Bylinkový kalendář – září

září

Sklízejte libeček

Chcete si nasušit libečkovou nať na zimu do polévky? Pak ji skliďte v průběhu září a pomalu sušte na stinném vzdušném místě. Poté ji – dobře vysušenou – uskladněte v nádobě s dobře těsnícím uzávěrem, aby neztratila své aroma.


Jak sušit šípky

Přinesli jste si z procházky krásně rudé šípky a chtěli byste si je nasušit na zimu na výborný čaj? Poradíme vám, jak na to. Pro sušení se hodí šípky, které ještě nepřešly mrazem. Natrhané plody přeberte a poškozené nebo nahnilé vyřaďte. Poté je operte ve vodě a s pomocí utěrky důkladně vysušte. Sušit je můžete buď v sušičce (podle návodu), v troubě nebo na sluníčku (pokud je vhodné počasí). Nejlépe je nechat sušit plody venku na podzimním slunci, ale ne vždy to počasí dovolí. V takovém případě vám pomůže trouba. Šípky nasypte na drátěnou podložku nebo na plech s pečicím papírem, teplotu nastavte na 70 °C a dvířka nechte pootevřená. Pozor, abyste šípky nepřipálili. Správně usušené šípky mají tmavočervenou barvu, jsou tvrdé a při zmáčknutí prasknou a drolí se. Nesmí uvnitř zůstat vlhké. Uchovávejte je v uzavíratelné sklenici nebo v plátěném sáčku.


Bezinkový sirup

Připravte si výborný lék proti nachlazení na zimu: stimuluje imunitní systém, zvyšuje úroveň antioxidantů v těle, působí protizánětlivě a je účinným přípravkem proti virové a bakteriální infekci.

Budete potřebovat

  • 1 kg plodů černého bezu
  • 700 g cukru
  • 3 citrony (šťáva)
Postup:

Bobule bezu omyjte a otrhejte, dejte do hrnce a podlijte vodou. Přiveďte k varu a vařte aspoň 20 minut (bezinky se musí vařit, jinak působí projímavě). Poté propasírujte přes síto, přidejte cukr a citronovou šťávu a za stálého míchání vařte, dokud se cukr zcela nerozpustí. Ještě horký sirup naplňte do čistých lahví a zavíčkujte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…