Bylinkový kalendář – červenec

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc

 

Báječný měsíček

Máte na zahradě záplavu oranžových květů měsíčku? Tak neváhejte a uchovejte si jeho léčivou sílu v doma vyrobených prostředcích. Jde to snadno a rychle.

 

Měsíčkový olej

Sklenici naplňte čerstvě nasbíranými okvětními lístky nebo celými květy a zalijte kvalitním olejem podle vlastního výběru (slunečnicovým, řepkovým, mandlovým apod.) tak, aby květy byly zcela ponořené – jinak by mohly začít plesnivět. Nechte 2–3 týdny stát na slunném místě (například na okenním parapetu), občas sklenicí zatřeste. Poté olej přeceďte přes plátno, slijte do lahviček a používejte nejen na kožní vyrážky, ekzémy, spáleniny či jizvy, ale i při masážích a pro péči o pokožku těla.

 

Měsíčková mast

500 g bezvodého masťového základu (zakoupíte v lékárně) nebo kokosového oleje dejte do hrnce, zahřejte a nechte rozpustit. Přidejte 4 hrsti měsíčkových okvětních lístků a nadrobno nařezaných listů a nati. směs přiveďte k varu, promíchejte a odstavte. Hrnec přiklopte a nechte stát do druhého dne. Pak ji mírně zahřejte a přeceďte přes plátno. Mast nalijte do kelímků nebo lahviček a používejte pro léčbu drobných ranek, jizev, křečových žilek, ekzémech, vyrážkách, spáleninách a podobně.

 

Měsíčková pleťová voda

2 polévkové lžíce květů měsíčku (čerstvých nebo sušených) zalijte 200 ml vroucí destilované vody (můžete použít i nesycenou minerálku nebo kojeneckou vodu) a nechte asi 15 minut louhovat. Když směs vychladne, přeceďte ji přes sítko do připravené vyvařené skleněné nádoby s uzávěrem. uchovávejte v lednici. Používejte dvakrát denně pro péči o problematickou či zánětlivou pokožku.

 

 


Sklízejte a sušte mátu

Čerstvou mátu můžete použít například k přípravě lahodného čaje (stačí pár lístků zalít vroucí vodou) nebo si je můžete přidat podrcené do domácí limonády. Máte-li jí ale větší úrodu, vyplatí se ji v červenci sklidit a nasušit pro použití v dalších měsících. Nať střihejte ve stadiu poupat, ve výšce několika centimetrů nad zemí. Ze stonků otrhejte listy a rozložte je na síto (můžete také dřevěný rám potáhnout gázou či jiným vhodným prodyšným materiálem). Umístěte ho na stinné, dobře větrané místo.

 


Aromatické bylinky nezapomeňte přihnojovat

Chcete-li mít bohatou sklizeň voňavých bylinek pro využití v kuchyně, pravidelně je přihnojujte každé tři týdny komplexním hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

 


Bylinkové nálevy na ochranu rostlin

Divoké či zahradní byliny můžete na zahradě využít i pro boj s nepříjemným hmyzem. například macerát z kopřiv odpuzuje mravence. Stejně působí i nálev z vratiče – ten můžete úspěšně použít i proti mšicím a škodlivým housenkám. Proti mšicím působí i nálev z česneku, navíc ho můžete vyzkoušet i pro boj s plísněmi. Nálevy jednoduše připravíte tak, že asi 100 g čerstvé byliny zalijete 1 litrem vroucí vody a necháte vychladnout. Pak roztok přeceďte, nalijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte. V případě potřeby postup několikrát opakujte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.