Bylinkový kalendář – květen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Bylinky pro motýly

Chcete na svou zahradu přilákat pestrobarevné motýly? Pomůže vám k tomu nejen květinová, ale i bylinková zahrádka.

Lehounké okřídlené krasavce na vaši zahradu nejspolehlivěji přivede vidina bohaté hostiny v podobě sladkého nektaru. Na něj jsou bohaté nejen kvetoucí keře, ozdobné trvalky či letničky, ale i obyčejné divoké byliny, které někdo vnímá jen jako obtížný plevel. Motýli často s radostí zamíří právě k nim – patří mezi ně například kvetoucí bodláky, hluchavky či jetele.

Z léčivých bylin si nejraději vybírají například květy šalvěje, třapatkovky (Echinacey), levandule, yzopu, mateřídoušky, heřmánku, majoránky, meduňky, máty, pažitky, rozmarýny či dobromysli.

Další byliny pak představují takzvané živné rostliny – motýli na ně kladou svá vajíčka a z nich vylíhlé housenky se pak těmito rostlinami živí. jsou to například obyčejné kopřivy, mochny, slézy, violky, jitrocele, fenykl, kmín, kopr a další bylinky a plevele. Sečete-li tedy trávník všude na krátko a pečlivě jej odplevelujete, připravujete se o potěšení obohatit svou zahradu o své „vlastní“ domácí motýlí spoluobyvatele.

 

Otakárek fenyklový na květenství yzopu

 

 

Květnová výsadba

Po polovině měsíce již zpravidla nehrozí přízemní mrazíky, a tak se můžete pustit do vysazování bylinek na venkovní záhon.

Saturejka

 

Majoránka

 

Brutnák

 

Bazalka

 

Majoránka – má ráda slunečné stanoviště s půdou bohatou na živiny, ale pozor, nesnáší čerstvou chlévskou mrvu. Nedaří se jí ani na půdách jílovitých a přemokřených. Ve stínu ztrácí její aroma na intenzitě. Sázejte ji do „hnízd“ po 2–4 rostlinách, další rostliny pak vysaďte v odstupu 15–20 cm.

Bazalka – potřebuje lehkou a výhřevnou půdu bohatou na humus a plně osluněné místo chráněné před větrem. Ideální je pro ni například záhon u jižní zdi nebo u vyšších rostlin. sazenice si nakupte v zahradnictví a vysaďte je do sponu 25 x 25 cm.

Saturejka – předpěstované či zakoupené sazenice jednoleté saturejky zahradní vysaďte po polovině května na slunné stanoviště s dobře propustnou půdou (nesnáší přemokření). Sázejte ji do sponu 25 x 25 cm.

Brutnák – tato statná bylina s krásnými modrými květy je nejen léčivá, ale i aromatická a můžete si ji přidat do zeleninových salátů. Rozemnuté listy voní po okurkách. Má rád kypré půdy a slunné teplé stanoviště. Vysévat ho můžete i v druhé polovině května, mladé rostliny totiž mají silnější aroma.

 

Kvetoucí levandule lékařská s babočkou pavím okem

Čas pro aromatické trvalky

Nejpozději v druhé polovině května vysaďte na venkovní záhon aromatické vytrvalé bylinky – levanduli, meduňku, šalvěj a mateřídoušku.

Levandule – potřebuje dobře propustnou, mírně vápnitou půdu a plné slunce. Nesnáší čerstvé organické hnojivo.

Šalvěj – dává přednost vápnitým, dobře propustným a humózním půdám – pokud máte půdu příliš těžkou, přimíchejte do ní kompost a trochu písku. Vysaďte ji na slunné místo chráněné před větrem.

Mateřídouška – má ráda slunná suchá místa, ideálně na skalce nebo na osluněné stráni s vápnitou hlinitopísčitou půdou.

Meduňka – vyžaduje humózní dobře propustnou půdu na chráněném a slunném místě. Dopřejte jí bohatou dávku kompostu a vysaďte ji do vzdálenosti 30 cm od dalších rostlin.

 


Popínavá lichořeřišnice

Květy lichořeřišnice (včetně té popínavé) jsou jedlé a můžete si je po celé léto přidávat do zeleninových salátů, na obložené chleby či chlebíčky nebo si s nimi ozdobit třeba omeletu. Popínavá lichořeřišnice vám navíc udělá v zahradě ozdobnou zástěnu, pokud ji vysadíte k treláži, pergole nebo jiné opoře. Můžete s ní také zakrýt nevzhlednou zeď kůlny, nebo si s ní zkrášlit obyčejný dřevěný či drátěný plot. Hodí se i na balkon.

Lichořeřišnice má ráda slunce a dostatek vody, v suchém počasí tedy vyžaduje zálivku. Aby se pěkně pnula, je třeba ji vyvazovat. Sejte přímo na místo 3–4 semena v odstupu 40–50 cm.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.