Chytré truhlíky

Samozavlažovací nádoby zjednodušují péči o rostliny. Pěstovat v nich můžete kompaktní keře, trvalky, cibuloviny i pestrobarevné letničky. Víte, jak na to?

Bez vody se rostliny v nádobách neobejdou. Stejně jako bez hnojiva důležitého pro správný růst a vývoj, neboť v truhlících je menší objem zeminy, tedy i těchto důležitých prvků. Aby měly květiny, zelenina i dřeviny všeho dostatek, zajistí hlavně v horkém a suchém létě nádoby vybavené samozavlažovacími systémy.

Bez vody se rostliny v nádobách neobejdou. Stejně jako bez hnojiva důležitého pro správný růst a vývoj, neboť v truhlících je menší objem zeminy, tedy i těchto důležitých prvků. Aby měly květiny, zelenina i dřeviny všeho dostatek, zajistí hlavně v horkém a suchém létě nádoby vybavené samozavlažovacími systémy.

 

Jak to funguje

Samozavlažovací nádoby zadržují vodu v zásobníku, odkud ji rostliny postupně – klidně i v rámci několika dní – absorbují svými kořeny. Aby se k nim dostala, to zajistí zavlažovací knoty nebo vzlínací dutiny. Jsou spolu s roštem pro přístup vzduchu umístěné ve speciální plastové vložce, která bývá buď vyjímatelná, nebo je přímou součástí nádoby. Záleží na výrobci i jednotlivých typech truhlíků a květináčů.
Voda se lije do bočních nebo horních otvorů. Do největších nádob se vejde i dvacet litrů. Nemusíte se bát, že by jí bylo v zásobní nádržce příliš, přebytečná přepadem odteče, což je užitečné hlavně při intenzivním dešti. Každý výrobek je doplněný hladinoměrem, díky kterému snadno zjistíte, kolik vody v zásobníku je.

Pro bezpečné zavěšení truhlíků či květináčů využijte háky nebo řetízky, na trhu jsou i nádoby s elegantními textilními popruhy

 

Z čeho lze vybírat

Nabídka samozavlažovacích nádob je opravdu pestrá. V sortimentu truhlíků můžete zvolit klasický samostatný typ nebo rovnou sestavu dvou či tří kusů. Tyto kombinované nádoby se skládají ze samostatných vložek, které se dají jednotlivě vyndávat například při výsadbě rostlin. Nádoby s větším objemem doplňují kolečka i ucha pro snadný přenos. Máte-li v plánu v samozavlažovacích květináčích pěstovat popínavé rostliny, porozhlédněte se po typech, které mají vytvořené otvory pro opory. Tyto maličkosti vám usnadní používání.
Nádoby se samozavlažovacím zařízením jsou ideální i pro období dovolených. Většina rostlin si s vodou ze zásobníku vystačí i déle než tři dny, odolné druhy sukulentního charakteru dokonce i týden. Pokud ale v létě odjíždíte na dva týdny k moři, přece jen budete muset požádat o pomoc někoho, kdo dojde dvakrát týdně rostliny zalít, aby neuschly.

Většina rostlin si s vodou ze zásobníku vystačí i déle než tři dny

 

Pro které rostliny se hodí

Samozavlažovací truhlíky a květináče se hodí především pro menší keře, letničky, cibuloviny či trvalky. Nejvíce se zřejmě používají pro pěstování letniček, dobře v nich rostou jak ty náročné na vodu, tak i ty, jež si vystačí jen s občasnou zálivkou. Do první skupiny se řadí pelargonie, petúnie, lobelky, vějířovky, fuchsie i pokojové kopřivy. Právě ty ocení, když budete hladinu vody udržovat stále vyšší hlavně během léta. Samozavlažovací truhlíky pomohou i s pěstováním druhů náročných na kvalitní zeminu i zálivku – dopřejte jim velkoobjemové nádoby, které zajistí lepší podmínky. Platí to třeba pro plodovou zeleninu. Z mnoha nabízených sazenic vybírejte především ty menší, ale ani tyčkových rajčat se vzdávat nemusíte, je opět potřeba jen zvolit vhodný typ a objem nádoby.

Samozavlažovací truhlíky pomohou i s pěstováním plodové zeleniny, například rajčat

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…