Bylinkový kalendář – únor

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro únor.


Jak na dělení trsů bylinek

Když to dovolí mírnější ráz počasí, můžete již od konce února začít dělit trsy některých aromatických bylinek – například meduňky, oregana, máty, mateřídoušky a podobně. Je to jednoduché a zvládne to i zahrádkář začátečník: rýčem vyryjte z kraje trsu část rostliny, kterou chcete přesadit, pokud má rostlina pouze jeden trs, vyryjte ho celý. Zaryjte do hloubky 15 až 20 cm (podle velikosti kořenového balu). Pak trs rýčem rozdělte na části – počet a velikost trsů je na vaší volbě. Trsy pak vysaďte na vybraná místa do stejné hloubky, v jaké bylinka rostla na původním stanovišti, a zeminu okolo rostliny přimáčkněte. Nezapomeňte ji zalít, a i nadále ji pravidelně zalévejte, dokud nezakoření.

 


Sázení česneku

V nižších polohách, pokud je zem již rozmrzlá, se můžete pustit do výsadby česneku. Pro jarní výsadbu se nejlépe hodí úzkolisté paličáky, kterým se říká „jarní česnek“. Netvoří květenství a mají bílou slupku. Předností odrůd jarního česneku je dobrá skladovatelnost – trvá déle, než začnou stroužky sesychat a rašit. Abyste budoucí rostliny uchránili před napadením háďátky nebo před houbovými chorobami, je dobré sadbu předem namořit ponořením do vhodného mořidla, například Sulky. Jednotlivé stroužky vysazujte do sponu 30 x 10 cm. Hloubka výsadby by měla být 5–8 cm. Pokud je sucho, měli byste v následujících týdnech výsadbu občas zalít, aby stroužky dobře zakořenily. Sklízejte v létě v době, kdy nať začne polehávat.

 


Lipové bonbony proti kašli

Budete potřebovat

  • 120 g medu
  • 100 g třtinového cukru
  • 2 lžíce silného lipového výluhu (čaje)
  • šťávu z poloviny citronu

Do kastrůlku dejte lipový výluh, med, cukr a citronovou šťávu a vařte tak dlouho, dokud nezískáte hustý sirup, který na talíři ztvrdne. Hotovou hmotu nalijte buď do formiček na bonbony, nebo na plech potažený pečicím papírem, a po ztuhnutí ho nožem nakrájejte na kostičky. Hotové bonbony uložte v uzavíratelné dóze.

 


Čaj proti chřipce

Budete potřebovat

  • 50 g sušeného podbělu
  • 45 g sušeného květu bezu
  • 45 g sušeného mletého kořene pampelišky
  • 25 g lipového květu
  • 25 g sušeného jitrocele

Byliny promíchejte a na jednu dávku čaje použijte 1 lžíci bylinné směsi přelitou 250 ml horké vody. nechte luhovat asi 10 minut a poté sceďte. Čaj pijte teplý, 3x denně. Podle chuti si jej můžete přisladit medem.


Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.