Barvy v interiéru

Máte pocit, že by si vaše domácnost zasloužila změnu? Novou atmosféru jí můžete dodat změnou barevného ladění jednotlivých místností. Jak barvu dobře vybrat?

Rozhodnete-li se vymalovat interiér barevně, není třeba obléknout všechny zdi v místnosti do jedné barvy, ale lze kombinovat více odstínů nebo jednu barvu s bílou, nátěr použít jen na část stěny, olemovat jí okna a dveře, zvýraznit strop. Na výběr je mnoho odstínů barev, kterými můžete podtrhnout vybavení interiéru a dodat mu požadovanou atmosféru.

Zvolit správnou barvu na malování ale není pouze otázkou nejhezčího odstínu. Výběr kvalitní barvy vám při malování může ušetřit práci i peníze. Jak se v nabídce zorientovat a podle jakých kritérií byste měli barvu vybírat?

Svěží zelená barva v nikách koupelnu pěkně oživí

 

Jak se orientovat v nabídce

Na trhu dnes existuje řada výrobků, které se liší složením a samozřejmě i svými užitnými vlastnostmi. Kvalita barvy je dána především její krycí schopností, která je rozdělena do čtyř tříd, vydatností udávající, jaká je spotřeba barvy, ale také paropropustností a odolností vůči otěru. Tyto informace včetně doporučeného způsobu aplikace se dozvíte na obalu nebo v technickém listu každého výrobku.

Také neomítnutá cihlová stěna může dostat barevný kabát

 

Disperzní barvy

V obchodech se nejčastěji setkáme s barvami disperzními. Pro jejich kvalitu je určující množství disperze ve složení. Čím více disperze, tím je barva odolnější, ale zároveň i méně prodyšná. I mezi disperzními barvami tedy existují barvy velmi odlišných vlastností.

Barvy s minimem disperze se využívají k běžné výmalbě pokojů a jsou poměrně odolné vůči otěru za sucha. Mezi disperzní barvy ale řadíme také mnoho výrobků, které jsou omyvatelné a můžeme je tak použít i v místnostech, kde se stěny mohou snadno ušpinit nebo zacákat vodou. Tyto barvy odpuzují vodu a jsou vhodné například i do koupelen nebo místo obkladu za kuchyňskou linku.

Na pozadí světle barevných stěn vynikne syté zdůraznění dveří a oken

 

Vinylové barvy

Zejména v posledních letech se na trhu prosazují také vinylové barvy. Nabízí se v řadě atraktivních odstínů. Jsou často používány do reprezentativních prostor, ale i do dětských pokojů, protože jsou prodyšné, omyvatelné a mají zvýšenou mechanickou odolnost. Vynikají také krycí schopností, a proto se obvykle nanáší pouze v jedné tenké vrstvě.

V dětském pokoji můžeme popustit uzdu fantazii a s barvami si vyhrát

 

Vápenné barvy

Přestože vápenné nátěry v současnosti nepatří mezi nejobvyklejší materiály pro malování v interiéru, stále mají mnoho příznivců. Tento tradiční nátěr je oblíben zejména kvůli svým dezinfekčním a protiplísňovým vlastnostem, prodyšnosti a nízké ceně. Používá se ve spížích, stodolách nebo sklepech, ale i v obytných místnostech řady historických objektů. Na druhé straně je ale vápenný nátěr velmi málo odolný vůči otěru a možnosti jeho tónování jsou značně omezeny.

Pro navození dojmu slunečného dne postačí sytě žlutá stěna

 

Barvy s efektem

Zvláštní skupinu pak tvoří barvy s různými dekoračními efekty. Díky příměsi materiálů s odlišnou zrnitostí či nezvyklým způsobům aplikace může jejich výsledný efekt připomínat například štuk, pomerančovou kůru, kůži, beton či strukturované tapety.


Tip
Pokud se výrazných barev na větší ploše bojíte, zkuste je jen na orámování oken a dveří, na vysokém soklu nad podlahou, na lince pod stropem a podobně.

 


dulux.cz, hornbach.cz, primalex.cz, jub.cz, bal.cz

Další články

Vyrobte si květináče z betonu

Vyrobte si květináče z betonu

Beton je skvělý materiál, který hodně vydrží a také poskytuje rozmanité možnosti úprav povrchu. Můžete si z něj vyrobit například květináče nejrůznějších velikostí a tvarů.

Celý článek

Domov v souladu s přírodou

Domov v souladu s přírodou

Život o kousek blíž přírodě je téma, které v posledních letech hýbe světem. Aspoň malý krok k tomu, abychom méně zatěžovali životní prostředí, přitom může udělat každý z nás.

Celý článek

Praktické podnosy

Praktické podnosy

Velký podnos dobře poslouží na rodinných oslavách, při grilování nebo třeba na snídani do postele. Na co nezapomenout při jeho výběru?

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.