Zimolez kamčatský – první zdroj čerstvých vitaminů

Tento zajímavý keř, kterému se také říká kamčatská borůvka, má nejen krásné plody sytě modré barvy, ale je to vůbec nejdříve dozrávající ovoce v našich zeměpisných šířkách.

Plody zimolezu kamčatského jsou výrazně modré, s voskovým ojíněním, nepravidelného válcovitého tvaru. Starší odrůdy měly bobule drobné, ty dnešní je mají čím dál větší, u některých dorůstají i do čtyř centimetrů. Obsahují mnoho pro zdraví velmi cenných látek, například velké množství železa, vitaminů C a A i dalších.

Květy dokážou odolat mrazům

Jak na správné pěstování

Zimolez se může vysazovat celoročně s výjimkou měsíců, kdy je půda promrzlá. Vyhovují mu standardní podmínky, nemá žádné speciální nároky. Jen musíte zohlednit způsob jeho růstu a tomu přizpůsobit spon. Zimolez tvoří kompaktní keříky, které velikostí odpovídají třeba rybízům. Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr.

Plody jsou chutné a velice zdravé

V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky. Tedy pokud zajistíte optimální podmínky pro bezproblémový vývoj, k nimž patří pravidelná okopávka. Keře mají mělce uložený kořenový systém a o vodu a živiny musí bojovat s plevelem. V sušších měsících nezapomínejte ani na pravidelnou závlahu a občasné přihnojení.

Keř můžete vysazovat po celý rok

Pravidelný řez pro lepší úrodu

Důležitý je také správně provedený řez. Po výsadbě podpoříte růst, a to – podobně jako u rybízů – hlubším zásahem. V následujících letech se zaměřte na nejsilnější výhony, které dlouhým řezem donutíte k nasazení květů a plodů. Později je třeba pravidelně obměňovat plodící výhony.

Zimolez má tendenci k zahušťování keřů, proto je třeba odstraňovat nejen nadpočetné a neperspektivní výhony, ale i ty již odplozené. Správně ošetřovaný keř může dávat ovoce až třicet let.

Odrůda ‘Woloszebnica‘

Kamčatský původ je výhodou

Zimolez patří mezi nejodolnější ovocné druhy. Díky svému kamčatskému původu mimořádně dobře odolává mrazům, a to včetně květů, jimž neublíží ani pokles teploty až na pět stupňů pod nulou. Rostliny nepoškodí ani houbové choroby a nenapadají je škůdci, v tuzemských podmínkách se proto pěstují bez jakékoli chemické ochrany.

Třebaže se zimolez v některých zemích pěstuje na velkých plochách, vy se s ním zatím můžete setkat výlučně v zahradách. Ve světě se jeho pěstování a šlechtění intenzivně věnují zejména v Severní Americe, Rusku, baltských a skandinávských zemích, ze sousedů pak v Polsku.

‘Dlinoplodna‘

Dostupných odrůd přibývá

Ještě před nedávnem se keře tohoto zajímavého druhu prodávaly jen pod všeobecným druhovým označením. Velmi rychle se do zahradnických center a e-shopů dostaly vyšlechtěné odrůdy a jejich sortiment se rozšiřuje nevídaným tempem. Na trhu nyní napočítáte několik desítek druhů. Sice se u mnohých setkáte s částečnou samosprašností, ale na tuto vlastnost se nelze zcela spolehnout. Berte zimolez jako cizosprašný druh a do zahrady vysaďte minimálně dvě různé odrůdy.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek