Bylinky pro dobrou náladu

Studené a tmavé zimní dny prověřují naši schopnost udržet si pozitivně naladěnou mysl a nepropadat špatné náladě. Naštěstí nám můžou pomoct bylinky. Které si vyberete?

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Silice obsažené v meduňce mají uvolňující a protikřečové účinky. Působí proti stresu a nespavosti, zmírňuje nervově podmíněné potíže se srdcem a uvolňují i žaludeční neurózy. Meduňka krásně voní a na zahradách se pěstuje zcela běžně, a to ve spoustě odrůd. Na půdu je nenáročná. K sušení stříhejte celé lodyhy dopoledne za suchého počasí, což zaručí nejvyšší obsah silic v rostlině. Užívá se čaj, který lze připravit jak ze suchých, tak z čerstvých listů. Čaj je potřeba připravovat pod pokličkou, aby nevyprchaly éterické látky. Louhujte 7 minut.

 

 

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kořen kozlíku obsahuje látky obecně posilující mysl. Umožní vám kvalitně se vyspat, a nabrat tak nové síly. Navíc napomáhá soustředění a lepším výkonům. S jeho pomocí snáze dokážete překonat strach a úzkost. Roste v okolí potoků a ve vlhkých lesích, ale vypěstovat si ho můžete i na vlastní zahradě, pokud mu dopřejete dostatečně vlhkou půdu. Ke konci léta kořeny skliďte a poté je sušte podélně rozříznuté.

 

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)

Má uklidňující a antidepresivní účinky. Je to výborná bylina pro rekonvalescenci, pro překonávání chronických úzkostí a stresu. Jeho užívání je však zakázáno v těhotenství. Příprava čaje není složitá, stačí přelít čajovou lžičku sušené natě vařící vodou a poté 7 minut nechat louhovat. Na zahradě se rostlina šíří běžně sama, potřebuje pouze slunné stanoviště. Ke sběru se využívá pouze horní část rostliny v délce 15 cm, která se suší zavěšená ve svazcích.

 

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum)

Zlepšuje psychickou pohodu, navozuje pocit klidu a spraví náladu. Také tiší menstruační bolesti, těhotné a kojící ženy by se jí však měly vyhnout. Koupele či obklady s mateřídouškou pomáhají při hojení drobných kožních poranění. Působí antisepticky zevně i vnitřně. Prospívá tedy trávení, je protizánětlivá, pomáhá uvolnit dýchací cesty i při astmatu.

 

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Na lidský organismus působí levandule mírně sedativně, zklidňuje zažívání, ulevuje od křečí. Užívá se i jako prostředek proti migrénám a bolestem hlavy v podobě relaxačních koupelí. Obdobné účinky má také v podobě čaje, kdy se zalévají její čerstvé či sušené květy. Takový čaj pak zklidňuje, tiší nervy, navozuje spánek a zlepšuje náladu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Pampeliškový sirup: Zapomenutý recept našich babiček

Ačkoliv na tuto zářivě žlutou rostlinu nahlížíme spíše jako na plevel, skrývá v sobě spoustu léčivých účinků. Z pampelišek můžete vyrobit nejen víno a čaj, ale i výborný sirup. Poslouží vám jako vynikající sladidlo s vitaminy. Ať už teplý, nebo studený.

Celý článek

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Tvořte a bavte se s dubnovou Rozmarýnou

Máte už dost zimy? Aktuální vydání časopisu Rozmarýna vám umožní naplno si užít jaro. Najdete v něm rozmanité návody a tipy pro jarní tvoření i nápady, jak využít jarní bylinky pro výrobu sirupů, zdravých pokrmů, a dokonce i dekorací a doplňků. Užijte si jaro s Rozmarýnou!

Celý článek