Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Brambořík jarní

Cyclamen coum

 

 

 

Tato trvalka kvete už od února, a to v různých odstínech růžové barvy, vyšlechtěné jsou i bílé kultivary. Brambořík jarní dorůstá do výšky necelých deset centimetrů a má tmavě zelené okrouhlé listy se stříbrnou kresbou. Šíří se samovýsevem a bez problémů přezimuje na stejném místě.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se mu daří v humózní půdě pod listnatými keři, kde doplňuje drobné cibuloviny.

 

Brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium

 

Brambořík břečťanolistý kvete od září do října. Je vysoký asi dvacet centimetrů, listy mají vždy špičku a stříbřitou kresbu, vyrůstají společně s květy, zatahují na jaře. Květina se využívá nejčastěji jako podrost pod stromy nebo do skalek a nádob, dobře se kombinuje i s nízkými travinami.

Tipy pro pěstování: Rostlina potřebuje vlhkou, dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Na zimu se doporučuje zakrytí.

 

Brambořík perský

Cyclamen persicum

 

 

 

Oblíbená hrnková rostlina bohatě kvete a dorůstá do výšky kolem třiceti centimetrů. Květy se používají i k řezu, velmi dlouho vydrží ve váze. Z bramboříku perského byly vyšlechtěny stovky kultivarů, které se liší listy i vzrůstem a nakvétají od časného podzimu do pozdního jara v mnoha pastelových odstínech.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chladnější místo s teplotami do patnácti stupňů. Zalévejte ho pouze do misky, nikoli na hlízu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Trávník, nebo květnatá louka?

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek