For Merco: mýdla s tradicí i nejnovější trendy

Založit vlastní manufakturu na výrobu mýdel vyžaduje odvahu a také trochu idealismu. To ale nestačí. Dvacet let jejího úspěšného fungování je důkazem, že nesmí chybět každodenní tvrdá práce a schopnost překonávat překážky.

Jaroslav Červinkovi, majiteli společnosti For Merco, která se už více než dvacet let věnuje výrobě toaletních mýdel, byste jeho věk rozhodně nehádali. V letošním roce už totiž oslaví osmdesátiny. Vitální muž vede spolu se svou ženou v Brodcích nad Jizerou malou manufakturu, v níž zaměstnává sedm lidí. Každý den se tu vyrobí až tři tisíce mýdel, která se pyšní označením Český výrobek.

 

Vyrábíte přírodní kosmetická mýdla rostlinná a přírodní kosmetická mýdla glycerinová. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Klasická kosmetická mýdla jsou vlastně zmýdelněné rostlinné tuky. Glycerinová mýdla jsou průhledná, transparentní a mají vyšší obsah palmového a kokosového oleje. Každý typ mýdla má vlastní recepturu, my máme Bruselem notifikováno 80 typů mýdel. Je za tím hodně papírování a školení, po nichž obyčejně firmu „zavírám“. Zatím jsem si to ale vždycky rozmyslel (usmívá se).

Každé mýdlo je potřeba důkladně zabalit

 

Vidím tu hned několik strojů. Jak při výrobě mýdel postupujete?

Ingredience se nejprve postupně vloží do míchačky, kde se promíchají. Poté se dá substrát do takzvané pilírky, v níž se směs směstná pod velkými tlaky válců do sebe. Následně to jde do extrudoru, který má šnekový tvar a různé výstupní profily. V něm se mýdlová směs za nepřístupu vzduchu vytlačuje do konečné podoby tyče. Kráječka pak „mýdlovou tyč“ rozkrájí na požadovaný tvar a hmotnost. Rozkrájené kousky jdou do tvarovacího lisu a poté jsou mýdla připravena k balení a k expedici.

 

Vyrábíte nejrůznější tvary mýdel – nejen klasické, ale i netradiční, třeba květiny. Jak toho docilujete?

Na to jsme si sami vymysleli speciální zařízení. Je modifikováno na tvar květů, ale poté se ještě každý okvětní lístek ručně formuje do finální podoby růže. V dílně máme velmi šikovné a tvůrčí zaměstnance, takže to není problém. I když jsou tu nejrůznější stroje, převážná část práce je ruční.

Ingredience se musejí důkladně promíchat

 

Co je při výrobě mýdel z vašeho pohledu nejnáročnější?

Určitě balení, na kterém jsme museli hodně zapracovat. Dnes už dokážeme dárková mýdla zabalit nejrůznějším způsobem – buď do krabičky, nebo do folie. Vedoucí provozu Jana Semerádová je v tomto ohledu velmi kreativní. Nezdá se to, ale při prodeji to má velký vliv. Naše mýdla musejí být pěkně zabalená, protože jsou dražší než klasická komerční mýdla. Jedno mýdlo nevyrobíme pod deset korun.

 

Které mýdlo se prodává ze všech nejlépe?

Hanušovo přírodní kosmetické mýdlo norkové. To je historický hit, mýdlo s tradicí. V 70. letech ho vymyslel dr. Hanuš, kapacita v oboru, a nechal si jej pochopitelně patentovat. Za socialismu vyráběla jeho mýdlo Setuza pod názvem Soté Mink. A po revoluci přišel s tím, že by rád spolupracoval s námi. Spolupráce trvá dodnes. Dokonce řadu mýdel rozšířil ještě o tři další – Dětské, Českých paní a dívek a Magistru. V Hanušových mýdlech je neodolatelná vůně parfému z borovic, rostoucích na pobřeží moře.

Umějí tu vyrábět i mýdla ve tvaru květů

 

A co mýdla, která jste vymysleli sami? O které vůně je teď největší zájem?

O vše přírodní, tedy o mýdla s konopným extraktem nebo s arganovým, makadamovým, rakytníkovým či pupalkovým olejem. Zajímavá je i vůně švestky. Tradičně se dobře prodávají i mýdla s vůní levandule.

 

Těch, jak se dívám, máte více druhů…

Vyrábíme oba typy, tedy mýdla rostlinná i glycerínová. Do všech levandulových mýdel přidáváme francouzský parfém Lavande. Dlouho jsme jej hledali, chtěli jsme, aby parfém skutečně voněl po levanduli. V jednom z mýdel je i drcená sušená levandule, to je vhodné na peeling, takže ho ocení hlavně ženy.

Zdejší sortiment je velmi rozmanitý

 

Velkou část vaší produkce tvoří mýdla na zakázku. Kolik mýdel si firmy musejí objednat, když je chtějí jen pro sebe?

Minimálně tisíc kusů, protože po každém druhu mýdla se musí stroje čistit. Podle zadání a složitosti výroby dokážeme na jedné lince vyrobit za jeden den až tři tisíce kusů mýdel. Některé firmy si samy určují i složení mýdel a dodávají si i přísady, včetně olejů, parfémů, silic a nejrůznějších extraktů. Pracujeme i pro firmy, které mají své kosmetické řady, vyrábějí například vlasovou kosmetiku, krémy a chtějí mít i své vlastní mýdlo. Výroba tuhých mýdel je pro ně ale náročná, a tak si je nechají vyrobit u nás.

 

Kde se dají vaše produkty koupit?

Přímo tady, ve výrobně v Brodcích nad Jizerou. Občas sem přijíždějí nejrůznější prodejci, kteří naše mýdla prodávají na trzích. Mýdla dodáváme také do malých dárkových obchůdků s bylinkami nebo keramikou. Asi největší zájem je ze severní Moravy, z této oblasti máme i hodně zakázek.

 

Do mýdel tu přidávají i cizokrajné byliny, parfémy a silice

Prodáváte i v zahraničí?

Asi před deseti lety jsme hodně vyváželi do Ruska, teď spíše na Slovensko a něco málo i do dalších zemí Evropské unie. Zajímavou zakázku jsme měli před deseti lety. K výročí Karla IV. jsme dělali pěkné dárkové kazety pro Pražský hrad.

 

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte něco nového?

Stále něco vymýšlíme, snažíme se být flexibilní a jít s dobou. Co frčí ve světě, to vyrábíme i my. Hodně ingrediencí, které do mýdel přidáváme, dovážíme ze zahraničí. Ať už jde o nejrůznější cizokrajné léčivé byliny, parfémy, silice nebo oleje, které jsou až z Malajsie, Brazílie a dalších zemí. Přesto máme osvědčení „Český výrobek“. Je to proto, že tomu všemu dáváme svou mysl, ducha a praxi. Vlastně celý život.

 


V drogeriích je nehledejte!

Firma For Merco vyrábí více než 20 let mýdla v různém tvarovém provedení s extrakty tuzemských a cizokrajných léčivých bylin, s rozmanitou parfemací, nejrůznějšího tvaru a balení. V obyčejné drogerii se ale s jejich produkty nesetkáte, prodávají se na trzích a v některých menších obchodech s keramikou a drobným dárkovým zbožím. Ve všední dny se dají mýdla koupit ve výrobně na adrese:

Za Koupalištěm 1
294 73 Brodce
Telefon: 326312 295, 723 377 098
E-mail: formerco@seznam.cz
Více najdete na www.formerco.cz

 


Text a foto: Andrea Skalická

Další články

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Přečtěte si