Čemeřice kvetou i v zimě

Pěstují se zejména pro atraktivní květy, které se mohou otevírat už od poloviny zimy. Stačí, aby se na pár dní trochu oteplilo, a květy čemeřic neváhají a rychle rozkvétají.

Čemeřice černá

Helleborus niger

Čemeřice černá vykvétá už v prvních zimních týdnech. Říká se jí také vánoční růže, a to díky velkým bílým květům, které časem přecházejí do růžového odstínu. Na rostlině vydrží velmi dlouho. Je silně jedovatá, stejně jako celý rod čemeřic.

Tipy pro pěstování: Vyberte jí místo pod dřevinami nebo keři. Hodí se i na chráněná místa do skalek a do nádob i květináčů.

 

Čemeřice nachová

Helleborus purpurascens

Velké, asi pěticentimetrové fialové květy čemeřice nachové se objevují během března a dubna. Často se kombinuje s hajními druhy nebo cibulovinami. Bylina má výšku asi 35 centimetrů. Jde o trvalku, která na jednom místě vydrží i desítky let.

Tipy pro pěstování: Potřebuje polostinné místo, nejlépe se jí daří v zásadité půdě – podobné nároky na pěstování má i koniklec nebo lýkovec.

 

Čemeřice smrdutá

Helleborus foetidus

Čemeřice smrdutá patří k nejvyšším druhům, vzrostlé trsy mohou měřit půl metru. Zelenavé květy mají různobarevnou kresbu, čehož využívají šlechtitelé k tvorbě krásných zahradních kultivarů. Vynikne samostatně i jako součást trvalkového záhonu.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje jí místo na slunci, poroste i v polostínu. Potřebuje vlhkou a dobře propustnou vápenatou půdu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…