Cukrovka může trápit i psy a kočky

Věděli jste, že diabetes mellitus neboli cukrovka může postihnout i vašeho domácího mazlíčka? Přečtěte si, jak cukrovku u zvířete poznat a jak se léčí.

Diabetes u zvířat je stejně jako u lidí způsoben nedostatkem inzulínu, který se přirozeně tvoří ve slinivce a umožňuje získávat buňkám v těle cukr z krve. To znamená, že při onemocnění cukrovkou je v krvi nadbytek cukru, který byl přijat z potravy a není dále přeměňován na energii. Příliš vysoká hladina cukru v krvi se nazývá hyperglykemie.

Velká žízeň a časté močení jsou prvním varovným signálem

Typickým projevem cukrovky u psů i koček je časté močení, pokud si proto všimnete, že váš mazlíček vyžaduje častější venčení nebo častější výměnu podestýlky v domácím záchodě, zbystřete a navštivte raději veterináře. Dalšími projevy jsou velká žízeň, vyšší chuť k jídlu, která je ale naopak doprovázena hubnutím, viditelné změny srsti a ztráta energie.
Diagnostika diabetu se provádí na základě zjištění typických příznaků a provedení jednoduchého testu, při kterém se zjistí hladina cukru v krvi. Správnost diagnózy potvrzuje přítomnost cukru (glukózy) v moči. Testy se vícekrát zopakují, než je diagnóza definitivně potvrzena.

Léčba psů a koček s diabetem

Základem léčby je inzulínová terapie spočívající v píchání inzulínu vašemu čtyřnohému příteli. K tomu lze využít např. inzulínové pero. Aplikace zvířeti je jednoduší než člověku díky volnější kůži, takže se nemusíte bát, že podávání léku nezvládnete. Inzulín musí být aplikován každý den po ranním krmení. U psů většinou postačí jedna dávka denně, kterou lze v případě lepšího výsledku rozdělit i do dvou denních dávek. U koček jsou obvykle vyžadovány dvě dávky denně kvůli odlišné rychlosti metabolismu. Kromě inzulínové léčby je nutné dodržovat zvláštní krmný režim. Krmivo by mělo obsahovat vysoký podíl vlákniny. Doporučuje se zvolit krmivo určené přímo pro zvířata s diabetem, které vám doporučí Váš veterinář. Zároveň je nutné vyvarovat se podávání různých pamlsků.


Zdroj: www.hlidejsizdravi.cz

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek