Čokoládový koláč

Dopřejte si lahodné potěšení v podobě luxusního čokoládového koláče s čerstvými jahodami. Jeho příprava je jednoduchá a uděláte s ním radost sobě i svým blízkým.

Budete potřebovat:

Na korpus:

  • 1 a 2/3 šálku mouky
  • 1/3 šálku kakaa
  • špetka soli
  • 1 šálek másla
  • 1/2 šálku moučkového cukru
  • 1 lžička vanilkového extraktu

Na náplň:

  • 350 g kvalitní hořké čokolády
  • 1 šálek smetany ke šlehání
  • 4 lžíce rozpuštěného másla
  • 200 g čerstvých jahod

 

Postup:

V míse smíchejte mouku, kakaový prášek a sůl. V jiné misce vyšlehejte máslo a cukr do pěny. Vmíchejte vanilkový extrakt. Při nízké rychlosti přidávejte moučnou směs, dokud se nezapracuje. Rukama pak vypracujte těsto, zabalte ho do fólie a dejte aspoň na 30 minut do chladničky. Předehřejte troubu na 175 °C a vymažte koláčovou formu.

Vychlazené těsto vtlačte do formy tak, aby mělo zvýšené okraje. Propíchejte ho vidličkou, dejte do trouby a pečte 15 minut. Nechte korpus vychladnout.
Na náplň zahřejte smetanu a jemně nasekanou čokoládu ve vodní lázni a šlehejte ji dohladka. Stáhněte z ohně a zašlehejte do směsi máslo, dokud nebude opět hladká. Nalijte náplň na vychladlý korpus a dejte aspoň na 2 hodiny vychladit do lednice.

Jahody odstopkujte a udělejte do nich na horní straně zářez ve tvaru „V“. Pak je nakrájejte na plátky – vytvoříte tak srdíčka. Jahodami ozdobte koláč a můžete ho podávat.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Listopad plný příprav

Listopad plný příprav

Na konci listopadu již začíná advent! To je důvod, proč si tento měsíc zpestřit svátečními přípravami. Pusťte se třeba do pečení perníčků nebo výrovy adventních dekorací.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…