Kouzlo patchworku

Půvab patchworkových přikrývek, polštářů, ubrusů a dalších doplňků určitě okouzlí každého, kdo se s nimi setká. A možná i dostane chuť se této technice věnovat.

Patchwork je stará textilní technika, při níž se sešívají malé kousky barevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Oblíbená je především ve Velké Británii, Francii a severní Americe.

Technikou patchworku se zhotovují především přehozy přes postel, přikrývky, polštáře, ubrusy, prostírání, nástěnné obrazy. Využít se dá i na různé drobné doplňky jako kabelky, pouzdra na brýle, obaly na knihy, vánoční ozdoby i oděvní součásti.

 

Jak se šije patchwork

Patchworkářky používají buď tradiční vzory, nebo si vytvářejí své vlastní. Vzory mají zajímavě znějící názvy, například babiččina zahrádka (vypadá jako včelí plástev), flic flac (připomíná větrníky), watercolor (je to mozaika) či crazy (jde o sešívání nepravidelných dílků). Existují i různé techniky sešívání, některé jsou jednodušší, jiné náročnější. Patří sem i aplikace. Většina z nich se dá šít v ruce i na šicím stroji.

Co je důležité? Přesnost práce, cit pro barvy i představivost. Stejný vzor, pro který si každá z patchworkářek vybere jinou barevnou kombinaci látek, bude ve výsledku působit pokaždé jinak.

Při stříhání i sešívání se někdy používají tak zvané zrychlovací postupy, nesešívá se tedy jednotlivě jeden dílek k druhému.

Pravidelnost nebo crazy

Přikrývky a ubrusy se většinou sestavují z více bloků, na nichž se určitý motiv opakuje. Je stejný, jen barevně jiný, nebo odlišný, ale na stejné téma – třeba Vánoce, hvězdy apod. Nástěnné obrazy bývají často šity crazy technikou – šije se vlastně reálný nebo abstraktní obraz. Tady se uplatní i různé plastické, vyšívané, našívané či malované detaily.

Pak už jen zbývá tuto sešitou horní vrstvu látky, nazývanou top, podložit vatelínem a spodní látkou a celé to prošít. Prošitím – říká se mu quiltování – dostane hotové dílo, nazývané quilt, další zajímavý rozměr. Prošívat lze ručně nebo na stroji, na jednotlivých plochách se uplatní různé ozdobné stehy, které členění quiltu ještě zdůrazní.

Kde hledat inspiraci

Původně se na patchworkové deky využívaly látky z vyřazeného oblečení. I dnes se tak šijí „vzpomínkové“ přikrývky. Ve specializovaných obchodech ale koupíte látky přímo určené pro patchwork i další potřebné pomůcky.

U nás se patchworku aktivně věnuje několik tisíc nadšenců. Existují kluby, pořádají se kurzy, výstavy. Za pozornost určitě stojí Mezinárodní výstava patchworku, konaná vždy na jaře v Praze. Tady uvidíte, kolik neuvěřitelných podob může patchwork mít.


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek