Ginkgo biloba na špatnou paměť i studené nohy

Z ginkgo biloby neboli jinanu dvoulaločného se vyrábí jeden z nejpopulárnějších rostlinných léků na posílení paměti. Jenže to není všechno, co výtažek z jednoho z nejstarších stromů na zeměkouli dokáže!

Léčivý výtažek z vějířovitých listů starobylého stromu, jenž občas roste i u nás, se získává extrahováním sušených a mletých listů acetonem a vodou. K dostání je běžně ve formě tablet, prášků, tinktur nebo tobolek, jež mají pozitivně ovlivňovat hned několik zdravotních potíží.

 

Jak působí

Především ovlivňuje, a to příznivě, centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve v končetinách i v mozku regulováním pružnosti krevních cév – od těch největších až po drobné vlásečnice. Některé výzkumy ukazují, že působí i na shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko krevních sraženin. Zajímavé jsou i antioxidační účinky ginkga a jeho schopnost podporovat přívod kyslíku a glukózy do nervových buněk.

 

Pro lepší paměť

Ginkgo podporuje průtok krve mozkem, čímž zlepšuje jeho zásobování kyslíkem, neboť právě snížený průtok krve v mozku je spojován se ztrátou paměti, Alzheimerovou nemocí, úzkostmi, bolestmi hlavy nebo závratěmi. Při všech těchto potížích může léčivka pomáhat. Protože ginkgo podporuje i průtok krve končetinami, může být využito k odstranění pocitu studených nohou či rukou nebo ke zmírňování bolestí a křečí v končetinách.

 

Další účinky

Zlepšení průtoku krve organismem, které způsobuje ginkgo, se může projevit i v dalších okrajových částech organismu – například zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění nepříjemného hučení v uších. Zlepšuje se rovněž prokrvení oční sítnice u diabetiků a oddaluje se tak vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou, které mohou vést až ke ztrátám zraku. Dalším neocenitelným využitím je rekonvalescence u osob po mozkové mrtvici, kde jinan podle některých studií umožňuje rychlejší zotavení a ústup postižení.

 


Pamatujte si

Pro uspokojivý výsledek je důležitá vysoká hladina účinné látky z ginkgo biloby v krvi. Proto je potřeba užívat jinan vždy podle doporučeného dávkovacího schématu. Rovněž je důležité vědět, že nástup účinku lze očekávat teprve za čtyři až šest týdnů po začátku léčebné kúry. Užívání by rovněž mělo být dlouhodobé. Nejčastěji se doporučují nejméně tři měsíce.

 


Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Je to dvoudomý opadavý strom. Dorůstá do výšky 30 až 40 metrů. Je to dlouhověký strom, nejstarší doložený jinan je starý okolo 4700 let a roste v Číně. Řapíkaté listy vyrůstají ve svazečcích na silně zkrácených větvičkách. Listová čepel je plochá, klínovitá, rozdělená zářezem na dva laloky, s vějířovitou žilnatinou. Zvláštní olistění jinanů je považováno za přechodný typ mezi jehličnany a listnáči. V čínské tradiční medicíně je jinan používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a senility. V současnosti je v lékárnách široký výběr přípravků, obsahujících extrakt z listů jinanu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.