Chraňte psa i svůj domov proti blechám

Určitě netoužíte po tom, aby si váš pes přinesl z procházky domů blechy. Jak tomu předejít a podle čeho vybírat vhodná antiparazitika?

Blechy mohou přenášet mnoho nemocí a u psů způsobovat alergie, anémii (to především u štěňat) či je nakazit tasemnicí. Jakmile si je přinese zvíře domů, mohou velmi rychle „zablešit“ celý byt či dům.

 

Jak zjistit nákazu?

Blechy způsobují u psů svědění, pes se více drbe, na jeho kůži můžete pozorovat až červené skvrny. Psa proto pravidelně prohlížejte. Blechy se nejvíce vyskytují na zádech, mezi lopatkami, na břiše, na vnitřní straně stehen či na ocase. Pokud již váš pes blechy má, ihned ho umyjte speciálním psím šampónem proti blechám. Důležité je pak ošetřit proti blechám i vodítko, obojek a pelíšek. Když byl pes napadený blechami delší dobu v bytě, je důležité vyčistit i veškeré textilie, sedačku, křesla a koberce. Blechy se totiž umí velmi dobře rozmnožovat po určitou dobu i mimo svého hostitele.

Na rozdíl od klíšťat mohou Blechy ze svého psího hostitele přeskočit do zvířecích pelíšků, na koberce nebo sedačku. Důležitá je proto včasná prevence, aby se blechy do domácnosti vůbec nedostaly. Doporučuje se aplikovat přípravky, které fungují jako ochrana jak proti blechám, tak proti klíšťatům.

 

Sprej místo tablety

Důležité je, aby přípravky hubily dospělé blechy, ale zabraňovaly i množení blech potlačením vývoje jejich vajíček, zde hovoříme o takzvaném ovicidním účinku. A zároveň aby měly účinek larvicidní, tzn. zastavily i vývoj larev. Na trhu jsou již k dostání přípravky ve spreji nebo ve formě pěny, která je vhodná pro malá plemena a extrémně lekavé psy.

„S ohledem na zdraví vašich psů je toto řešení šetrnější než např. populární antiparazitární tablety, kde dochází ke vstřebání účinných látek do krevního oběhu. Tyto látky pak mohou kolovat v krvi ošetřených psů i po několik měsíců,“ doporučuje veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

 


Text: red; foto: Pixabay a archiv

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek