Magický rozmarýn

Můžete jej používat jako koření, ale patří také do lékárny. Upravuje trávení a podporuje činnost jater, proto se jím tradičně ochucují tučné a masité pokrmy.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) patří do široké čeledi hluchavkovitých stejně jako další aromatické bylinky do kuchyně – máta, yzop, šalvěj nebo levandule. Pochází ze Středomoří a místo původu také ovlivňuje jeho nároky na pěstování, potřebuje teplo. Rozmarýn poznáte podle drobných jehlicových lístků se silnou, pryskyřici podobnou vůní. Ty jsou svrchu tmavě zelené a lesklé, zespodu šedavé. Drobné květy se objevují na přelomu jara a léta. Mohou být nejen modré, ale i narůžovělé nebo bílé. Netvoří výrazná květenství, jaká znáte třeba u levandule nebo šalvěje, je jich ale velké množství.

Výrazné aroma

Rozmarýn má jako většina bylin všestranný účinek. Uplatňuje se v kuchyni, která využívá jeho výrazné chuti i vůně připomínající kadidlo nebo pryskyřici. Toto aroma svědčí o přítomnosti nejrůznějších esenciálních olejů, hořčin a flavonoidů, kterým se někdy říká také vitamin P a mají výrazné antioxidační účinky. Rozmarýn je součástí takzvaného provensálského koření a slouží k dochucení skopového, drůbežího a rybího masa, neobejdou se bez něj různé jihoevropské speciality jako sušená rajčata nebo aromatický olivový olej či ocet. I v gastronomii funguje trochu jako léčivo, napomáhá totiž lepšímu trávení. S jeho dávkováním buďte opatrní, ve velkém množství může škodit zdraví.

 

Kdy pomáhá

Při potížích s trávením posiluje rozmarýn hlavně činnost žlučníku a jater, ale přináší úlevu i při bolestech hlavy a nervovém vypětí, usnadňuje klidné usínání. Má dezinfekční, potopudné a močopudné účinky, pomáhá při ženských obtížích. Celkově posiluje imunitu – doporučuje se proto po rekonvalescenci i pro stárnoucí organismus. Je také jednou z mála bylin, které posilují a zvyšují napětí v cévách, a tak zvyšuje krevní tlak. Jeho pravidelným užíváním se prokrvují chladné končetiny. Zevně se používá také k čistění mastné pleti a k omývání ekzémů. Ve formě masážních mastí nebo přidáním snítek do koupele se prokrví svaly a pokožka, a tak dojde k odstranění únavy a celkovému povzbuzení.

Nároky na pěstování

Rozmarýn se pěstuje jako sezonní bylina, na péči náročný není. Svědčí mu propustný lehký substrát, naopak nesnáší zamokření a přelévání. Proto se pro něj příliš nehodí samozavlažovací truhlíky, vhodnější jsou klasické květináče z pálené hlíny. Větší rostliny lze i s nádobou zapustit přes léto do záhonu. Místo pro rozmarýn by mělo být slunné, teplé a světlé. Pěstuje se buď ze semen, nebo je možné i řízkování pomocí odtržených řízků s patkou ze vzrostlých rostlin.
Sice se o rozmarýnu tvrdí, že nepřežije venku tuzemské zimy, ale teplé počasí posledních let to vyvrací. Vzrostlé keře dožijí jara bez velké úhony i na záhonu. Lepší šanci mají u budov, stěn domů nebo třeba podezdívky plotů, které je chrání před větrem, umí také akumulovat teplo, a tak zlepšují mikroklima kolem vysazených keřů. Pokud nechcete o rostlinu přijít, raději ji přeneste po sezoně do domu. Tady snižte zálivku na minimum, teplota by měla být nízká, klidně jen kolem pěti stupňů. Nejlépe těmto rostlinám vyhovuje chladná světlá místnost nebo chodba, ochrání je ale i zateplený skleník, kde nemrzne.

Jak využít rozmarýn

Rozmarýnové víno
Hrst čerstvých, najemno nasekaných lístků rozmarýnu nasypte do nádoby, přilijte červené víno a uzavřete. Poměr surovin by měl být 1 díl rozmarýnu na 3 díly vína. Vždy dejte přednost čerstvým listům, sušené používejte jen v nouzi. Připravenou směs nechte asi čtyři týdny stát, obsah každý den protřepejte. Poté víno přeceďte přes jemné plátno. Užívá se pro povzbuzení organismu vždy ráno a večer.

 

Rozmarýnové tonikum
2 polévkové lžíce sušených nebo 1 lžíci čerstvých rozmarýnových lístků přelijte zhruba 250 ml vroucí vody a nechte vychladnout. Odvar přeceďte přes filtrační papír nebo buničinu a nalijte do malé lahvičky. Používejte pro čištění mastné nebo ekzémem postižené pleti, tímto tonikem se mohou ošetřovat i pohmožděniny a drobné odřeniny.

 

Domácí repelent
Jeden sáček koření nebo malý šálek nadrcených čerstvých listů rozmarýnu přelijte litrem vody a nechte krátce povařit, směs odstavte a nechte vychladnout. K pečlivě přefiltrovanému odvaru přidejte dvě lžíce vinného octa. Nalijte do lahvičky s rozprašovačem a používejte jako repelent k ošetření kůže.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.