foto: Shutterstock

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Vyšívání s pomocí speciální duté jehly by mohlo oslovit i toho, koho „obyčejné“ vyšívání nikdy moc nelákalo. Můžete totiž kromě klasických vyšívacích bavlnek pracovat i s poměrně silnou přízí (například i vlnu na pletení či háčkování nebo šňůry na macramé), stehy jsou tak delší a práce rychle přibývá. Navíc není nutné jehlu propichovat látkou shora dolů a pak zase zpět z líce na rub. Pracuje se stále z jedné strany podobně, jako když šijete na šicím stroji.

 

Co potřebujete?

Chcete-li se do této techniky pustit, potřebujete především samotný nástroj – dutou jehlu, do které se navléká příze, vhodnou bavlnku či vlnu, vyšívací látku a rámeček na její upevnění.
Dutá jehla vypadá podobně jako pero s hrotem, kterým vede otvor, jímž se protáhne vyšívací příze. Pomocí tohoto speciálního pera se propichováním látky vytvářejí stehy.

foto: Shutterstock

 

Jak na to?

Před začátkem práce je nutné upevnit látku do vyšívacího rámečku. Pro menší motivy vám postačí klasický kulatý vyšívací rámeček. Pokud byste si chtěli vyšít například povlak na polštářek, použijte dřevěný rám a látku na něj napněte s pomocí připínáčků nebo sponkovačky.

S pomocí duté jehly můžete vyšívat i klasickou vlnou na pletení. Výsledná výšivka je plastická, tvořená smyčkami. foto: Shutterstock

Rozdílný rub a líc

Zatímco na jedné straně je vytvořená výšivka plochá, na straně druhé vytváří plastické smyčky. Je na vás, kterou stranu si pro konečný vzhled výrobku vyberete. Pokud chcete použít tu se smyčkami, je důležité, abyste dělali stejně dlouhé stehy a vedli jehlu ve stále stejném úhlu k látce (kolmo nebo mírně šikmo).

Dutá jehla se do plátna vpichuje pouze z jedné strany. Pracuje podobně, jako například jehla šicího stroje. foto: Shutterstock

 

Tato technika je ideální například pro vytváření dekorativních polštářků, protože výšivka je měkká. foto: Shutterstock

 

foto: Shutterstock

 

foto: Shutterstock

 


Liščí přívěsek

foto: Shutterstock

Vyšijte si plastickou lištičku a použijte výšivku pro výrobu přívěsku na tašku či na klíče. Motiv lišky je vyšit s pomocí duté jehly.

Budete potřebovat

  • vyšívací plátno
  • tužku
  • nůžky
  • kulatý rámeček na vyšívání
  • rezavou, bílou a černou vlnu
  • dutou jehlu
  • lepidlo
  • 2 černé korálky nebo knoflíky
  • kousek černé plsti
  • plátno na zadní stranu přívěsku
  • vlizelín
  • výplň, např. duté vlákno
  • jehlu a nit
  • řetízek s kroužkem nebo karabinkou
  • stužku na poutko

 

postup

 

 

 

foto: Shutterstock

1 Na plátno si tužkou nakreslete obrysy lišky. Upevněte plátno do vyšívacího rámečku. Nyní vyšijte s pomocí duté jehly motivy rezavou vlnou. Lícová strana výšivky bude v tomto případě ta se smyčkami, odstřižené části vlny proto protáhněte do rubu.

 

 

foto: Shutterstock

2 Nyní vyšijte bílou vlnou části kolem očí a náprsenku. Černou vyšijte špičky uší. Na rubové straně zbytky příze odstřihněte a konce zafixujte lepidlem.

 

 

foto: Shutterstock

3 Přišijte dva černé korálky nebo knoflíky jako oči a kousek černé plsti jako čumák.

 

 

foto: Shutterstock

4 Zhruba 2 cm od kraje výšivky tvar lišky vystřihněte. Z jiného plátna vystřihněte stejný tvar, a ještě jeden z vlizelínu. Nažehlete vlizelín na zadní stranu výšivky. Poté k lícové straně lišky přiložte zadní stranu, po obvodu ji přišijte, ale ponechte otvor na plnění. V této fázi můžete lišce mezi uši přišít poutko. Lišku převraťte na líc, vyplňte dutým vláknem nebo jinou výplní a ponechaný otvor zašijte. Na poutko připevněte řetízek s kroužkem nebo karabinkou.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek