Čemeřice kvetou i v zimě

Pěstují se zejména pro atraktivní květy, které se mohou otevírat už od poloviny zimy. Stačí, aby se na pár dní trochu oteplilo, a květy čemeřic neváhají a rychle rozkvétají.

Čemeřice černá

Helleborus niger

Čemeřice černá vykvétá už v prvních zimních týdnech. Říká se jí také vánoční růže, a to díky velkým bílým květům, které časem přecházejí do růžového odstínu. Na rostlině vydrží velmi dlouho. Je silně jedovatá, stejně jako celý rod čemeřic.

Tipy pro pěstování: Vyberte jí místo pod dřevinami nebo keři. Hodí se i na chráněná místa do skalek a do nádob i květináčů.

 

Čemeřice nachová

Helleborus purpurascens

Velké, asi pěticentimetrové fialové květy čemeřice nachové se objevují během března a dubna. Často se kombinuje s hajními druhy nebo cibulovinami. Bylina má výšku asi 35 centimetrů. Jde o trvalku, která na jednom místě vydrží i desítky let.

Tipy pro pěstování: Potřebuje polostinné místo, nejlépe se jí daří v zásadité půdě – podobné nároky na pěstování má i koniklec nebo lýkovec.

 

Čemeřice smrdutá

Helleborus foetidus

Čemeřice smrdutá patří k nejvyšším druhům, vzrostlé trsy mohou měřit půl metru. Zelenavé květy mají různobarevnou kresbu, čehož využívají šlechtitelé k tvorbě krásných zahradních kultivarů. Vynikne samostatně i jako součást trvalkového záhonu.

Tipy pro pěstování: Vyhovuje jí místo na slunci, poroste i v polostínu. Potřebuje vlhkou a dobře propustnou vápenatou půdu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Návrat do Krkonoš

Návrat do Krkonoš

Dřevěné chalupě se třemi štíty to na kopci nad obcí sluší. Medově září v zeleni trávníku, kde si starší i mladé stromy a remízek z keříků exkluzivně užívají prostoru. Přístup sem není snadný, cesta vzhůru je prudká, a tak pro nás paní Hana přijela dolů na malé parkoviště autem s pohonem všech kol.

Celý článek

Bydlet jako na severu

Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirované přírodou, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost a vzdušnost.

Celý článek

Zdobená lahev

Zdobená lahev

Zpříjemněte si dlouhé zimní večery rukodělnou činností a vytvořte si doplňky, které zútulní váš domov. Využijte při tom osvědčenou kombinaci juty a krajky.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.