Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Brambořík jarní

Cyclamen coum

 

 

 

Tato trvalka kvete už od února, a to v různých odstínech růžové barvy, vyšlechtěné jsou i bílé kultivary. Brambořík jarní dorůstá do výšky necelých deset centimetrů a má tmavě zelené okrouhlé listy se stříbrnou kresbou. Šíří se samovýsevem a bez problémů přezimuje na stejném místě.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se mu daří v humózní půdě pod listnatými keři, kde doplňuje drobné cibuloviny.

 

Brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium

 

Brambořík břečťanolistý kvete od září do října. Je vysoký asi dvacet centimetrů, listy mají vždy špičku a stříbřitou kresbu, vyrůstají společně s květy, zatahují na jaře. Květina se využívá nejčastěji jako podrost pod stromy nebo do skalek a nádob, dobře se kombinuje i s nízkými travinami.

Tipy pro pěstování: Rostlina potřebuje vlhkou, dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Na zimu se doporučuje zakrytí.

 

Brambořík perský

Cyclamen persicum

 

 

 

Oblíbená hrnková rostlina bohatě kvete a dorůstá do výšky kolem třiceti centimetrů. Květy se používají i k řezu, velmi dlouho vydrží ve váze. Z bramboříku perského byly vyšlechtěny stovky kultivarů, které se liší listy i vzrůstem a nakvétají od časného podzimu do pozdního jara v mnoha pastelových odstínech.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chladnější místo s teplotami do patnácti stupňů. Zalévejte ho pouze do misky, nikoli na hlízu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Ve znamení slunce

Ve znamení slunce

Slunečnice jsou velice dekorativní a v zahradě ani ve váze je nelze přehlédnout. Potěší každého, a tak si jimi nezapomeňte zkrášlit svůj domov. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Proměňte svou zahradu v oázu

Proměňte svou zahradu v oázu

Chcete si ve své zahradě užívat příjemnou a uklidňující atmosféru? Zakomponujte do ní vodní prvek. Jezírko, fontána nebo vývěrový kámen udělají z obyčejné zahrady oázu.

Celý článek

Aranžmá v hrnečku

Aranžmá v hrnečku

Ozdobte si stůl něžnou květinovou dekorací. Místo do vázy naaranžujte květy do stylového šálku s podšálkem. V našem aranžmá se pěkně doplňují růžové, žluté a světle zelené tóny.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.