Dřevěné terasové podlahy

Kvalitní podlaha je zárukou pro příjemný pobyt na terase a minimum údržby. Zvolíme-li dřevěný masiv nebo kompozit, oba disponují vlastnostmi, které nás osloví.

Váháme-li nad volbou materiálu, měli bychom vycházet především z toho, kde je nebo bude terasa situována, je-li zastřešená, k jakým činnostem bude sloužit a v neposlední řadě i kolik času a finančních prostředků jsme ochotni věnovat na její údržbu.

 

Přírodní terasa ze dřeva

V tomto případě máme na výběr z více variant, můžeme ji zbudovat z terasových prken jehličnatých dřevin nebo volit tvrdá dřeva listnáčů či ještě tvrdší exotická dřeva. První bodují nižší cenou a dostupností, druhá maximální odolností a menší nutností údržby.

Kromě přirozeného vzhledu, který nejlépe koresponduje s fasádou chalup a chat i jejich okolím, je největším plusem dřeva jeho nízká tepelná vodivost. Dřevo se, pokud není opatřeno tmavým nátěrem, nerozpálí ani při delším dopadu slunečních paprsků. Po dešti či omytí rychle osychá, pro malé děti je bezpečnější při pádu než beton, kámen a keramická dlažba. To, co je na něm nejkrásnější, je zároveň jeho nedostatkem. Jako přírodní materiál rychleji podléhá působení povětrnostních vlivů. Není-li dřevo předsušené, může se v důsledku rychlého vysoušení slunečními paprsky kroutit i praskat.

Exotická dřevina massaranduba je trvanlivá a díky načervenalému zbarvení získá podlaha velmi atraktivní vzhled (Hornbach)

 

Měkké dřeviny

Měkká dřeva nejsou odolná poškrábání, časem tak může docházet i k tvorbě třísek apod. Hrozí jim i napadení plísněmi, dřevokaznými houbami či hmyzem, čemuž do značné míry zabraňuje tlaková impregnace. Jednou z často pro terasy používaných dřevin je borovice. Přítomnost vysokého obsahu pryskyřice zajišťuje jejímu dřevu pružnost a pevnost, současně i odolnost proti vodě a vlhku a dalším povětrnostním vlivům. Modřínové dřevo sice patří k nejodolnějším z jehličnanů, ale bez povrchové úpravy šedne, což nevyhovuje každému uživateli. I nátěr „šisuje“ nebo podléhá otěru, vyšlapání. Je tedy nutné dřevo pravidelně ošetřovat, ať už laky, nebo oleji, což s sebou nese jisté finanční i časové nároky.

Podlahu z přírodního dřeva a dřevoplastu lze instalovat na kryté i otevřené terase (HPI)

 

Exotické dřeviny

Tvrdá dřeva, zejména ta exotická, jsou méně náchylná k hnilobě, vzhledem k tomu, že nejčastěji pocházejí z tropických oblastí, kde se s vysokou vlhkostí vyrovnávají už jako stromy. Může jít o tzv. lehká tvrdá dřeva, jejichž zástupcem v podlahových prknech je například bukit o průměrné hustotě dřeva 739 kg/m³, který patří k druhu meranti. Vyznačuje se také vysokou rozměrovou stálostí. Zástupcem těžkých tvrdých dřevin je jihoamerická fava amargosa, hustota jejího dřeva se pohybuje v rozmezí 850 až 950 kg/m³. Ještě vyšší hustotu, okolo 1 100 až 1 200 kg/m³, má massaranduba, pocházející z Jižní a Střední Ameriky.

Terasy z prken a dlaždic se instalují na výškově stavitelné terče (Itadeco)

 

V nabídce se můžeme setkat také s dřevinou merbau. Ta však vyžaduje při exteriérovém využití povrchovou úpravu, protože některé její barevné pigmenty jsou rozpustné i v dešťové vodě. Vlhké merbau rovněž reaguje na kontakt s železem, kdy se barví do tmavohnědé až černé barvy.

Klick dlaždice mohou mít zabudované osvětlení (Hornbach)

 

Podlaha terasy ze sibiřského modřínu souzní se zahradou (Hornbach)

 

Do dřevoplastové terasy lze i zapustit bazén nepravidelného tvaru

bauhaus.cz, deceuninck.cz, hornbach.cz, hpi.cz, itadeco.cz

 


Text: red; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Vypěstujte si zeleninu podle ekozahradníků

Zkuste letos při pěstování rajčat, okurek, tykví a dýní vyzkoušet postupy organických zahradníků. Ti se snaží vytvořit rostlinám takové podmínky, aby byly zdravé, silné a dlouho plodily bez nutnosti používat pesticidy.

Celý článek

Kytičky z filcu

Kytičky z filcu

Z barevných plstí můžete s pomocí nůžek a trochy lepidla vytvořit úžasné květinky. Pusťte se do toho s dětmi a za chvíli vám pod rukama rozkvete celá louka.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.