Bylinkový kalendář – leden

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Nejznámější směsi bylinek a koření

Máte své oblíbené kořenící směsi? A víte, jaké druhy bylinek a koření obsahují a do jakých jídel se hodí? Pojďte s námi přivonět k rozmanitým osvědčeným kombinacím.

 

Adžika

Toto kavkazské koření je používáno buď jako papriková pasta nebo jako suché koření. Pasta je chuťově mnohem výraznější. Hodí se k masům, například pro grilování nebo do mletých mas (šašliku), do polévek i do vegetariánské kuchyně.

Obsahuje: česnek, sladkou papriku, pálivou papriku, sumah, koriandr, kopr, pískavici, bazalku, celer, mátu, saturejku, bobkový list, petržel, majoránku.

 

Bouquet garni

Název této směsi bylinek ve francouzštině znamená „zdobená kytice“. Je to svazek bylinek, obvykle převázaný provázkem, který se používá při přípravě polévek, vývarů a nejrůznějších dušených pokrmů.

Obsahuje: petržel, tymián a bobkový list. V závislosti na konkrétním použití může být její součástí i bazalka, kerblík, pepř, saturejka, estragon a krkavec. Někdy se používá i zelenina (mrkev, řapíkatý celer, cibule, kořen petržele a podobně).

 

Čubrica

Tradiční bulharské koření vhodné do mletého masa, zapékané zeleniny a masa či do pomazánek, polévek nebo luštěnin. Výraz čubrica se v bulharštině používá pro saturejku, která ve směsi nesmí chybět.

Obsahuje: saturejku, pískavici a dále se do směsi obvykle přidává petržel, libeček a pálivá nebo sladká paprika.

 

Garam másala

Používá se tradičně do indických pokrmů jako pilaf, birjuní, na grilovaná a rožněná masa, na minutky, do mletého masa, na kuřata, ryby, k dochucení luštěnin – čočky a fazolí, do rýžových a jogurtových pokrmů a do dalších receptů orientální kuchyně.

Obsahuje: koriandr, římský kmín, pepř, hřebíček, skořici, badyán, kardamom, muškátový ořech.

 

Harissa

Tuniská ostrá směs je výborná na pečená masa a dušenou zeleninu. Obvykle se používá jako pasta s olivovým olejem, ale můžete si ji koupit i v podobě suché směsi.

Obsahuje: chilli, česnek, papriku, koriandr, římský kmín.

 

Indické kari

Tuto oblíbenou směs využijete na úpravu masových a zeleninových karí, smetanových polévek a omáček, do luštěnin či rýže. Je výborné do mletého masa, na kuřecí, vepřové i na ryby.

Obsahuje: kurkumu, koriandr, česnek, pepř, římský kmín, zázvor, skořici, kardamom, pískavici, chilli.

 

Perníkové koření

Speciální směs aromatického koření pro přípravu tradičního perníku.

Obsahuje: badyán, nové koření, anýz, kardamom, fenykl, skořici, hřebíček, zázvor, muškátový ořech.

 

Provensálské koření

Název této směsi bylinek je odvozen od francouzské oblasti Provence, kde se tyto byliny hojně vyskytují. Používá se zejména pro ochucení dušené zeleniny, grilovaného masa (kuřecího, králičího, jehněčího a skopového), ryb, omáček, těstovin, sýrů, do hořčic a jídel z rajčat apod.

Obsahuje: tymián, bazalku, saturejku, oregano, rozmarýn, estragon, majoránku.


Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek