Cukrovka může trápit i psy a kočky

Věděli jste, že diabetes mellitus neboli cukrovka může postihnout i vašeho domácího mazlíčka? Přečtěte si, jak cukrovku u zvířete poznat a jak se léčí.

Diabetes u zvířat je stejně jako u lidí způsoben nedostatkem inzulínu, který se přirozeně tvoří ve slinivce a umožňuje získávat buňkám v těle cukr z krve. To znamená, že při onemocnění cukrovkou je v krvi nadbytek cukru, který byl přijat z potravy a není dále přeměňován na energii. Příliš vysoká hladina cukru v krvi se nazývá hyperglykemie.

Velká žízeň a časté močení jsou prvním varovným signálem

Typickým projevem cukrovky u psů i koček je časté močení, pokud si proto všimnete, že váš mazlíček vyžaduje častější venčení nebo častější výměnu podestýlky v domácím záchodě, zbystřete a navštivte raději veterináře. Dalšími projevy jsou velká žízeň, vyšší chuť k jídlu, která je ale naopak doprovázena hubnutím, viditelné změny srsti a ztráta energie.
Diagnostika diabetu se provádí na základě zjištění typických příznaků a provedení jednoduchého testu, při kterém se zjistí hladina cukru v krvi. Správnost diagnózy potvrzuje přítomnost cukru (glukózy) v moči. Testy se vícekrát zopakují, než je diagnóza definitivně potvrzena.

Léčba psů a koček s diabetem

Základem léčby je inzulínová terapie spočívající v píchání inzulínu vašemu čtyřnohému příteli. K tomu lze využít např. inzulínové pero. Aplikace zvířeti je jednoduší než člověku díky volnější kůži, takže se nemusíte bát, že podávání léku nezvládnete. Inzulín musí být aplikován každý den po ranním krmení. U psů většinou postačí jedna dávka denně, kterou lze v případě lepšího výsledku rozdělit i do dvou denních dávek. U koček jsou obvykle vyžadovány dvě dávky denně kvůli odlišné rychlosti metabolismu. Kromě inzulínové léčby je nutné dodržovat zvláštní krmný režim. Krmivo by mělo obsahovat vysoký podíl vlákniny. Doporučuje se zvolit krmivo určené přímo pro zvířata s diabetem, které vám doporučí Váš veterinář. Zároveň je nutné vyvarovat se podávání různých pamlsků.


Zdroj: www.hlidejsizdravi.cz

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.