Co umí kachlová kamna?

Kachlová kamna představují staletími ověřený způsob vytápění. Jejich nejmodernější konstrukce však umožňují využití topných systému, které zvyšují účinnost těchto kamen na maximum.

Toužíte-li po kachlových kamnech, můžete zvolit při jejich pořízení dvě základní cesty. Buď si vyberete z nabídky hotových kamen produkt, jehož vzhled, parametry a rozsah výbavy co nejlépe odpovídají vaším představám a finančním možnostem. Nebo si můžete nechat postavit kachlová kamna na míru. V takovém případě lze docílit téměř dokonalého souznění vašich představ s výsledkem a zároveň do detailů vyladit všechny možné funkce, které by měla zamýšlená kamna splňovat. Může to být například velikost a design kamen, rozsah příslušenství včetně ohřevu vody, prostoru na vaření či pečení nebo dokonce místa na spaní.

Kachlová krbová kamna jsou rychlým a méně nákladným řešením (Broto – Mountfield)

Topí i po vyhasnutí

Kachlová kamna mají celou řadu výhod včetně dlouhé doby výhřevnosti a nízké spotřeby paliva. Kachle představují výrazný dekorativní prvek v interiéru a zároveň materiál, který velmi dobře akumuluje teplo. Kachlová kamna dokážou takto nashromážděné teplo postupně uvolňovat do místnosti ještě dlouho po vyhasnutí ohně. Akumulační schopnost kachlů je zhruba třikrát vyšší, než je tomu u kamen z ocelových plechů. Pořízení kachlových kamen je proto i jednou z cest k ekonomickému vytápění, protože zvláště na chalupách a ve venkovských domech je dřevo stále jednou z nejdostupnějších a nejlevnějších variant paliva. Lidé je proto stále častěji využívají nejen jako sekundární zdroj tepla pro vytápění, vaření a ohřev vody, ale i jako hlavní systém vytápění pro celý dům. To už ovšem klade na kamna požadavky, které je nutné při jejich pořizování sladit s odpovídajícím typem a konstrukcí kachlového topidla. Jednodušší cestou s určitými omezeními jsou v tomto případě kachlová kamna s výměníkem, který zajistí, že se teplo dostane pomocí rozvodu i do ostatních částí domů. Podle výkonu a typu mohou kachlová kamna s teplovodním výměníkem sloužit jako pomocný či hlavní zdroj tepla pro vytápění nebo temperování celých rodinných domů, chat, chalup nebo i zimních zahrad. Celý systém lze velmi jednoduše nainstalovat.

Některé základní typy krbových kamen s kachli lze individuálně rozšířit o další dostavby a příslušenství (Bes MK – Želetavská kamna)

Krbová kamna s vložkou

Máte-li omezený rozpočet i prostor v interiéru, budete pravděpodobně vybírat z nabídky kachlových krbových kamen s kovovou vložkou. Nejde o „pravá“ kachlová kamna a nemůžete proto očekávat všechny přednosti, kterými se tradiční „kachláky“ vyznačují. Omezení je však u těchto topidel vyváženo příznivější cenou a možností docílit velmi krátké doby, která uplyne od nákupu do uvedení do provozu.

Kamna si vyberete, přivezete, připojíte ke komínu a můžete začít topit. I když se při nákupu krbových kamen s kachli zpravidla obejdete bez kamnáře, je nutné konzultovat s prodejcem parametry komínů a také vzít v úvahu poměrně vysokou hmotnost i nejmenších typů kachlových krbových kamen. Máte-li pochybnosti o nosnosti stropu, pokud chcete taková kamna umístit třeba do patra, objednejte si konzultaci statika.

Jednou z výhod krbových kachlových kamen je možnost vybrat a osahat si u prodejce typ, který vám nejvíce vyhovuje. Několik základních typů mívají obvykle na výběr hobbymarkety, vybírat si můžete i na prodejnách Mountfieldu či u specializovaných prodejců nebo ve firemních obchodech známých kamnářských značek. Sedm typů kachlových krbových kamen se širokou škálou barevných glazur kachlů nabízí například Romotop, z dvanácti základních variant si můžete vybírat mezi Želetavskými kamny od společnosti Brabenec. U Želetavských kamen je ovšem základní nabídka pouze odrazovým můstkem, firma nabízí i zakázkovou výrobu. Na míru vyrobená kachlová kamna s krbovou vložkou a zvoleným příslušenstvím jsou tak zajímavým mezistupněm na cestě od základních typů krbových kamen s kachli ke skutečným kachlovým kamnům. Firma Brabenec uvádí, že výroba takových kamen trvá zhruba tři měsíce. Nejprve se upřesní požadovaný výkon kamen, rozměry, případně požadavek na vložku s vodním výměníkem, nebo bez něj. Na některý že základních modelů se pak začnou „pasovat“ na míru zvolené tvary, barvy a kombinace kachlů, počet jejich řad, typ a barva spár, dvířek či druh izolace spalovací komory. Kamna může doplnit dřevník, lavice a také sklo nebo plech pod topidlo. Krbová vložka je svařována z kotlového plechu o tloušťce 4 mm, kachle od českých dodavatelů se spojují žárobetonem do bloku, což podle výrobce zvyšuje tepelnou účinnost kamene. Ceny takových kamen začínají na čtyřiceti tisících korun.

Klasická kachlová kamna

Pro volbu klasických kachlových kamen lze najít spoustu dobrých důvodů. Jejich pořízením získáte výrazně dominující dekorativní součást interiéru ve variantě, která může dobře souznít s tradiční horskou chalupou i moderní dřevostavbou. Navíc jde o topení ekologické, ekonomické a podle všeho i jedno z nejzdravějších. Keramické opláštění kamen předává teplo do prostoru zpravidla sáláním, což zajišťuje jeho rovnoměrné šíření. Dochází k přímému prohřívání předmětů a lidí v místnosti, zbytečně se neohřívá vzduch, a díky tomu nastává pocitová tepelná pohoda už při nižších teplotách než u jiných typů topidel. Kachlová kamna však lze postavit i pro teplovzdušné vytápění. Teplota na povrchu kachlových kamen obvykle dosahuje maximálně kolem 60 °C. Příliš se tedy nevysouší vzduch, nedochází ani k přepalování prachových částic, což je problém například u klasických kamen či některých typů krbu. Kamnářství Pithard & Volech z Martinic v Krkonoších například navrhuje kamna ve dvou základních variantách. První varianta zahrnuje kamna sálavá (akumulační). Konstrukce těchto kamen může být jednoplášťová (lehká), která se vyznačuje vyšší teplotou na plášti a rychlejším náběhem teploty, ale nižší akumulační schopností. Dvouplášťová (těžká) sálavá kamna mají nižší povrchovou teplotu pláště a delší náběh teplot, ale také delší akumulační schopnost (vyšší účinnost že spáleného dřeva). Druhou variantou jsou kamna kombinující sálavý a teplovzdušný systém vytápění. Pomocí regulačních mřížek nebo ventilů se dají užívat jako kamna sálavá (pro akumulaci) nebo jako částečně sálavá a částečně teplovzdušná. To umožní rozdělení tepelného výkonu do více místností. Teplovzdušná část výkonu kamen se může v sousedních místnostech použít buďto ke klasickému teplovzdušnému rozvodu s výdechovými mřížkami na konci, nebo jako tzv. hypokausten (hypokaust) – systém uzavřené cirkulace vzduchu.

Různé velikosti a technologie

Kamna lze šťávě buď zcela tradiční metodou, nebo s použitím nejrůznějších prefabrikovaných dílů a moderních spojovacích materiálů. Při dodržení konstrukčních principů nemá rozdíl v postupech a použitých materiálech na výsledek až tak zásadní vliv, ale může ovlivnit například rychlost stavby a výslednou cenu kamen. Za zvážení tedy stojí více nabídek od různých dodavatelů. Nechte se vždy předem podrobně informovat o postupech a materiálech, které vámi vybraná kamnářská firma používá.

Tradičními postupy i za použití prefabrikátů se staví kachlová kamna lehká, střední i těžká. Při sestavování projektu budete zvažovat výslednou velikost podle toho, zda upřednostníte spíše rychlý náběh a vytopení v kratším čase (vyšší teplota na plášti), nebo raději delší akumulační dobu (u těžkých typů kamen až 24 hodin). Rychlý náběh je často pro krátkodobě využívané víkendové chalupy vhodnější, ale nemusí to být pravidlem. Projekt zahrnuje také vaše požadavky na případný výměník, plotny na vaření, troubu či pec a doplňky typu integrovaných lavic a dřevníku. Na výběr bývá vzor, tvář a barva glazury kachlů a také různé kovové doplňky, sporákové kování, plotny, dvířka a rámy. Kovové a litinové kamnářské díly vyrábí například rodinná firma Řehulka z Ohrozimi u Prostějova.

Samotná stavba kamen obvykle trvá kolem tří dnů. Někteří kamnáři v podstatě jen sestavují předem pečlivě připravenou stavebnici, víc času může zabrat práce například na hypokaustech, kamnech s výměníky či kombinovaných sálavých a teplovzdušných systémech, u nichž se předpokládá vytápění celého domu.

 

 


Text: gur; foto: archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.