Kouzlo patchworku

Půvab patchworkových přikrývek, polštářů, ubrusů a dalších doplňků určitě okouzlí každého, kdo se s nimi setká. A možná i dostane chuť se této technice věnovat.

Patchwork je stará textilní technika, při níž se sešívají malé kousky barevných látek k sobě tak, aby vznikly různé vzory. Oblíbená je především ve Velké Británii, Francii a severní Americe.

Technikou patchworku se zhotovují především přehozy přes postel, přikrývky, polštáře, ubrusy, prostírání, nástěnné obrazy. Využít se dá i na různé drobné doplňky jako kabelky, pouzdra na brýle, obaly na knihy, vánoční ozdoby i oděvní součásti.

 

Jak se šije patchwork

Patchworkářky používají buď tradiční vzory, nebo si vytvářejí své vlastní. Vzory mají zajímavě znějící názvy, například babiččina zahrádka (vypadá jako včelí plástev), flic flac (připomíná větrníky), watercolor (je to mozaika) či crazy (jde o sešívání nepravidelných dílků). Existují i různé techniky sešívání, některé jsou jednodušší, jiné náročnější. Patří sem i aplikace. Většina z nich se dá šít v ruce i na šicím stroji.

Co je důležité? Přesnost práce, cit pro barvy i představivost. Stejný vzor, pro který si každá z patchworkářek vybere jinou barevnou kombinaci látek, bude ve výsledku působit pokaždé jinak.

Při stříhání i sešívání se někdy používají tak zvané zrychlovací postupy, nesešívá se tedy jednotlivě jeden dílek k druhému.

Pravidelnost nebo crazy

Přikrývky a ubrusy se většinou sestavují z více bloků, na nichž se určitý motiv opakuje. Je stejný, jen barevně jiný, nebo odlišný, ale na stejné téma – třeba Vánoce, hvězdy apod. Nástěnné obrazy bývají často šity crazy technikou – šije se vlastně reálný nebo abstraktní obraz. Tady se uplatní i různé plastické, vyšívané, našívané či malované detaily.

Pak už jen zbývá tuto sešitou horní vrstvu látky, nazývanou top, podložit vatelínem a spodní látkou a celé to prošít. Prošitím – říká se mu quiltování – dostane hotové dílo, nazývané quilt, další zajímavý rozměr. Prošívat lze ručně nebo na stroji, na jednotlivých plochách se uplatní různé ozdobné stehy, které členění quiltu ještě zdůrazní.

Kde hledat inspiraci

Původně se na patchworkové deky využívaly látky z vyřazeného oblečení. I dnes se tak šijí „vzpomínkové“ přikrývky. Ve specializovaných obchodech ale koupíte látky přímo určené pro patchwork i další potřebné pomůcky.

U nás se patchworku aktivně věnuje několik tisíc nadšenců. Existují kluby, pořádají se kurzy, výstavy. Za pozornost určitě stojí Mezinárodní výstava patchworku, konaná vždy na jaře v Praze. Tady uvidíte, kolik neuvěřitelných podob může patchwork mít.


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Oživte byt mozaikou

Oživte byt mozaikou

Přemýšlíte o tom, jaký obklad zvolit do koupelny či kuchyně? Mozaika pomůže při obkládání problematických míst a dokáže také zajímavě doplnit větší plochy.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.