Čemeřice kvetou i v zimě

Pěstují se zejména pro atraktivní květy, které se mohou otevírat už od poloviny zimy. Stačí, aby se na pár dní trochu oteplilo, a květy čemeřic neváhají a rychle rozkvétají.

Čemeřice černá

Helleborus niger

Čemeřice černá vykvétá už v prvních zimních týdnech. Říká se jí také vánoční růže, a to díky velkým bílým květům, které časem přecházejí do růžového odstínu. Na rostlině vydrží velmi dlouho. Je silně jedovatá, stejně jako celý rod čemeřic.

Tipy pro pěstování: Vyberte jí místo pod dřevinami nebo keři. Hodí se i na chráněná místa do skalek a do nádob i květináčů.

 

Čemeřice nachová

Helleborus purpurascens

Velké, asi pěticentimetrové fialové květy čemeřice nachové se objevují během března a dubna. Často se kombinuje s hajními druhy nebo cibulovinami. Bylina má výšku asi 35 centimetrů. Jde o trvalku, která na jednom místě vydrží i desítky let.

Tipy pro pěstování: Potřebuje polostinné místo, nejlépe se jí daří v zásadité půdě – podobné nároky na pěstování má i koniklec nebo lýkovec.

 

Čemeřice smrdutá

Helleborus foetidus

Čemeřice smrdutá patří k nejvyšším druhům, vzrostlé trsy mohou měřit půl metru. Zelenavé květy mají různobarevnou kresbu, čehož využívají šlechtitelé k tvorbě krásných zahradních kultivarů. Vynikne samostatně i jako součást trvalkového záhonu.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje jí místo na slunci, poroste i v polostínu. Potřebuje vlhkou a dobře propustnou vápenatou půdu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

3 recepty na skvělé letní osvěžení

3 recepty na skvělé letní osvěžení

Horké počasí si přímo žádá zvýšený pitný režim a pořádné osvěžení. Vyzkoušejte třeba domácí limoncello nebo levandulovou limonádu! Nebo je libo něco ostřejšího? A co třeba vodka s levandulí?

Celý článek