Čemeřice kvetou i v zimě

Pěstují se zejména pro atraktivní květy, které se mohou otevírat už od poloviny zimy. Stačí, aby se na pár dní trochu oteplilo, a květy čemeřic neváhají a rychle rozkvétají.

Čemeřice černá

Helleborus niger

Čemeřice černá vykvétá už v prvních zimních týdnech. Říká se jí také vánoční růže, a to díky velkým bílým květům, které časem přecházejí do růžového odstínu. Na rostlině vydrží velmi dlouho. Je silně jedovatá, stejně jako celý rod čemeřic.

Tipy pro pěstování: Vyberte jí místo pod dřevinami nebo keři. Hodí se i na chráněná místa do skalek a do nádob i květináčů.

 

Čemeřice nachová

Helleborus purpurascens

Velké, asi pěticentimetrové fialové květy čemeřice nachové se objevují během března a dubna. Často se kombinuje s hajními druhy nebo cibulovinami. Bylina má výšku asi 35 centimetrů. Jde o trvalku, která na jednom místě vydrží i desítky let.

Tipy pro pěstování: Potřebuje polostinné místo, nejlépe se jí daří v zásadité půdě – podobné nároky na pěstování má i koniklec nebo lýkovec.

 

Čemeřice smrdutá

Helleborus foetidus

Čemeřice smrdutá patří k nejvyšším druhům, vzrostlé trsy mohou měřit půl metru. Zelenavé květy mají různobarevnou kresbu, čehož využívají šlechtitelé k tvorbě krásných zahradních kultivarů. Vynikne samostatně i jako součást trvalkového záhonu.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje jí místo na slunci, poroste i v polostínu. Potřebuje vlhkou a dobře propustnou vápenatou půdu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek