Bylinkový kalendář – prosinec

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro prosinec.

Jedlé dárky – domácí ochucený olej nebo ocet

Přemýšlíte, jaký vlastnoruční dárek ještě pro své blízké vyrobit? Překvapte je lahvičkou domácího aromatického oleje či octa. Jeho výroba je velmi snadná.

Čerstvé bylinky se dají sehnat v supermarketu celoročně, a tak není problém si tyto voňavé pochutiny vyrobit i v zimě. Ze zeleného koření se na výrobu hodí bazalka, tymián, kopr, máta, meduňka, majoránka, rozmarýn, šalvěj… můžete ale použít i nejrůznější sušené koření jako například jalovec, bobkový list, pepř, hořčičné semínko či hřebíček. Sáhnout však můžete i po česneku, citronové či pomerančové kůře nebo po chilli papričce.

Bylinkový ocet

Budete potřebovat

  • vinný nebo jablečný ocet
  • čerstvé bylinky či koření podle vlastního výběru
  • pěkné lahvičky s uzávěrem

Bylinky vložte do lahve s octem tak, aby všechny rostlinné části byly ponořené v tekutině. Potom ji postavte na stinné místo a nechte několik týdnů stát. Během této doby lahví občas zatřeste, aby se do tekutiny lépe uvolnily aromatické látky.

Bylinkový olej

Budete potřebovat

  • kvalitní olej (například olivový nebo slunečnicový)
  • aromatické bylinky nebo koření
  • lahve s uzávěrem

Polovinu oleje nalijte do pánve, přidejte byliny či koření a na středním plameni je pomalu zahřívejte asi 5 minut. Občas směs promíchejte, ale jakmile uvidíte bublinky, stáhněte teplotu. Nesmíte olej přepálit! Poté ho přelijte do mísy společně se zbylou polovinou a nechte zchladnout. Vychladlý olej přeceďte přes gázu nebo kávový filtr. Zbývá už jen nalít olej do uzavíratelné lahve a pro ozdobu třeba přidat snítku čerstvé nebo sušené byliny.


Léčivé vánoční koření

Sladce vonící skořici, hřebíček, badyán či anýz máme spojené s pečením vánočního cukroví a dalších sladkých dobrot. Nezapomeňme ale také na jeho léčivé účinky, které mohou přijít vhod v každém ročním období.

Hřebíček – je usušené poupě tropického stromu hřebíčkovce vonného. Má rozsáhlé léčivé účinky: antibakteriální – ničí bakterie a posiluje imunitu; analgetické – snižuje a odbourává bolest; antiseptické – při vnějším i vnitřním použití působí dezinfekčně; anestetické –má účinky místního znecitlivění; močopudné – pročišťuje organismus. Při bolestech či paradontóze používejte hřebíčkovou tinkturu, hřebíčkový olej pomáhá léčit bolavé klouby, čaj z hřebíčku pomáhá léčit průjem.

Skořice – kůra stromu zvaného skořicovník. Snižuje krevní tlak, zastavuje krvácení z nosu, snižuje krvácivost při menstruaci, napomáhá krevnímu oběhu, pomáhá při nachlazení a kašli, zlepšuje trávení a metabolismus, zahřívá, zmírňuje koliky a průjmy, nevolnosti a nadýmání, podporuje chuť k jídlu, má dezinfekční a antibiotické účinky, ničí bakterie, zevně se používá při léčbě revmatu a bolesti svalů.

Anýz – bedrník anýz je jednoletá bylina příbuzná fenyklu, kmínu a kopru. Má dobrý vliv na trávení, pomáhá při nadměrné plynatosti či při žaludečních křečích. Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a povzbuzuje tak trávicí proces. Funguje dobře i proti nechutenství – posiluje chuť k jídlu.

Badyán – hvězdičky tohoto koření jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý. Mírní bolest žaludku a plynatost. Velmi cenná je obsažená kyselina shikimová, která má antivirové účinky a posiluje imunitu. Aromatický anetol působí podobně jako estrogen – pomáhá ženám udržovat hormonální rovnováhu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek