Barvy v interiéru

Máte pocit, že by si vaše domácnost zasloužila změnu? Novou atmosféru jí můžete dodat změnou barevného ladění jednotlivých místností. Jak barvu dobře vybrat?

Rozhodnete-li se vymalovat interiér barevně, není třeba obléknout všechny zdi v místnosti do jedné barvy, ale lze kombinovat více odstínů nebo jednu barvu s bílou, nátěr použít jen na část stěny, olemovat jí okna a dveře, zvýraznit strop. Na výběr je mnoho odstínů barev, kterými můžete podtrhnout vybavení interiéru a dodat mu požadovanou atmosféru.

Zvolit správnou barvu na malování ale není pouze otázkou nejhezčího odstínu. Výběr kvalitní barvy vám při malování může ušetřit práci i peníze. Jak se v nabídce zorientovat a podle jakých kritérií byste měli barvu vybírat?

Svěží zelená barva v nikách koupelnu pěkně oživí

 

Jak se orientovat v nabídce

Na trhu dnes existuje řada výrobků, které se liší složením a samozřejmě i svými užitnými vlastnostmi. Kvalita barvy je dána především její krycí schopností, která je rozdělena do čtyř tříd, vydatností udávající, jaká je spotřeba barvy, ale také paropropustností a odolností vůči otěru. Tyto informace včetně doporučeného způsobu aplikace se dozvíte na obalu nebo v technickém listu každého výrobku.

Také neomítnutá cihlová stěna může dostat barevný kabát

 

Disperzní barvy

V obchodech se nejčastěji setkáme s barvami disperzními. Pro jejich kvalitu je určující množství disperze ve složení. Čím více disperze, tím je barva odolnější, ale zároveň i méně prodyšná. I mezi disperzními barvami tedy existují barvy velmi odlišných vlastností.

Barvy s minimem disperze se využívají k běžné výmalbě pokojů a jsou poměrně odolné vůči otěru za sucha. Mezi disperzní barvy ale řadíme také mnoho výrobků, které jsou omyvatelné a můžeme je tak použít i v místnostech, kde se stěny mohou snadno ušpinit nebo zacákat vodou. Tyto barvy odpuzují vodu a jsou vhodné například i do koupelen nebo místo obkladu za kuchyňskou linku.

Na pozadí světle barevných stěn vynikne syté zdůraznění dveří a oken

 

Vinylové barvy

Zejména v posledních letech se na trhu prosazují také vinylové barvy. Nabízí se v řadě atraktivních odstínů. Jsou často používány do reprezentativních prostor, ale i do dětských pokojů, protože jsou prodyšné, omyvatelné a mají zvýšenou mechanickou odolnost. Vynikají také krycí schopností, a proto se obvykle nanáší pouze v jedné tenké vrstvě.

V dětském pokoji můžeme popustit uzdu fantazii a s barvami si vyhrát

 

Vápenné barvy

Přestože vápenné nátěry v současnosti nepatří mezi nejobvyklejší materiály pro malování v interiéru, stále mají mnoho příznivců. Tento tradiční nátěr je oblíben zejména kvůli svým dezinfekčním a protiplísňovým vlastnostem, prodyšnosti a nízké ceně. Používá se ve spížích, stodolách nebo sklepech, ale i v obytných místnostech řady historických objektů. Na druhé straně je ale vápenný nátěr velmi málo odolný vůči otěru a možnosti jeho tónování jsou značně omezeny.

Pro navození dojmu slunečného dne postačí sytě žlutá stěna

 

Barvy s efektem

Zvláštní skupinu pak tvoří barvy s různými dekoračními efekty. Díky příměsi materiálů s odlišnou zrnitostí či nezvyklým způsobům aplikace může jejich výsledný efekt připomínat například štuk, pomerančovou kůru, kůži, beton či strukturované tapety.


Tip
Pokud se výrazných barev na větší ploše bojíte, zkuste je jen na orámování oken a dveří, na vysokém soklu nad podlahou, na lince pod stropem a podobně.

 


dulux.cz, hornbach.cz, primalex.cz, jub.cz, bal.cz

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.