Bylinkový kalendář – listopad

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc

Co s teplomilnými bylinkami?

Pěstujete si na zahradě rozmarýn, vavřín, levanduli korunkatou či jiné teplomilné bylinky? Pak je nejvyšší čas přesunout je domů do tepla, aby vám nezmrzly. Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je přesadit je ze záhonu do květináče a přenést do světlé místnosti s teplotou mezi 10 a 20 °C. Zalévejte je mírně – asi jednou za týden, vždy nechte zeminu v květináči důkladně vyschnout. Pokud je teplota v místnosti vyšší, zalévejte bylinky častěji.

Bylinkové trvalky na zahradě

Většina zahradních bylinek může přes zimu zůstat v záhonu, protože dobře snáší i mrazivé počasí. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli lékařskou či libeček. Vyplatí se však poskytnout jim speciální zimní ochranu, a to zejména pokud je zima bez sněhu. (Rostliny v zimě venku netrpí nízkými teplotami, ale přílišným osluněním – rostliny mohou uschnout.) Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a opatrně je zakryjte větvemi z jehličnatých stromů.

Sirupy proti kašli

S obdobím podzimních mlh a chladných rán nastává i doba, kdy nás začíná trápit nachlazení a kašel. A to je příležitost pro bylinky, aby předvedly svou léčivou sílu. Pokud jste si nestihli domácí léčivé přípravky na zimu nachystat, máte ještě příležitost, připravit si je například z listů jitrocele, šalvěje, mateřídoušky, tymiánu či yzopu – pokud je máte na zahradě – nebo použijte bylinky nasušené. Základní recept je jednoduchý:

Budete potřebovat

  • 2 šálky čerstvých nebo 1 šálek sušených bylin
  • 500 ml vody
  • 2 šálky cukru

Bylinky dejte do hrnce, zalijte vodou a svařte. Přiklopte poklicí a nechte stát, dokud odvar nevychladne. Poté jej sceďte, smíchejte s cukrem a znovu přiveďte k varu. Vařte 30 minut, dokud se cukr důkladně nerozpustí. Ještě horký sirup nalijte do čistě vymytých lahví s patentním uzávěrem a dobře uzavřete. Nezapomeňte si lahvičky dobře popsat a přidejte i datum výroby sirupu.


Lopuch pro krásné vlasy

Trápí vás nadměrné padání vlasů nebo lupy? Vyzkoušejte pro jejich ošetřování lopuchovou vodu, které pomáhá pečovat o zdravou pokožku a aktivuje vlasové kořínky. Snadno si ji můžete vyrobit doma a pak si ji pravidelně vtírat do vlasové pokožky (klidně každý den nebo vždy po umytí vlasů). Účinky se dostaví zhruba po měsíci pravidelného používání.

Budete potřebovat

  • čerstvý nebo sušený lopuchový kořen
  • alkohol (např. vodku)

Kořen lopuchu nakrájejte, vložte do sklenice, zalijte alkoholem a nechte asi měsíc luhovat. Poté slijte a můžete používat.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…