foto Shutterstock

Pozor na přehřátí

Letní vedra mohou být pro zvířata doslova fatální. V extrémním počasí je proto musíme chránit před zdravotními riziky. Přečtěte si, na co dávat pozor.

Zvířata se téměř nemohou potit a organismus ochlazují pouze zrychleným dýcháním, čímž dochází k odpařování vody z jazyka a sliznic tlamy a čenichu. Pokud se nemohou napít, ztráta vody se prohlubuje, dochází k přehřátí, dehydrataci a následně k šokovému stavu, který může končit smrtí. K přehřátí nejvíce inklinují svalnatí bulteriéři, buldoci, rotvajleři apod. a také psi a kočky s krátkou čelistí jako mopsové a peršanky. Velmi riziková jsou i mláďata, malí hlodavci, okrasné ptactvo a zvířata obézní, se srdečními nebo plicními obtížemi.

 

Nebezpečný sluneční žár

Zvíře je na přímém slunci, například uvázané u obchodu, v kleci na terase nebo třeba na vycházce, vystaveno velkému riziku přehřátí. Zanechávejte je jen na stinném místě a vždy s vodou. Jakmile se teplota vzduchu blíží teplotě těla (ta je u psa 38 až 39 °C), či ji dokonce překročí (v autě za horka vystoupá i na 65 °C), je chlazení zrychleným dechem zcela neúčinné a dochází k přehřátí zvířete. Částečnou prevencí jsou okna s protisluneční fólií nebo roletkami. Nejúčinnější je klimatizace, ta však v zaparkovaném zamčeném autě neběží.

 

Vyhněte se aktivitě

Hlavní příčinou přehřátí u psů je fyzická aktivita za horka. Hry i v bazénu, turistiku a delší venčení odložte na chladnější dny nebo časné ráno či pozdní večer. Pokud svého chlupáče potřebujete nutně vyvenčit během vysokých teplot, mějte na paměti, že stačí krátký pobyt na rozpáleném betonu či asfaltu, a neštěstí je na světě. Proto při venčení ve vysokých letních teplotách vezměte raději psa do náruče a přeneste ho na travnatou plochu, kde se může vyvenčit. Využívejte parky a stinná místa, kde je teplota oproti okolí nižší.

 

Pozor na spálené tlapky

Polštářky na psích tlapkách jsou odolné a zvládnou pomalu každý povrch, který jim příroda postaví do cesty. Na rozpálený beton a asfalt jsou však krátké. Není se čemu divit, v létě se asfalt dokáže rozpálit až na 70 °C. Pokud chcete zjisti, jestli je teplota pro pejskovy tlapky bezpečná, položte svoji dlaň na daný povrch alespoň na deset vteřin. Pokud je pro vaši dlaň zem příliš horká, bude nebezpečná i pro psí tlapky. Velký pozor dávejte u štěňátek, která mají extrémně jemné polštářky a snadno se spálí.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek