Bylinkový kalendář – únor

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro únor.


Jak na dělení trsů bylinek

Když to dovolí mírnější ráz počasí, můžete již od konce února začít dělit trsy některých aromatických bylinek – například meduňky, oregana, máty, mateřídoušky a podobně. Je to jednoduché a zvládne to i zahrádkář začátečník: rýčem vyryjte z kraje trsu část rostliny, kterou chcete přesadit, pokud má rostlina pouze jeden trs, vyryjte ho celý. Zaryjte do hloubky 15 až 20 cm (podle velikosti kořenového balu). Pak trs rýčem rozdělte na části – počet a velikost trsů je na vaší volbě. Trsy pak vysaďte na vybraná místa do stejné hloubky, v jaké bylinka rostla na původním stanovišti, a zeminu okolo rostliny přimáčkněte. Nezapomeňte ji zalít, a i nadále ji pravidelně zalévejte, dokud nezakoření.

 


Sázení česneku

V nižších polohách, pokud je zem již rozmrzlá, se můžete pustit do výsadby česneku. Pro jarní výsadbu se nejlépe hodí úzkolisté paličáky, kterým se říká „jarní česnek“. Netvoří květenství a mají bílou slupku. Předností odrůd jarního česneku je dobrá skladovatelnost – trvá déle, než začnou stroužky sesychat a rašit. Abyste budoucí rostliny uchránili před napadením háďátky nebo před houbovými chorobami, je dobré sadbu předem namořit ponořením do vhodného mořidla, například Sulky. Jednotlivé stroužky vysazujte do sponu 30 x 10 cm. Hloubka výsadby by měla být 5–8 cm. Pokud je sucho, měli byste v následujících týdnech výsadbu občas zalít, aby stroužky dobře zakořenily. Sklízejte v létě v době, kdy nať začne polehávat.

 


Lipové bonbony proti kašli

Budete potřebovat

  • 120 g medu
  • 100 g třtinového cukru
  • 2 lžíce silného lipového výluhu (čaje)
  • šťávu z poloviny citronu

Do kastrůlku dejte lipový výluh, med, cukr a citronovou šťávu a vařte tak dlouho, dokud nezískáte hustý sirup, který na talíři ztvrdne. Hotovou hmotu nalijte buď do formiček na bonbony, nebo na plech potažený pečicím papírem, a po ztuhnutí ho nožem nakrájejte na kostičky. Hotové bonbony uložte v uzavíratelné dóze.

 


Čaj proti chřipce

Budete potřebovat

  • 50 g sušeného podbělu
  • 45 g sušeného květu bezu
  • 45 g sušeného mletého kořene pampelišky
  • 25 g lipového květu
  • 25 g sušeného jitrocele

Byliny promíchejte a na jednu dávku čaje použijte 1 lžíci bylinné směsi přelitou 250 ml horké vody. nechte luhovat asi 10 minut a poté sceďte. Čaj pijte teplý, 3x denně. Podle chuti si jej můžete přisladit medem.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek