Dlažba v retro stylu

Zdá se vám, že velkoformátové lesklé dlaždice, které jsou dnes v módě, nejsou na podlahu venkovského domu to pravé? Pěkná dlažba ve starém duchu přitom existuje.

Kolekcím obkladů a dlažeb navazujících na historickou dlažbu, které kdysi vyráběla keramička RAKO a které chalupám tolik slušely, se dnes říká historická, vintage, retrodlažba, secesní dlažba či dlažba s patinou. Vycházejí z původních vzorů a dnes je u nás kromě firmy Haniš historická dlažba z Černilova u Hradce Králové žádná česká keramička běžně nenabízí. Trh se tak otevřel produkci z Itálie, Španělska a třeba i Francie. Tyto kolekce jsou stále více vidět a mnohé majitele chalup či venkovských domů mohou zaujmout, neboť vyhovují vzhledem, rozměry i matným povrchem. Obvykle umně kombinují retroprvky a moderní styl. Některé mají již z výroby „olámané hrany“ a „oprýskanou glazuru“. Tlumené pastelové barvy a mozaikové vzory připomínají dobu našich babiček a dědečků. A hodí se jak do síní a chodeb, tak do obytných místností, kde jejich krása vynikne především tam, kde je dost volného prostoru a kde je můžeme dostatečně vnímat.

Repliky historických dlažeb v mixu, rozměr 20 x 20 cm (Eden Koupelny)

Matná mrazuvzdorná dlažba Vodevil, inspirovaná českou secesí, rozměr 20 x 20 cm (Los Kachlos)

 

Série Neocim, dekor Branche, rozměr 20 x 20 cm (www.retro-obklady.cz)

 

Retro dlažba Bijou se prodává v mixu sestaveném z devíti dekorů, rozměr 20 x 20 cm, (Keramika Soukup)

 

 


Text: lzic; foto: archiv firem

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si