Kouzlo patchworku

Půvab patchworkových přikrývek, polštářů, ubrusů a dalších doplňků určitě okouzlí každého, kdo se s nimi setká. A možná i dostane chuť se této technice věnovat.

Patchwork je stará textilní technika, při níž se sešívají malé kousky barevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Oblíbená je především ve Velké Británii, Francii a severní Americe.

Technikou patchworku se zhotovují především přehozy přes postel, přikrývky, polštáře, ubrusy, prostírání, nástěnné obrazy. Využít se dá i na různé drobné doplňky jako kabelky, pouzdra na brýle, obaly na knihy, vánoční ozdoby i oděvní součásti.

 

Jak se šije patchwork

Patchworkářky používají buď tradiční vzory, nebo si vytvářejí své vlastní. Vzory mají zajímavě znějící názvy, například babiččina zahrádka (vypadá jako včelí plástev), flic flac (připomíná větrníky), watercolor (je to mozaika) či crazy (jde o sešívání nepravidelných dílků). Existují i různé techniky sešívání, některé jsou jednodušší, jiné náročnější. Patří sem i aplikace. Většina z nich se dá šít v ruce i na šicím stroji.

Co je důležité? Přesnost práce, cit pro barvy i představivost. Stejný vzor, pro který si každá z patchworkářek vybere jinou barevnou kombinaci látek, bude ve výsledku působit pokaždé jinak.

Při stříhání i sešívání se někdy používají tak zvané zrychlovací postupy, nesešívá se tedy jednotlivě jeden dílek k druhému.

Pravidelnost nebo crazy

Přikrývky a ubrusy se většinou sestavují z více bloků, na nichž se určitý motiv opakuje. Je stejný, jen barevně jiný, nebo odlišný, ale na stejné téma – třeba Vánoce, hvězdy apod. Nástěnné obrazy bývají často šity crazy technikou – šije se vlastně reálný nebo abstraktní obraz. Tady se uplatní i různé plastické, vyšívané, našívané či malované detaily.

Pak už jen zbývá tuto sešitou horní vrstvu látky, nazývanou top, podložit vatelínem a spodní látkou a celé to prošít. Prošitím – říká se mu quiltování – dostane hotové dílo, nazývané quilt, další zajímavý rozměr. Prošívat lze ručně nebo na stroji, na jednotlivých plochách se uplatní různé ozdobné stehy, které členění quiltu ještě zdůrazní.

Kde hledat inspiraci

Původně se na patchworkové deky využívaly látky z vyřazeného oblečení. I dnes se tak šijí „vzpomínkové“ přikrývky. Ve specializovaných obchodech ale koupíte látky přímo určené pro patchwork i další potřebné pomůcky.

U nás se patchworku aktivně věnuje několik tisíc nadšenců. Existují kluby, pořádají se kurzy, výstavy. Za pozornost určitě stojí Mezinárodní výstava patchworku, konaná vždy na jaře v Praze. Tady uvidíte, kolik neuvěřitelných podob může patchwork mít.


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Květinový polštář

Květinový polštář

Obyčejný polštářek můžete proměnit v rozkvetlou louku – stačí na něj našít několik výrazných květů, které si sami uháčkujete. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Jak předcházet cukrovce

Jak předcházet cukrovce

Máte v rodině diabetes? Pak byste se měli snažit žít zdravě. Dostatek pohybu a tělo bez zbytečné nadváhy – to je recept, jak se tomuto onemocnění vyhnout.

Celý článek

Levandulové potěšení

Levandulové potěšení

Vyrobte si čistě přírodní kosmetiku z levandulových květů. Získáte tak originální zkrášlovací přípravky bez zbytečné chemie, navíc s příjemnou levandulovou vůní.

Celý článek

Ovocné koláče

Ovocné koláče

Jsou voňavé, lahodné, plné vitaminů, chutnají ke kávě i k snídani. Dopřejte si koláče s čerstvým ovocem upečené tak, jak to dělávaly hospodyňky v časech minulých…

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.