Dekorativní brsleny

Téměř po celý rok zdobí zahradu svými pěknými listy či pestrými plody. Existují druhy opadavé i neopadavé. Vyberte si z mnoha druhů brslenů. Který nejlépe vynikne právě v té vaší zahradě?

Brslen evropský

Euonymus europaues

 

Jde o řídký, asi třímetrový keř, nenáročný na pěstování. Nejhezčí je na podzim, kdy například u odrůdy ‚Red Cascade‘ opadavé listy mění odstín na karmínový. A také dozrávají neobvykle tvarované oranžové plody, které se stávají potravou pro ptáky.

Tipy pro pěstování: Brslen evropský nejlépe roste na slunečných místech s vápenitou půdou. Nepotřebuje tvarovat, stačí mu jen občasné zmlazení.

 

Brslen křídlatý

Euonymus alatus

 

 

U brslenu křídlatého po opadání listů vyniknou čtyřhranné korkovité pruty. Ještě předtím se třeba odrůda ‚Coloratus‘ krásně vybarvuje. Tato dřevina plodí jen výjimečně. Dorůstá do výšky kolem tří metrů, ovšem najdete i nižší typy, například ´Compactus´.

Tipy pro pěstování: Potřebuje více vláhy, polostín a humózní půdu. Nejčastěji doplňuje vřesoviště či skalky, hodí se i do předzahrádek.

 

Brslen Fortuneův

Euonymus fortunei

 

 

Tento brslen má kromě klasických kořenů i příčepivé, kterými se může přichytit k pevnému podkladu a pnout se po kmenech stromů nebo fasádách. Ty zdobí svými lesklými a stálezelenými neopadavými listy, které na podzim mění barvu.

Tipy pro pěstování: Potřebuje dostatek vody, nemá rád přímé slunce. Hodí se i jako půdopokryvný druh či do podrostu vyšších dřevin.

 

Brslen japonský

Euonymus japonicus

 

Japonský brslen se pěstuje jako keř nebo stromek s roubovanou korunou v nižší výšce. Základní odrůda má leskle zelené listy, u zahradních kultivarů mohou být i panašované nebo různě vybarvené. Dobře roste i v nádobách.

Tipy pro pěstování: Vyžaduje hlubší živnou půdu a zastíněné místo. Odrůdy se žlutými listy jsou citlivé na popálení od slunce.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Život vždycky nemusí být tak zrychlený, jak se nám na první pohled zdá. Platí to třeba pro kurzy řezbářství Magmé. Když vejdete do dílny, ocitnete se v tak trochu jiném světě. Voní to tu dřevem a panuje tu příjemná atmosféra.

Celý článek

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.