Chraňte své ledviny

Zánět močového ústrojí patří k nejrozšířenějším infekčním chorobám. Právě proto bychom měli svým ledvinám věnovat zvýšenou pozornost a péči.

Infekce močového ústrojí lékaři rozdělují na infekce dolních močových cest (močového měchýře) a horních močových cest (záněty ledvin).

Příčiny potíží

Zánět ledvin: Jde o infekční zánětlivé onemocnění většinou bakteriálního původu. Může být akutní, tedy rychle nastupující, které probíhá s výraznějšími příznaky, nebo chronické, které trvá dlouho, a vyskytují se u něj méně specifické příznaky, dokonce někdy je bez příznaků. Obvykle k němu dojde tak, že infekce se dostane do ledviny z močových cest.
Zánět močového měchýře: Patří k nejčastějším infekcím močových cest, a ve svém životě ji prodělalo aspoň jednou až 50 procent žen, 20 nebo i více procent ji prodělalo opakovaně. Příčinou je zánět sliznice, která vystýlá močový měchýř, a nejčastěji ho způsobuje bakterie Escherichia coli (E. coli), což je bakterie tlustého střeva. Když se dostane z tlustého střeva pochvou do močové trubice, může natropit pěknou paseku a vyvolat infekci.

Mezi další příčiny zánětu močových cest patří nachlazení, špatná životospráva, alergie na potraviny či poševní kandidóza (plísňové onemocnění). Jakmile se k běžným příznakům, jako je pálení a řezání při močení, přidá ještě bolest, horečka či bolesti zad, je možné, že se infekce již rozšířila do ledvin, a rozhodně je načase, abyste navštívili odborníka!

Účinná léčba

I když není infekce zejména pro ženy žádnou slastí, léčba bývá obvykle poměrně jednoduchá a s dobrým efektem. Samozřejmě pouze tehdy, když přijdete včas a nečekáte na zhoršení stavu. Pak se na primární infekci mohou nabalit další komplikace a léčba se prodlouží. Pokud ale infekci neprovází teplota a celková schvácenost, můžete zahájit léčbu intenzivním pitným režimem, relativním klidem, teplem, užíváním spasmolytik a vitaminů, eventuálně brusinkových koncentrátů. Pokud však nedojde ke zlepšení stavu, je určitě nutné vyhledat odbornou pomoc.

Zda nasadit antibiotika, o tom rozhodne lékař na základě vyšetření; ta se nasazují především u akutního zánětu horních močových cest a podle stavu nemocného se může doporučit i hospitalizace na lůžkovém oddělení.


Jak předcházet potížím

  • Pravidelně doplňujte tekutiny. Vhodná je například voda nebo slabý černý či zelený čaj.
  • Zbytečně nezatěžujte ledviny chemickými látkami, které bývají obsaženy například v limonádách a dalších průmyslově vyráběných nápojích.
  • Omezte solení. Při vaření používejte k dochucení jídel spíše bylinky.
  • Při větší námaze nebo v horkých dnech zvyšte příjem tekutin.
  • Dbejte rad svých babiček a teple se oblékejte. Nachlazení může přivodit zánět ledvin.
  • Přestaňte kouřit. Látky obsažené v cigaretách ledvinám nesvědčí.
  • Konzultujte užívání veškerých léků s lékařem.

Bylinky pro zdravé ledviny

Kopřiva dvoudomá

Pomáhá vyčistit krev a odstranit jedovaté látky z těla, při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.

Na čaj: 1 čajová lžička sušených kopřiv se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Kopřivový čaj se pije 1 krát denně, vlažný a připravuje se vždy čerstvý.


Jalovec obecný

Látky obsažené v bobulích, takzvaných jalovčinkách, mají dezinfekční účinky, brzdí záněty močových cest a aktivují činnost ledvin.

Na čaj: rozdrťte 3–5 bobulí, zalijte 250 ml horké vody a čaj nechte pod pokličkou táhnout 10 minut.


Přeslička rolní

Kromě dalších svých účinků aktivuje činnost ledvin a močového měchýře.

Na čaj: 1 lžičku byliny nasypte do 500 ml vody a nechte 10–15 minut povařit.


Zlatobýl kanadský

Povzbuzuje činnost ledvin, jemně a důkladně je promývá a vyplavuje z nich mikroorganismy způsobující záněty. Pokud chcete dosáhnout maximálního účinku, pijte během týdenní kúry 2–3 litry čaje denně.

Na čaj: 2 lžičky byliny přelijte 500 ml horké vody a nechte čaj táhnout 5 minut.


Jehlice trnitá

Čaj z kořene odvodňuje tělo, aniž by vyplavoval jiné minerály a elektrolyty. Používá se proto k důkladnému propláchnutí a vyčištění ledvin, močových cest a močového měchýře.

Na čaj: 1 lžičku kořenu zalijte 250 ml asi 60 °C teplé vody a nechte louhovat 30 minut pod pokličkou. Pijte 3 šálky denně a k tomu 2 litry vody po dobu 7 dnů.

 


Text: red; foto: Thinkstock.cz a Shutterstock

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek