Chraňte své ledviny

Zánět močového ústrojí patří k nejrozšířenějším infekčním chorobám. Právě proto bychom měli svým ledvinám věnovat zvýšenou pozornost a péči.

Infekce močového ústrojí lékaři rozdělují na infekce dolních močových cest (močového měchýře) a horních močových cest (záněty ledvin).

Příčiny potíží

Zánět ledvin: Jde o infekční zánětlivé onemocnění většinou bakteriálního původu. Může být akutní, tedy rychle nastupující, které probíhá s výraznějšími příznaky, nebo chronické, které trvá dlouho, a vyskytují se u něj méně specifické příznaky, dokonce někdy je bez příznaků. Obvykle k němu dojde tak, že infekce se dostane do ledviny z močových cest.
Zánět močového měchýře: Patří k nejčastějším infekcím močových cest, a ve svém životě ji prodělalo aspoň jednou až 50 procent žen, 20 nebo i více procent ji prodělalo opakovaně. Příčinou je zánět sliznice, která vystýlá močový měchýř, a nejčastěji ho způsobuje bakterie Escherichia coli (E. coli), což je bakterie tlustého střeva. Když se dostane z tlustého střeva pochvou do močové trubice, může natropit pěknou paseku a vyvolat infekci.

Mezi další příčiny zánětu močových cest patří nachlazení, špatná životospráva, alergie na potraviny či poševní kandidóza (plísňové onemocnění). Jakmile se k běžným příznakům, jako je pálení a řezání při močení, přidá ještě bolest, horečka či bolesti zad, je možné, že se infekce již rozšířila do ledvin, a rozhodně je načase, abyste navštívili odborníka!

Účinná léčba

I když není infekce zejména pro ženy žádnou slastí, léčba bývá obvykle poměrně jednoduchá a s dobrým efektem. Samozřejmě pouze tehdy, když přijdete včas a nečekáte na zhoršení stavu. Pak se na primární infekci mohou nabalit další komplikace a léčba se prodlouží. Pokud ale infekci neprovází teplota a celková schvácenost, můžete zahájit léčbu intenzivním pitným režimem, relativním klidem, teplem, užíváním spasmolytik a vitaminů, eventuálně brusinkových koncentrátů. Pokud však nedojde ke zlepšení stavu, je určitě nutné vyhledat odbornou pomoc.

Zda nasadit antibiotika, o tom rozhodne lékař na základě vyšetření; ta se nasazují především u akutního zánětu horních močových cest a podle stavu nemocného se může doporučit i hospitalizace na lůžkovém oddělení.


Jak předcházet potížím

  • Pravidelně doplňujte tekutiny. Vhodná je například voda nebo slabý černý či zelený čaj.
  • Zbytečně nezatěžujte ledviny chemickými látkami, které bývají obsaženy například v limonádách a dalších průmyslově vyráběných nápojích.
  • Omezte solení. Při vaření používejte k dochucení jídel spíše bylinky.
  • Při větší námaze nebo v horkých dnech zvyšte příjem tekutin.
  • Dbejte rad svých babiček a teple se oblékejte. Nachlazení může přivodit zánět ledvin.
  • Přestaňte kouřit. Látky obsažené v cigaretách ledvinám nesvědčí.
  • Konzultujte užívání veškerých léků s lékařem.

Bylinky pro zdravé ledviny

Kopřiva dvoudomá

Pomáhá vyčistit krev a odstranit jedovaté látky z těla, při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.

Na čaj: 1 čajová lžička sušených kopřiv se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Kopřivový čaj se pije 1 krát denně, vlažný a připravuje se vždy čerstvý.


Jalovec obecný

Látky obsažené v bobulích, takzvaných jalovčinkách, mají dezinfekční účinky, brzdí záněty močových cest a aktivují činnost ledvin.

Na čaj: rozdrťte 3–5 bobulí, zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte pod pokličkou táhnout 10 minut.


Přeslička rolní

Kromě dalších svých účinků aktivuje činnost ledvin a močového měchýře.

Na čaj: 1 lžičku byliny nasypte do 500 ml vody a nechte 10–15 minut povařit.


Zlatobýl kanadský

Povzbuzuje činnost ledvin, jemně a důkladně je promývá a vyplavuje z nich mikroorganismy způsobující záněty. Pokud chcete dosáhnout maximálního účinku, pijte během týdenní kúry 2–3 litry čaje denně.

Na čaj: 2 lžičky byliny přelijte 500 ml horké vody a nechte čaj táhnout 5 minut.


Jehlice trnitá

Čaj z kořene odvodňuje tělo, aniž by vyplavoval jiné minerály a elektrolyty. Používá se proto k důkladnému propláchnutí a vyčištění ledvin, močových cest a močového měchýře.

Na čaj: 1 lžičku kořenu zalijte 250 ml asi 60 °C teplé vody a nechte louhovat 30 minut pod pokličkou. Pijte 3 šálky denně a k tomu 2 litry vody po dobu 7 dnů.

 


Text: red; foto: Thinkstock.cz a Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.