Kouzlo patchworku

Půvab patchworkových přikrývek, polštářů, ubrusů a dalších doplňků určitě okouzlí každého, kdo se s nimi setká. A možná i dostane chuť se této technice věnovat.

Patchwork je stará textilní technika, při níž se sešívají malé kousky barevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Oblíbená je především ve Velké Británii, Francii a severní Americe.

Technikou patchworku se zhotovují především přehozy přes postel, přikrývky, polštáře, ubrusy, prostírání, nástěnné obrazy. Využít se dá i na různé drobné doplňky jako kabelky, pouzdra na brýle, obaly na knihy, vánoční ozdoby i oděvní součásti.

 

Jak se šije patchwork

Patchworkářky používají buď tradiční vzory, nebo si vytvářejí své vlastní. Vzory mají zajímavě znějící názvy, například babiččina zahrádka (vypadá jako včelí plástev), flic flac (připomíná větrníky), watercolor (je to mozaika) či crazy (jde o sešívání nepravidelných dílků). Existují i různé techniky sešívání, některé jsou jednodušší, jiné náročnější. Patří sem i aplikace. Většina z nich se dá šít v ruce i na šicím stroji.

Co je důležité? Přesnost práce, cit pro barvy i představivost. Stejný vzor, pro který si každá z patchworkářek vybere jinou barevnou kombinaci látek, bude ve výsledku působit pokaždé jinak.

Při stříhání i sešívání se někdy používají tak zvané zrychlovací postupy, nesešívá se tedy jednotlivě jeden dílek k druhému.

Pravidelnost nebo crazy

Přikrývky a ubrusy se většinou sestavují z více bloků, na nichž se určitý motiv opakuje. Je stejný, jen barevně jiný, nebo odlišný, ale na stejné téma – třeba Vánoce, hvězdy apod. Nástěnné obrazy bývají často šity crazy technikou – šije se vlastně reálný nebo abstraktní obraz. Tady se uplatní i různé plastické, vyšívané, našívané či malované detaily.

Pak už jen zbývá tuto sešitou horní vrstvu látky, nazývanou top, podložit vatelínem a spodní látkou a celé to prošít. Prošitím – říká se mu quiltování – dostane hotové dílo, nazývané quilt, další zajímavý rozměr. Prošívat lze ručně nebo na stroji, na jednotlivých plochách se uplatní různé ozdobné stehy, které členění quiltu ještě zdůrazní.

Kde hledat inspiraci

Původně se na patchworkové deky využívaly látky z vyřazeného oblečení. I dnes se tak šijí „vzpomínkové“ přikrývky. Ve specializovaných obchodech ale koupíte látky přímo určené pro patchwork i další potřebné pomůcky.

U nás se patchworku aktivně věnuje několik tisíc nadšenců. Existují kluby, pořádají se kurzy, výstavy. Za pozornost určitě stojí Mezinárodní výstava patchworku, konaná vždy na jaře v Praze. Tady uvidíte, kolik neuvěřitelných podob může patchwork mít.


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.