Bylinkový kalendář – leden

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Jak založit bylinkovou zahrádku

Bez bylinek a koření se neobejde žádné dobré vaření… A proto, pokud máte na zahradě místo, neváhejte a založte si příruční bylinkovou zahrádku, na které najdete všechny potřebné ingredience pěkně na jednom místě.

Pažitka, majoránka, máta, bazalka, tymián, rozmarýn, oregano, koriandr, kopr, libeček, petrželka, mateřídouška, fenykl, bobkový list, kmín, estragon, šalvěj… Nejen tyto, ale i spoustu dalších bylinek si můžete úspěšně vypěstovat na zahradě. Pokud ji ještě nemáte, neváhejte a pusťte se do plánování – v lednu na to máte ještě dost času.

Jaké vybrat místo

Jednoleté nebo dvouleté bylinky, například bazalku, kadeřavou petrželku nebo koriandr budete muset vždy znovu vysévat. Většina bylinek jsou však trvalky (například máta, která se sama rychle rozrůstá, meduňka, pažitka, tymián nebo levandule) – jednou je zasadíte a pak už se o ně nemusíte příliš starat. O to důležitější je správný výběr místa, kde se jim bude dařit.
Zejména středomořské bylinky (tymián, levandule, rozmarýn, oregano) milují slunce, proto jim vyberte slunné stanoviště. Čím více slunce dostanou, tím aromatičtější budou. Máta nebo meduňka ocení spíše polostín. Máta vám dobře poroste i ve vlhčích koutech zahrady. Dostatek vláhy i slunce potřebuje bazalka.

Jak velký záhon?

Velikost a tvar bylinkového záhonu uzpůsobte svým potřebám i rozměrům zahrady. Bylinkový záhon může mít klasický obdélníkový tvar, můžete ho pojmout jako skalku, můžete zvolit kruh nebo ovál. Populární jsou také bylinkové spirály nebo šneky, kdy pomocí kamenů a půdy vytvoříte požadovaný tvar a do něho vysazujete bylinky.
K bylinkovému záhonu byste měli mít pohodlný přístup, aby se vám dobře obdělával. Vytrvalé byliny můžete v půdě nechat přes celou zimu, stačí je jen překrýt chvojím. Výjimkou je rozmarýn, který na zimu vyjměte z půdy, přesaďte do květináče a přechovávejte v nevytápěné místnosti. Půdu v květináči je třeba udržovat vlhkou, aby rozmarýn neuschl.


Pomazánka s bylinkami a ořechy

Čerstvou pažitku si můžete v zimě pěstovat i v kuchyni za oknem, zrovna tak i řeřichu, bazalku nebo třeba cibulové nebo petrželové výhonky (stačí umístit cibuli či seříznutý vršek petržele do nádobky s trochou vody na dně). Zelené bylinky plné vitaminů pak můžete přidat například do výborné domácí pomazánky.

Budete potřebovat

  • 250 g plnotučného tvarohu
  • 60 g mletých vlašských ořechů
  • 1–2 stroužky česneku
  • čerstvé bylinky (pažitku, řeřichu, petrželku apod.)
  • sůl

Bylinky nasekejte nadrobno, dejte do misky, přidejte prolisované nebo utřené stroužky česneku, tvaroh a ořechy a dobře rozmíchejte. Dochuťte solí. Pomazánku podávejte na čerstvém pečivu, posypanou sekanou pažitkou nebo petrželkou.


Levandulový masážní olej

Nasušili jste si v létě levandulové květy a stále hledáte způsob, jak je využít? Udělejte si z nich skvělý masážní olej, který vám pomůže ještě lépe zrelaxovat unavené svaly.

Budete potřebovat

  • 300 ml za studena lisovaného oleje (například slunečnicového, olivového, mandlového apod.)
  • 5 lžic sušených levandulových květů
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje

Sušenou levanduli nasypte do zavařovací sklenice, zalijte olejem, uzavřete a protřepte. Nechte při pokojové teplotě asi 3–4 týdny macerovat a poté sceďte přes plátýnko do uzavíratelné lahve. Nakonec přidejte levandulový esenciální olej, protřepte a můžete používat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek