Jablečník na lepší trávení

Jablečník obecný je nenápadná rostlina a zároveň velmi účinná bylina. Jméno ovšem nemá nic společného s jablkem. Latinský název je odvozený z hebrejštiny a ukazuje na výraznou hořkost léčivky.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) má drobné bílé květy umístěné v přeslenech nad sebou, svraštělé listy a bíle plstnaté lodyhy. Plody – zralé tvrdky – zůstávají v ostnitém oplodí, ta se přichytávají na srst zvířat, která procházejí kolem, čímž se rostlina přesívá na různá místa.

 

Pěstování na zahradě

Jablečník pochází z jižní Evropy, v přírodě ho najdete jen velmi zřídka – výjimečně se vyskytuje na slunných místech, v suchých křovinách, podél cest a na rumištích. Pokud ho chcete používat jako léčivku, vysejte ho na zahradu. Je to nenáročná rostlina, která vyžaduje propustnou půdu a slunce, ovšem snese i mírné zastínění. Naopak pozor na trvalé přemokření, před častými dešti ji chraňte. Semena se vysévají koncem jara do řádků asi třicet centimetrů od sebe. Poté v červnu a červenci sbírejte vrchní část kvetoucí nati, kterou sušte volně rozloženou ve stínu. Na zimu je vhodné rostliny přikrýt chvojím, další sezonu opět obrazí.

Jak účinkuje?

V jablečníku najdete především třísloviny, hořčiny a silice, tedy látky, které pomáhají hlavně k lepšímu trávení, je ale účinný i při léčbě obtíží s dýchacími cestami, jako jsou nachlazení a bronchitidy – rozpouští tuhé sekrety a usnadňuje odkašlávání. Odvar z jablečníku se dříve užíval i pro léčbu tuberkulózy. Uvolňuje také křeče a snižuje vysokou horečku.
Často se bylina používá při obtížích s trávicím traktem: podporuje činnost žlučníku, povzbuzuje chuť k jídlu, množství baktericidních látek pomáhá také při průjmech. Rostlina, přesněji odvar z ní, pomáhá hojit rány – stačí je omývat, přikládat obklady anebo vyplachovat ústa či kloktat.

 

Jak využít jablečník

Sirup proti bronchitidě

100 g kvetoucí nati svařte na mírném ohni s 1 l vody a 500 g cukru, objem se při tom zredukuje o čtvrtinu až třetinu. Užívejte při chronické bronchitidě po dobu tří týdnů, třikrát denně polévkovou lžíci sirupu.

 

Na žlučníkové potíže

Smíchejte 20 g nati jablečníku a po 10 g kořene smetanky lékařské a listů máty peprné. Směs přelijte vroucí vodou a nechte asi deset minut louhovat. Pijte menší šálek třikrát denně, čtyři až šest týdnů.

 

Čaj na astma

Smíchejte 20 g nati jablečníku, mateřídoušky a semen fenyklu, směs přiveďte k varu a nechte louhovat kolem 10 minut. Pijte třikrát denně šálek, doba užívání by měla trvat asi tři týdny. Doporučuje se tuto kúru opakovat třikrát za rok.

 

Léčivý med

Do čtvrtlitrové skleničky medu přidejte 2 lžíce jablečníkové nati, 1 lžíci yzopu a 2 lžíce nadrobno nakrájeného čerstvého zázvoru. Nechte dva týdny naložené v medu a poté sceďte. Čajová lžička medu se používá při chronickém kašli několikrát denně, nejvhodnější je rozpustit ji v čaji proti kašli

Jablečník obecný


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…