Bylinkový kalendář – srpen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Jak si nasušit léčivé bobule

Bobulovité ovoce dozrávající koncem léta, včetně lesního či divoce rostoucího, jako jsou například borůvky, brusinky, maliny, ostružiny, rakytník a podobně stojí za to uchovat. Obsahuje totiž nejen spoustu vitaminů, ale i dalších léčivých látek. Můžete si z něj udělat například tradiční džemy, kompoty, sirupy či likéry, nebo si ho můžete nasušit. Máte na výběr z několika způsobů, jak to udělat.

Venku: Venku sušte ovoce ve stínu, za teplého a slunečného počasí, v bezprašném prostředí. Přes noc je nutné sušené plody přenést do suché místnosti, aby se jejich povrch venku neorosil.

V troubě: Sušte ve velmi mírně vyhřáté troubě, nejlépe na sítu, husté mřížce či jiné vhodné prodyšné podložce (počáteční teplota by se měla pohybovat mezi 20–30 °C, v polovině sušení teplotu zvyšte na 50–70 °C, ne více). Při sušení v troubě nechte pootevřená dvířka, aby vzduch nasycený párou mohl unikat. Plody můžete také nejprve předsušit venku a pak je v troubě dosušit.

V sušičce: Pokud sušíte pravidelně větší množství ovoce, zeleniny, hub nebo bylinek, určitě se vám vyplatí pořídit si malou domácí sušičku. Při jejím používání je nejlepší řídit se pokyny udávanými výrobcem.

Sušené ovocné placky

Jsou ideálním způsobem, jak si vyrobit zdravou pochoutku. Zralé ovoce tímto způsobem zpracujete do podoby tenkých pružných placek, které se obvykle uchovávají stočené v ruličkách. Můžete je pak použít nakrájené na kousky na mlsání místo bonbonů nebo do müsli, obilninových kaší, moučníků a podobně, tak jako klasické křížaly. Jejich výroba je jednoduchá:

  • 1 Omyté a očištěné ovoce rozmixujte (případně ještě propasírujte, pokud se chcete zbavit drobných zrníček).
  • 2 Síto sušičky nebo plech na pečení vyložte pečicím papírem, který je možné lehounce potřít olejem pro následné snazší sloupnutí placky, a vlijte na něj tenkou vrstvu ovocné směsi. Některé sušičky mají speciální podložky přímo určené pro nalití ovocné směsi a sušení placek.
  • 3 Pyré rovnoměrně rozetřete po papíru na tloušťku asi 3–4 mm.
  • 4 Sušte při teplotě 40–45 °C, dokud nevzniknou soudržné, tužší ale ohebné placky, které se dají z papíru sloupnout. Trvá to asi 10 hodin.
  • 5 Nejpraktičtější je skladovat sušené ovocné placky ve stočených ruličkách. Dejte je do vzduchotěsné uzavíratelné nádoby. Svědčí jim spíše tma a chladno. Takto vám vydrží až několik měsíců.

Tip

Směs na sušené ovocné placky můžete dochutit, například přidáním vanilky, skořice, kardamomu či jiného vhodného koření. Pokud budete chtít mít placky ještě zdravější, rozmixujte společně s nimi i loupaná slunečnicová či dýňová semínka.


Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek