Pro krásný úsměv a zdravé zuby

Zubům stačí věnovat dostatek času, hlavně při čistění před spaním. Jak se správně věnovat pravidelné a pečlivé zubní hygieny, která zabraňuje vzniku kazu?

V péči o zuby stále platí, že dostačující je čistit si zuby dvakrát denně s tím, že večerní čištění chrupu by mělo být důkladnější. Pokud se ale objeví potíže s dásněmi nebo jiné problémy, je vhodné tuto frekvenci zvýšit podle individuální potřeby. Základem by vždy měl být kvalitní kartáček s malou hlavičkou a hustými měkkými vlákny. Hlavní je, aby zuby po vyčištění byly opravdu čisté. Někdo toho dosáhne elektrickým kartáčkem, jiný dá přednost tomu klasickému. Chrup každého z nás má svá specifika, například různě tvarovaná problematická místa, jejichž vyčištění je obtížné. I proto je vhodné absolvovat profesionální zubní hygienu, kde lékař nebo dentální hygienistka chrup nejen vyčistí, ale naučí vás různé triky, jak můžete sami dosáhnout perfektně čistého chrupu.

Nezapomínejte na mezizubní prostory

Zejména večer by měla být samozřejmostí i péče o mezizubí. Zubní korunka má dohromady pět plošek – jednu kousací, jednu směrem ke tváři, jednu směrem k jazyku a dvě, které sousedí s vedlejšími zuby. Když už si denně čistíme tři plošky, proč ne všech pět? Dentální hygienistka vám doporučí mezizubní kartáčky podle vaší potřeby a tam, kam se už mezizubní kartáček nevejde, přichází na řadu dentální nit. Čistění mezizubí je základní prevencí proti zánětu dásní a parodontitidě. A zdravé dásně jsou jedním z naprosto zásadních předpokladů krásného úsměvu, odhalené krčky parádu rozhodně nenadělají

Nenechte se připravit o zub

A jak vlastně nemoc, laicky označovaná jako parodontóza, vzniká? Pokud se nám nepovede zbavit se při čistění zubů plaku v mezizubních prostorách, může dojít ke chronickému zánětu dásní. Právě tento zánět přechází po několika letech v parodontitidu. Zánět se z dásně přenese na kost, zub ztrácí v kosti oporu, začíná se viklat a dojde ke ztrátě zubu v důsledku úbytku kosti. K závažným projevům dochází nejčastěji kolem 50. roku věku. Právě tehdy začnou lidé o zuby postupně přicházet. Zajímavé je, že pacienti, kteří parodontitidou trpí, často nemají vůbec žádné kazy a pyšní se na první pohled pěknými zuby.


Dobré rady

1. Každý z nás by měl jít dvakrát ročně na preventivní zubní prohlídku. Při jedné z nich by měl zubař udělat rentgeny. Někteří stomatologové to opomíjejí, jindy je od rentgenu odrazují sami pacienti. A proč jsou rentgeny zubů tak důležité? Kazy se mohou tvořit i mezi zuby. Mezizubní kazy u stoliček a třenových zubů stomatolog při preventivní prohlídce pouhým okem nevidí. Když se na rentgenu ukáže, že kaz ve sklovině pomalu začíná, poučí lékař pacienta, aby si dobře čistil zuby, používal zubní nit a mezizubní kartáček. Při kvalitní hygieně se aktivní kaz může sám zastavit a není potřeba jej vrtat.

2. V těhotenství by měla pacientka podstoupit dvě prohlídky, při kterých by se neměla nechat rentgenovat, pokud to není nezbytně nutné. Budoucí maminky nejčastěji trápí zánět dásní, v těhotenství jsou totiž dásně díky hormonům oteklé. Doporučuje se více se věnovat zubní hygieně, případně používat ústní vodu s obsahem chlorhexidinu, což je antiseptikum ničící bakterie. Po porodu je destrukce zubů někdy větší. Důvodem je ale pouze to, že žena věnuje všechen svůj čas dítěti. Novopečené maminky by si proto měly své preventivní zubní prohlídky důsledně hlídat.

Bylinky pro zdravé zuby a dásně


Řebříček obecný
Achillea millefolium

Má dezinfekční účinky, pomáhá při zánětech dásní. Používejte pro kloktání a k vyplachování úst.
Na nálev: 2 lžičky sušeného řebříčku přelijte 250 ml vroucí vody, nechte asi 10 minut odstát a přeceďte.


Popenec obecný
Glechoma hederacea

Pečuje o všechny sliznice v těle, odstraňuje záněty (například i dásní). Používejte ke kloktání nebo jako čaj.
Na nálev: 1 lžičku sušeného nebo 2 lžičky čerstvého popence zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.


Srdečník obecný
Leonurus cardiaca

Nejen, že pomáhá upravit srdeční tep a tlak, ale také posiluje zubní sklovinu. Nálev používejte k výplachům ústní dutiny.
Na nálev: 1 lžičku sušené byliny přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 10 minut.


Karbinec evropský
Lycopus europaneus

Podobně jako srdečník zpevňuje zubní sklovinu – nálevem pravidelně kloktejte a vyplachujte ústa.
Na nálev: 1 lžičku byliny přelijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 10 minut.


Mochna husí nátržník
Potentilla anserina

Kloktejte nálevem z mochny, když vám krvácejí dásně a při paradentóze.

Na nálev: 1 lžičku sušených lístků zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek