkových setů, mají společný e-shop a spolu s kávou dodávají do kaváren také šálky či konvičky z keramické dílny.

Na kafe do Café Martin

Káva z pražírny v Drahonicích se dodává několika odběratelům v okolí, ale i partnerské organizaci A MANO nazvané Centrum MARTIN o. p. s., která také pomáhá lidem s hendikepem při jejich integraci na trh práce – mimo jiné i tím, že provozuje tréninkové kavárny. „Jedna je přímo v budově Úřadu městské části Praha 6 a druhá je v Karlíně na adrese Sokolovská 29/75. Další kavárnu hodlá Centrum MARTIN otevřít v letošním roce na Žižkově,“ prozrazuje plány do budoucna Daniela Prokopová. Díky založení pražírny a otevření kaváren je vše pěkně provázané – v Café Martin se pije výhradně káva z Drahonic, a to z hrníčků, které se vyrábějí v keramické dílně v Chelčického ulici.

O trénink v obchodě je zájem

Pokud nebudete mít cestu do některé z kaváren, můžete si výrobky z A MANO nebo drahonické pražírny koupit prostřednictvím e-shopu. A prodávají se také ve dvou tréninkových obchodech. Jeden najdete na adrese Koněvova 162 na Žižkově a druhý na rohu ulic Nuselská a Mojmírova v Praze 4. „Naše výrobky jsou také v prodeji v partnerském tréninkovém obchodě na adrese Táboritská 1, Praha 3. Tato tréninková pracoviště, podobně jako kavárny, slouží k začlenění osob s postižením na trh práce. O práci v obchodě je velký zájem. Lidé, kteří se zúčastní projektu tréninkového zaměstnání, získávají důležité pracovní dovednosti,“ uzavírá Daniela Prokopová.


Víte, co je A MANO?

Název Chráněné dílny A MANO znamená v překladu „ruční, ručně“, což přesně vystihuje tvorbu zaměstnanců dílny, ať se jedná o ručně tvořenou keramiku, dekorace nebo o ručně kompletované zakázky a tvorbu reklamních předmětů.

 

Kontakt:

A MANO

Chelčického 911/2, 130 00 Praha 3
tel.: 608 930 502, 776 611 242
web: www.a-mano.cz
email: a-mano@email.cz

 


Recept na pečený čaj:

500 g jablek, 200 g pomerančů, 100 g citronu, 100 g zázvoru, 50 g rozinek, 10 ks hřebíčku, 1 badyán, 1 malá lžička nabo 2 kousky kůry skořice, 500 g cukru

Citrusy omyjeme a i s kůrou nakrájíme na drobné kousky, stejně tak nakrájíme i jablka a oloupaný zázvor. Přidáme rozinky, cukr a koření. Vše promícháme ve vyšším plechu a pečeme na 200 stupňů ve vyhřáté troubě. Občas promícháme. Čaj je hotový, až všechny suroviny změknou, což trvá asi hodinu. Lze zavařit do sklenic, nebo skladovat v ledničce.

Návod na přípravu: 1 polévkovou lžíci pečeného čaje ve větším hrnku přelijeme vařící vodou.
Čaj je ideální v zimním období jako prevence, ale i při léčbě nachlazení.

 


Text: Andrea Skalická Foto: A MANO

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek