Jak na přípravu půdy

Jarní příprava půdy je nezbytná pro dobré výnosy pěstovaných rostlin a pro úspěšný boj s pleveli. Důležité je udržet v zemině co nejvíce vláhy a dodat jí potřebné živiny.

Správný čas pro jarní přípravu půdy nastává v okamžiku, kdy se hlína do hloubky zhruba deseti centimetrů prohřeje alespoň na sedm stupňů a setrvá v této teplotě přinejmenším týden. Zkušený zahrádkář připravenost půdy odhadne, pro méně zkušené je v tomto případě praktickým pomocníkem půdní teploměr.

Práce, které bude nutné udělat, záleží na tom, jak důkladně jste záhony ryli na podzim. Pokud byla zemina zrytá, postaral se mráz o rozdrobení větších hrud a v hlíně by zároveň mělo být dostatečné množství cenné vláhy. To je potřeba uchovat a zároveň půdu dobře provzdušnit. Využijete při tom především rycí vidle a kypřiče.

 

Udržujte správnou vlhkost

Letos bylo na většině území poměrně dost sněhu, takže by neměl být problém s nedostatkem vláhy. I dobře prorytý záhon však může být ve svrchní vrstvě slehlý, což platí zvláště u těžších půd. V takových případech se tedy nevyhnete opětovnému rytí. Přitom je dobré zapravit do hlíny asi deseticentimetrovou vrstvu kompostu. Ten zaryjte do dvaceticentimetrové hloubky. Takto zapravené organické zbytky provzdušní hlubší vrstvy půdy, což prospěje zejména kořenové zelenině. A ještě lepších výsledků lze docílit, když zarývaný kompost rovnou prohnojíte, například některými z dusíkatých hnojiv nebo hrubozrnným vápencem. I když byla půda dobře ošetřena už před zimou, zabraňte odpařování vody přerovnáním povrchu záhonů.

Pokud je půda po zimě hodně slehlá, je třeba ji opět zrýt

 

Prokypření půdy

Zemině v záhonech prospěje dobré prokypření, které se pak projeví zejména na pěkném tvaru mrkve, petržele a další kořenové zeleniny. Na to jsou nejpohodlnějším ručním nářadím rycí vidle, případně různé jedno- či vícehroté kypřiče a kultivátory. Záhon je dobré nejprve prokypřit v jednom směru, poté rozhodit po ploše kompost a případně hnojivo, to vše pak do půdy zapracovat v příčném směru přes již prokypřené brázdy. Jestliže jsou po zimě hroudy větší, zpracujte je nejprve raději údery kopáče s hroty a kypřiče včetně rotačních použijte až na jemnější práci.

 

Jaký nástroj je nejlepší?

Kypřiče patří při jarních pracích mezi velmi účinné pomocníky, které se určitě vyplatí pořídit do výbavy zahradnického nářadí. Na výběr jsou nástroje se třemi hroty, vhodné pro uvolňování a provzdušňování půdy bez poškození kořínků. Kypřiče s hvězdicovitými rotujícími nástroji jsou určeny pro přípravu půdy na setí a kypření půdy na záhonech i v truhlících. Drápkové kypřiče se používají k rozrušení povrchu půdy a k vytrhávání plevelů. Mají tři nebo pět ocelových hrotů a různé velikosti násad. Existují i tzv. seřiditelné typy, které mají výměnné hroty.
Pro milovníky univerzálních řešení jsou k dispozici systémy zahradního nářadí sestávající z multifunkční násady a výměnných nástavců pro různé typy prací na záhonu. Hodně práce však udělají i běžné motyčky. Využijete je pro zkypření povrchů i pro pozdější odstraňování plevelů. Širší motyčky jsou určeny ke kopání, užšími a šípovitými však lze efektivně pracovat i tahem.

Tato doba je vhodná pro doplnění živin v podobě kompostu

 

Uložit


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.