Jablečník na lepší trávení

Jablečník obecný je nenápadná rostlina a zároveň velmi účinná bylina. Jméno ovšem nemá nic společného s jablkem. Latinský název je odvozený z hebrejštiny a ukazuje na výraznou hořkost léčivky.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) má drobné bílé květy umístěné v přeslenech nad sebou, svraštělé listy a bíle plstnaté lodyhy. Plody – zralé tvrdky – zůstávají v ostnitém oplodí, ta se přichytávají na srst zvířat, která procházejí kolem, čímž se rostlina přesívá na různá místa.

 

Pěstování na zahradě

Jablečník pochází z jižní Evropy, v přírodě ho najdete jen velmi zřídka – výjimečně se vyskytuje na slunných místech, v suchých křovinách, podél cest a na rumištích. Pokud ho chcete používat jako léčivku, vysejte ho na zahradu. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje propustnou půdu a slunce, ovšem snese i mírné zastínění. Naopak pozor na trvalé přemokření, před častými dešti ji chraňte. Semena se vysévají koncem jara do řádků asi třicet centimetrů od sebe. Poté v červnu a červenci sbírejte vrchní část kvetoucí nati, kterou sušte volně rozloženou ve stínu. Na zimu je vhodné rostliny přikrýt chvojím, další sezonu opět obrazí.

Jak účinkuje?

V jablečníku najdete především třísloviny, hořčiny a silice, tedy látky, které pomáhají hlavně k lepšímu trávení, je ale účinný i při léčbě obtíží s dýchacími cestami, jako jsou nachlazení a bronchitidy – rozpouští tuhé sekrety a usnadňuje odkašlávání. Odvar z jablečníku se dříve užíval i pro léčbu tuberkulózy. Uvolňuje také křeče a snižuje vysokou horečku.
Často se bylina používá při obtížích s trávicím traktem: podporuje činnost žlučníku, povzbuzuje chuť k jídlu, množství baktericidních látek pomáhá také při průjmech. Rostlina, přesněji odvar z ní, pomáhá hojit rány – stačí je omývat, přikládat obklady anebo vyplachovat ústa či kloktat.

 

Jak využít jablečník

Sirup proti bronchitidě

100 g kvetoucí nati svařte na mírném ohni s 1 l vody a 500 g cukru, objem se při tom zredukuje o čtvrtinu až třetinu. Užívejte při chronické bronchitidě po dobu tří týdnů, třikrát denně polévkovou lžíci sirupu.

 

Na žlučníkové potíže

Smíchejte 20 g nati jablečníku a po 10 g kořene smetanky lékařské a listů máty peprné. Směs přelijte vroucí vodou a nechte asi deset minut louhovat. Pijte menší šálek třikrát denně, čtyři až šest týdnů.

 

Čaj na astma

Smíchejte 20 g nati jablečníku, mateřídoušky a semen fenyklu, směs přiveďte k varu a nechte louhovat kolem 10 minut. Pijte třikrát denně šálek, doba užívání by měla trvat asi tři týdny. Doporučuje se tuto kúru opakovat třikrát za rok.

 

Léčivý med

Do čtvrtlitrové skleničky medu přidejte 2 lžíce jablečníkové nati, 1 lžíci yzopu a 2 lžíce nadrobno nakrájeného čerstvého zázvoru. Nechte dva týdny naložené v medu a poté sceďte. Čajová lžička medu se používá při chronickém kašli několikrát denně, nejvhodnější je rozpustit ji v čaji proti kašli

Jablečník obecný


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Nenáročná rdesna

Nenáročná rdesna

Máte štěstí, že máte zahradu blízko potoka, nebo jí voda přímo protéká? Pokud přemýšlíte, jak přirozeně zpevnit či pokrýt jeho břehy, mohla by vám pomoci skromná, a přitom krásná rdesna.

Celý článek

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…