Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Brambořík jarní

Cyclamen coum

 

 

 

Tato trvalka kvete už od února, a to v různých odstínech růžové barvy, vyšlechtěné jsou i bílé kultivary. Brambořík jarní dorůstá do výšky necelých deset centimetrů a má tmavě zelené okrouhlé listy se stříbrnou kresbou. Šíří se samovýsevem a bez problémů přezimuje na stejném místě.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se mu daří v humózní půdě pod listnatými keři, kde doplňuje drobné cibuloviny.

 

Brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium

 

Brambořík břečťanolistý kvete od září do října. Je vysoký asi dvacet centimetrů, listy mají vždy špičku a stříbřitou kresbu, vyrůstají společně s květy, zatahují na jaře. Květina se využívá nejčastěji jako podrost pod stromy nebo do skalek a nádob, dobře se kombinuje i s nízkými travinami.

Tipy pro pěstování: Rostlina potřebuje vlhkou, dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Na zimu se doporučuje zakrytí.

 

Brambořík perský

Cyclamen persicum

 

 

 

Oblíbená hrnková rostlina bohatě kvete a dorůstá do výšky kolem třiceti centimetrů. Květy se používají i k řezu, velmi dlouho vydrží ve váze. Z bramboříku perského byly vyšlechtěny stovky kultivarů, které se liší listy i vzrůstem a nakvétají od časného podzimu do pozdního jara v mnoha pastelových odstínech.

Tipy pro pěstování: Potřebuje chladnější místo s teplotami do patnácti stupňů. Zalévejte ho pouze do misky, nikoli na hlízu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Krásné a zajímavé trávy

Krásné a zajímavé trávy

Okrasné trávy jsou oblíbené pro jemné, vzdušné a zajímavé listy, které mohou být pěkně vybarvené i panašované. Záhony zdobí celý rok a vyniknou hlavně v zimě.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.