Bylinkový kalendář – prosinec

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Hýčkejte se!

Nezapomínejte na důležitý odpočinek a dopřejte si každodenní relax a příjemnou péči, třeba s pomocí bylinkové kosmetiky, kterou si sami vyrobíte. A můžete ji použít i jako pěkný dárek.

 


Koupelová sůl s růží a bylinkami

 • 250 g hrubozrnné soli
 • 1 šálek sušených lístků růže
 • 1 hrst sušených bylinek (např. měsíček, heřmánek, levandule, tymián, mateřídouška apod.)
 • 15 kapek esenciálního růžového oleje
 • 15 kapek levandulového esenciálního oleje

Hrubozrnnou sůl v misce nebo v igelitovém sáčku promíchejte se sušenými růžovými lístky, bylinkami podle vlastního výběru a vonnými esenciálními oleji (růžovým, levandulovým či jiným oblíbeným). Směs uchovávejte ve sklenici s uzávěrem. Používejte do koupele, hrst soli můžete přidat rovnou do vody nebo ji nasypat do sáčku z mušelínu či organzy a vložit do koupele – ve vodě pak nebudou plavat kousky bylinek.

 


Jílová pleťová maska s rozmarýnem

 • 1/2 šálku neperlivé minerální vody
 • 1 lžička mandlového nebo olivového oleje
 • 3 kapky rozmarýnového esenciálního oleje
 • 1 šálek zeleného jílu (nebo podle potřeby)
 • 1 lžička medu
V šálku smíchejte minerální vodu a mandlový nebo olivový olej. Vmíchejte med a rozmarýnový esenciální olej a za stálého míchání přidávejte po malých troškách zelený jíl, dokud nevznikne hladký a lesklý krém. Pro hustší masku přidejte trochu více jílu. Pokud upřednostňujete masku tekutější, přidejte více vody. Masku naneste na tváře, bradu a čelo, nechte působit 10 minut. Poté ji smyjte nejlépe pomocí mořské houbičky namočené v teplé vodě.

 


Pleťová maska s kakaem a pomerančem

 • 1/2 šálku neperlivé minerální vody
 • 3/4 šálku kosmetického jílu (nebo podle potřeby)
 • 1/4 šálku holandského kakaa
 • 1 lžíce pomerančové šťávy
 • 3 kapky levandulového esenciálního oleje

Kosmetický jíl (druh zvolte podle svých preferencí) v misce promíchejte s kakaem. Do šálku nalijte vodu, přidejte pomerančovou šťávu a esenciální olej a pomalu přisypávejte a postupně vmíchejte směs jílu s kakaem. Pokud je maska příliš řídká, přidejte jíl, či naopak pro rozředění použijte více vody. Naneste na obličej, nechte působit 10 minut a pak teplou vodou smyjte. Jestliže si nejste jistí, zda nemáte pokožku přecitlivělou na kakao nebo pomerančovou šťávu, naneste masku nejprve na zkoušku, v malém množství, na předloktí a otestujte, zda vám kůže nezčervená.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.