Bylinky do kuchyně

Zakládáte bylinkovou zahrádku? Pak by v ní neměly chybět ani bylinky vhodné pro ochucení pokrmů. Volit můžete mezi letničkami i trvalkami.

Bylinky do naší gastronomie úspěšně pronikají už dlouhá léta. Může za to nejen móda lehčích jídel, ale také častější cesty do zahraničí a příležitosti k ochutnávce tamní kuchyně. Zvláště cesty na jih bývají pro Čechy inspirující. Lidé se pak často vracejí domů s odhodláním připravovat si dovolenkové dobroty i v českých podmínkách. Nezřídka však narazí na nutnost pravidelného nákupu bylinek na trhu, který je v tuzemsku přece jen méně zásoben. Majitelé zahrad nebo alespoň balkonů si ale mohou vlastní voňavé bylinky vypěstovat sami.

Vytrvalé bylinky

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn je jedna z mála středomořských bylin, které není možné pěstovat celoročně venku. V teplých oblastech Moravy dobře přikrytý mírnou zimu přežije, jinde je však nutné ho přenést dovnitř. Jde o stálezelený keř, který na zimu neopadává. Hodí se k vepřovému a kuřecímu masu.

Tymián obecný

Nízkým voňavým polštářkům tymiánu se daří na výsluní, hodí se i na skalky a zídky. Časem ale keříky slábnou a odspodu vyholují, podobně jako třeba levandule. Často se však na místě samovolně vysemení a tymián se dobře množí také z řízků. Chuť této bylinky se výborně hodí zvláště k rybám a skopovému.

Máta peprná

Z máty se připravuje převážně čaj, výborná je ale i do studených nápojů, koktejlů a dezertů. Na zahradě potřebuje vlhčí půdu v polostínu. Je však třeba si uvědomit, že se šíří podzemními kořeny do celého okolí. Pokud nechcete, aby ovládla vaše záhony, vysaďte ji do zapuštěného květináče, vědra bez dna nebo perforovaného pytle.

Dobromysl obecná

Bez tradičního oregana si italskou pizzu nelze ani představit. Dobromysl je odolná zahradní trvalka, která vytváří bohaté polštáře a na růžové květy na vysokých dřevnatících lodyhách láká hmyz ze širokého okolí. Na stanoviště není nijak náročná, na suchých slunných místech má ale nať intenzivnější chuť.

Jednoleté bylinky

Majoránka zahradní

Používá se jako koření na dochucování polévek, omáček a masitých jídel, často se užívá dohromady s česnekem. Zahradní majoránka se stejně jako bazalka pěstuje v teplé a úrodné zahradní půdě. Vysévá se na jaře pod sklo. Mladé droboučké rostlinky se potom přesazují do květináčků a ven se vysazují až v polovině května.

Kopr vonný

Lístky kopru máme spojené s jarem, kvetoucí rostliny zase s letním zavařováním okurek. Do salátů si však koprové lístky můžete přidávat celou sezonu, je ale třeba ho vysévat průběžně. Na počátku podzimu ho vysejte ještě znovu do pařeniště nebo do skleníku, v teplé půdě bez problémů vzejde.

Bazalka pravá

Stálice italské kuchyně – bazalka – patří k teplomilným jednoletkám. Vysévá se na jaře pod sklo a ven se vysazuje v polovině května. Na trhu jsou desítky odrůd, které se liší nejen barvou listů, ale i obsahem siličných látek. Keříky se zaštipují, aby rostliny nevykvetly a zůstaly pěkně košaté.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zimní menu pro zahřátí

Zimní menu pro zahřátí

Nejen tlustý svetr a ponožky, ale i něco dobrého do žaludku nás může v zimě příjemně rozehřát. Když navíc zvolíte pokrm s těmi správnými druhy koření, budete se cítit jako u kamen.

Celý článek