Bylinkový kalendář – červenec

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc

 

Báječný měsíček

Máte na zahradě záplavu oranžových květů měsíčku? Tak neváhejte a uchovejte si jeho léčivou sílu v doma vyrobených prostředcích. Jde to snadno a rychle.

 

Měsíčkový olej

Sklenici naplňte čerstvě nasbíranými okvětními lístky nebo celými květy a zalijte kvalitním olejem podle vlastního výběru (slunečnicovým, řepkovým, mandlovým apod.) tak, aby květy byly zcela ponořené – jinak by mohly začít plesnivět. Nechte 2–3 týdny stát na slunném místě (například na okenním parapetu), občas sklenicí zatřeste. Poté olej přeceďte přes plátno, slijte do lahviček a používejte nejen na kožní vyrážky, ekzémy, spáleniny či jizvy, ale i při masážích a pro péči o pokožku těla.

 

Měsíčková mast

500 g bezvodého masťového základu (zakoupíte v lékárně) nebo kokosového oleje dejte do hrnce, zahřejte a nechte rozpustit. Přidejte 4 hrsti měsíčkových okvětních lístků a nadrobno nařezaných listů a nati. směs přiveďte k varu, promíchejte a odstavte. Hrnec přiklopte a nechte stát do druhého dne. Pak ji mírně zahřejte a přeceďte přes plátno. Mast nalijte do kelímků nebo lahviček a používejte pro léčbu drobných ranek, jizev, křečových žilek, ekzémech, vyrážkách, spáleninách a podobně.

 

Měsíčková pleťová voda

2 polévkové lžíce květů měsíčku (čerstvých nebo sušených) zalijte 200 ml vroucí destilované vody (můžete použít i nesycenou minerálku nebo kojeneckou vodu) a nechte asi 15 minut louhovat. Když směs vychladne, přeceďte ji přes sítko do připravené vyvařené skleněné nádoby s uzávěrem. uchovávejte v lednici. Používejte dvakrát denně pro péči o problematickou či zánětlivou pokožku.

 

 


Sklízejte a sušte mátu

Čerstvou mátu můžete použít například k přípravě lahodného čaje (stačí pár lístků zalít vroucí vodou) nebo si je můžete přidat podrcené do domácí limonády. Máte-li jí ale větší úrodu, vyplatí se ji v červenci sklidit a nasušit pro použití v dalších měsících. Nať střihejte ve stadiu poupat, ve výšce několika centimetrů nad zemí. Ze stonků otrhejte listy a rozložte je na síto (můžete také dřevěný rám potáhnout gázou či jiným vhodným prodyšným materiálem). Umístěte ho na stinné, dobře větrané místo.

 


Aromatické bylinky nezapomeňte přihnojovat

Chcete-li mít bohatou sklizeň voňavých bylinek pro využití v kuchyně, pravidelně je přihnojujte každé tři týdny komplexním hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

 


Bylinkové nálevy na ochranu rostlin

Divoké či zahradní byliny můžete na zahradě využít i pro boj s nepříjemným hmyzem. například macerát z kopřiv odpuzuje mravence. Stejně působí i nálev z vratiče – ten můžete úspěšně použít i proti mšicím a škodlivým housenkám. Proti mšicím působí i nálev z česneku, navíc ho můžete vyzkoušet i pro boj s plísněmi. Nálevy jednoduše připravíte tak, že asi 100 g čerstvé byliny zalijete 1 litrem vroucí vody a necháte vychladnout. Pak roztok přeceďte, nalijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte. V případě potřeby postup několikrát opakujte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.