Chytré truhlíky

Samozavlažovací nádoby zjednodušují péči o rostliny. Pěstovat v nich můžete kompaktní keře, trvalky, cibuloviny i pestrobarevné letničky. Víte, jak na to?

Bez vody se rostliny v nádobách neobejdou. Stejně jako bez hnojiva důležitého pro správný růst a vývoj, neboť v truhlících je menší objem zeminy, tedy i těchto důležitých prvků. Aby měly květiny, zelenina i dřeviny všeho dostatek, zajistí hlavně v horkém a suchém létě nádoby vybavené samozavlažovacími systémy.

Bez vody se rostliny v nádobách neobejdou. Stejně jako bez hnojiva důležitého pro správný růst a vývoj, neboť v truhlících je menší objem zeminy, tedy i těchto důležitých prvků. Aby měly květiny, zelenina i dřeviny všeho dostatek, zajistí hlavně v horkém a suchém létě nádoby vybavené samozavlažovacími systémy.

 

Jak to funguje

Samozavlažovací nádoby zadržují vodu v zásobníku, odkud ji rostliny postupně – klidně i v rámci několika dní – absorbují svými kořeny. Aby se k nim dostala, to zajistí zavlažovací knoty nebo vzlínací dutiny. Jsou spolu s roštem pro přístup vzduchu umístěné ve speciální plastové vložce, která bývá buď vyjímatelná, nebo je přímou součástí nádoby. Záleží na výrobci i jednotlivých typech truhlíků a květináčů.
Voda se lije do bočních nebo horních otvorů. Do největších nádob se vejde i dvacet litrů. Nemusíte se bát, že by jí bylo v zásobní nádržce příliš, přebytečná přepadem odteče, což je užitečné hlavně při intenzivním dešti. Každý výrobek je doplněný hladinoměrem, díky kterému snadno zjistíte, kolik vody v zásobníku je.

Pro bezpečné zavěšení truhlíků či květináčů využijte háky nebo řetízky, na trhu jsou i nádoby s elegantními textilními popruhy

 

Z čeho lze vybírat

Nabídka samozavlažovacích nádob je opravdu pestrá. V sortimentu truhlíků můžete zvolit klasický samostatný typ nebo rovnou sestavu dvou či tří kusů. Tyto kombinované nádoby se skládají ze samostatných vložek, které se dají jednotlivě vyndávat například při výsadbě rostlin. Nádoby s větším objemem doplňují kolečka i ucha pro snadný přenos. Máte-li v plánu v samozavlažovacích květináčích pěstovat popínavé rostliny, porozhlédněte se po typech, které mají vytvořené otvory pro opory. Tyto maličkosti vám usnadní používání.
Nádoby se samozavlažovacím zařízením jsou ideální i pro období dovolených. Většina rostlin si s vodou ze zásobníku vystačí i déle než tři dny, odolné druhy sukulentního charakteru dokonce i týden. Pokud ale v létě odjíždíte na dva týdny k moři, přece jen budete muset požádat o pomoc někoho, kdo dojde dvakrát týdně rostliny zalít, aby neuschly.

Většina rostlin si s vodou ze zásobníku vystačí i déle než tři dny

 

Pro které rostliny se hodí

Samozavlažovací truhlíky a květináče se hodí především pro menší keře, letničky, cibuloviny či trvalky. Nejvíce se zřejmě používají pro pěstování letniček, dobře v nich rostou jak ty náročné na vodu, tak i ty, jež si vystačí jen s občasnou zálivkou. Do první skupiny se řadí pelargonie, petúnie, lobelky, vějířovky, fuchsie i pokojové kopřivy. Právě ty ocení, když budete hladinu vody udržovat stále vyšší hlavně během léta. Samozavlažovací truhlíky pomohou i s pěstováním druhů náročných na kvalitní zeminu i zálivku – dopřejte jim velkoobjemové nádoby, které zajistí lepší podmínky. Platí to třeba pro plodovou zeleninu. Z mnoha nabízených sazenic vybírejte především ty menší, ale ani tyčkových rajčat se vzdávat nemusíte, je opět potřeba jen zvolit vhodný typ a objem nádoby.

Samozavlažovací truhlíky pomohou i s pěstováním plodové zeleniny, například rajčat

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Krásné a vděčné pelargonie

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Celý článek

Jarní květinové dekorace

Jarní květinové dekorace

Nejkrásnější dekorací do bytu, na balkón či do zahrady jsou živé květy. Na jaře je všude k dostání spousta cibulovin a dalších květů. Jak si je doma zasadit, aby jejich krása vynikla?

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.