Ginkgo biloba na špatnou paměť i studené nohy

Z ginkgo biloby neboli jinanu dvoulaločného se vyrábí jeden z nejpopulárnějších rostlinných léků na posílení paměti. Jenže to není všechno, co výtažek z jednoho z nejstarších stromů na zeměkouli dokáže!

Léčivý výtažek z vějířovitých listů starobylého stromu, jenž občas roste i u nás, se získává extrahováním sušených a mletých listů acetonem a vodou. K dostání je běžně ve formě tablet, prášků, tinktur nebo tobolek, jež mají pozitivně ovlivňovat hned několik zdravotních potíží.

 

Jak působí

Především ovlivňuje, a to příznivě, centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve v končetinách i v mozku regulováním pružnosti krevních cév – od těch největších až po drobné vlásečnice. Některé výzkumy ukazují, že působí i na shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko krevních sraženin. Zajímavé jsou i antioxidační účinky ginkga a jeho schopnost podporovat přívod kyslíku a glukózy do nervových buněk.

 

Pro lepší paměť

Ginkgo podporuje průtok krve mozkem, čímž zlepšuje jeho zásobování kyslíkem, neboť právě snížený průtok krve v mozku je spojován se ztrátou paměti, Alzheimerovou nemocí, úzkostmi, bolestmi hlavy nebo závratěmi. Při všech těchto potížích může léčivka pomáhat. Protože ginkgo podporuje i průtok krve končetinami, může být využito k odstranění pocitu studených nohou či rukou nebo ke zmírňování bolestí a křečí v končetinách.

 

Další účinky

Zlepšení průtoku krve organismem, které způsobuje ginkgo, se může projevit i v dalších okrajových částech organismu – například zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění nepříjemného hučení v uších. Zlepšuje se rovněž prokrvení oční sítnice u diabetiků a oddaluje se tak vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou, které mohou vést až ke ztrátám zraku. Dalším neocenitelným využitím je rekonvalescence u osob po mozkové mrtvici, kde jinan podle některých studií umožňuje rychlejší zotavení a ústup postižení.

 


Pamatujte si

Pro uspokojivý výsledek je důležitá vysoká hladina účinné látky z ginkgo biloby v krvi. Proto je potřeba užívat jinan vždy podle doporučeného dávkovacího schématu. Rovněž je důležité vědět, že nástup účinku lze očekávat teprve za čtyři až šest týdnů po začátku léčebné kúry. Užívání by rovněž mělo být dlouhodobé. Nejčastěji se doporučují nejméně tři měsíce.

 


Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Je to dvoudomý opadavý strom. Dorůstá do výšky 30 až 40 metrů. Je to dlouhověký strom, nejstarší doložený jinan je starý okolo 4700 let a roste v Číně. Řapíkaté listy vyrůstají ve svazečcích na silně zkrácených větvičkách. Listová čepel je plochá, klínovitá, rozdělená zářezem na dva laloky, s vějířovitou žilnatinou. Zvláštní olistění jinanů je považováno za přechodný typ mezi jehličnany a listnáči. V čínské tradiční medicíně je jinan používán po tisíce let k léčbě astmatu, zažívacích potíží, kašle, omrzlin a senility. V současnosti je v lékárnách široký výběr přípravků, obsahujících extrakt z listů jinanu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek