Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

V současné době došlo k velké obrodě techniky macramé, a to hlavně v interiérovém designu. Ze Skandinávie k nám přichází styl bydlení úzce provázaný se způsobem života, a to bohostyl a hygge. Čisté interiéry s bílými stěnami, živými květinami a jednoduchým nábytkem jsou doplňovány macramé doplňky v přírodních odstínech.
Samostatnou složku mezi těmito doplňky představují závěsy na zeď. Tyto závěsy jsou vytvořeny na dřevěných tyčích nebo větvích a při jejich výrobě se fantazii meze nekladou. Velké závěsy se používají i při slavnostech, hlavně svatbách. Každý závěs je individuálním projevem tvůrce, neplatí zde žádná omezující pravidla. To, co potřebujete znát, je pár uzlů, které pak lze libovolně kombinovat. Můžete kombinovat i barvy přízí, doplňovat je korálky a přírodninami. Příze lze místy sestřihovat a rozčesávat tak, jak vás to právě napadne. Tím se tvorba těchto nástěnných dekorací stává svobodnou a tvůrčí a provází ji radost a poklidný prožitek z umělecké tvorby.

 

Macramé závěs

Na vytvoření tohoto závěsu vám postačí znalost tří snadných uzlů. Ukážeme vám, jak se dělají, a jakmile si osvojíte jejich znalost, můžete jejich kombinací vytvořit jakýkoli závěs podle své fantazie.

Budete potřebovat

  • přízi na macramé tloušťky 3 mm
  • dřevěnou tyčku
  • nůžky
  • krejčovský metr
  • dřevěné korálky

 

Postup

 

 

 

1 Nejprve si navažte přízi na tyčku. Přízi přeložte na polovinu a podle obrázku ji přichyťte na tyčku. Dobře utáhněte.

 

 

 

2 Na tyčku připevněte celkem 7 přeložených přízí.

 

 

 

3 Nyní vytvořte rypsový uzel. V levé části obrázku vidíte tři řady rypsového uzle. V pravé části si ukážeme jak na to.

 

 

 

4 Vezměte poslední pravou přízi a udělejte z ní přízi nosnou. Položte ji přes ostatní příze, viz obrázek.

 

 

 

5 Rypsový uzel se váže ze dvou přízí, nosné (vodicí) a pracovní. Vodicí přízi držte napjatou. Vezměte vedle ležící přízi a podle obrázku s ní udělejte kolem vodicí nitě smyčku tak, že pracovní přízi přehodíte odspodu směrem nahoru a opět dolů.

 

 

 

6 Smyčku utáhněte.

 

 

 

 

 

7, 8 Dále přehoďte přízi přes vodicí, podvlékněte ji, protáhněte smyčkou a utáhněte.

 

 

 

9 Stejně postupujte s další přízí vlevo.

 

 

 

10 Vytvořte tak celou řadu. Nyní vodicí nit otočte doprava a pokračujte stejně v druhé řadě, pouze z opačné strany.

 

 

 

11 Rypsový uzel můžete vést šikmo nebo rovně. Tento typ uzlů vytváří stejnoměrné vodorovné řady a používá se ke zpevnění okrajů nebo na vyplnění větší souvislé plochy.

 

 

 

12 Další uzel, který budete potřebovat, je podvojný plochý uzel. Na jeho vytvoření potřebujete čtyři příze, dvě střední na oporu a dvě krajní. Přízi přeložte na polovinu a připevněte k dřevěné tyčce, totéž udělejte ještě jednou. Máte tedy čtyři vedle sebe ležící příze.

 

 

 

13 Nyní se naučíte, jak podvojný plochý uzel vytvořit. Z přízí vezměte dvě střední a přes ně budete vázat krajní, čímž vytvoříte dvě části jednoho uzlu. Začněte s první částí, a to tak, že obě krajní příze vážete současně podle obrázku. Levá příze jde horem přes středové příze a pravá příze se pod ní a pod středovými přízemi podvlékne.

 

 

 

14 Dobře utáhněte.

 

 

 

15 Poté uvažte druhou část uzlu stejně jako první, jen zrcadlově obráceně.

 

 

 

16 Utáhněte a podvojný plochý uzel je hotový.

 

 

 

17 Budete-li takto postupovat dále, vytvoříte pásek. Můžete jím (jako v našem případě) ozdobit dekorativní závěs. Mezi jednotlivé uzly můžete vkládat korálky, a to tak, že je budete navlékat na prostřední dvě vlákna.

 

 

 

18 Z podvojných plochých uzlů můžete také vytvořit síť, a to tak, že budete uzly v další řadě vázat křížem, jako byste pokládali cihly. Nejprve uvažte přeložená vlákna na tyčku. Použijte k tomu sudý počet vláken. V našem případě je to 6 přeložených vláken, k dispozici tedy máme 12 vláken. Stejně jako v postupových krocích 13–17 uvažte na každých čtyřech vláknech uzel.

 

 

 

19 Na každé straně vezměte dvě vlákna a odložte je stranou. Ze dvou uzlů v první řadě vezměte dvě a dvě vedle sebe ležící vlákna (ve středu mezi horními uzly) a vytvořte na nich uzel. Příze, která byla v první řadě středová, je nyní krajní, a opačně – viz obrázek. Takto vytvořte celou řadu.

 

 

 

20 Třetí řadu vytvořte stejně jako první. Pokračujete dál tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované délky.

 

 

 

21 Nyní se naučíte podvojný uzel točitý. Vytváří se stejně jako první polovina podvojného uzle plochého.

 

 

 

22 Tuto část, vedenou zleva přes středové příze, přičemž pravá příze se pod ní a pod středovými přízemi podvlékne, stále opakujte, až vytvoříte stočený pásek vhodný na dozdobení závěsu nebo jako samostatný prvek při tvorbě šperků.

 

 

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek