Bylinkový kalendář – listopad

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc

Co s teplomilnými bylinkami?

Pěstujete si na zahradě rozmarýn, vavřín, levanduli korunkatou či jiné teplomilné bylinky? Pak je nejvyšší čas přesunout je domů do tepla, aby vám nezmrzly. Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je přesadit je ze záhonu do květináče a přenést do světlé místnosti s teplotou mezi 10 a 20 °C. Zalévejte je mírně – asi jednou za týden, vždy nechte zeminu v květináči důkladně vyschnout. Pokud je teplota v místnosti vyšší, zalévejte bylinky častěji.

Bylinkové trvalky na zahradě

Většina zahradních bylinek může přes zimu zůstat v záhonu, protože dobře snáší i mrazivé počasí. Jedná se zejména o petržel, pažitku, tymián, mátu, estragon, šalvěj, yzop, meduňku, saturejku, oregano, levanduli lékařskou či libeček. Vyplatí se však poskytnout jim speciální zimní ochranu, a to zejména pokud je zima bez sněhu. (Rostliny v zimě venku netrpí nízkými teplotami, ale přílišným osluněním – rostliny mohou uschnout.) Prostor kolem rostlin pokryjte mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před mrazy, a opatrně je zakryjte větvemi z jehličnatých stromů.

Sirupy proti kašli

S obdobím podzimních mlh a chladných rán nastává i doba, kdy nás začíná trápit nachlazení a kašel. A to je příležitost pro bylinky, aby předvedly svou léčivou sílu. Pokud jste si nestihli domácí léčivé přípravky na zimu nachystat, máte ještě příležitost, připravit si je například z listů jitrocele, šalvěje, mateřídoušky, tymiánu či yzopu – pokud je máte na zahradě – nebo použijte bylinky nasušené. Základní recept je jednoduchý:

Budete potřebovat

  • 2 šálky čerstvých nebo 1 šálek sušených bylin
  • 500 ml vody
  • 2 šálky cukru

Bylinky dejte do hrnce, zalijte vodou a svařte. Přiklopte poklicí a nechte stát, dokud odvar nevychladne. Poté jej sceďte, smíchejte s cukrem a znovu přiveďte k varu. Vařte 30 minut, dokud se cukr důkladně nerozpustí. Ještě horký sirup nalijte do čistě vymytých lahví s patentním uzávěrem a dobře uzavřete. Nezapomeňte si lahvičky dobře popsat a přidejte i datum výroby sirupu.


Lopuch pro krásné vlasy

Trápí vás nadměrné padání vlasů nebo lupy? Vyzkoušejte pro jejich ošetřování lopuchovou vodu, které pomáhá pečovat o zdravou pokožku a aktivuje vlasové kořínky. Snadno si ji můžete vyrobit doma a pak si ji pravidelně vtírat do vlasové pokožky (klidně každý den nebo vždy po umytí vlasů). Účinky se dostaví zhruba po měsíci pravidelného používání.

Budete potřebovat

  • čerstvý nebo sušený lopuchový kořen
  • alkohol (např. vodku)

Kořen lopuchu nakrájejte, vložte do sklenice, zalijte alkoholem a nechte asi měsíc luhovat. Poté slijte a můžete používat.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.