Jednoduché textilní tulipány

jUšijte si květinovou dekoraci, která vám bude dělat radost celé jaro. Tyto textilní tulipány jsou efektní, a přitom jednoduché, takže je snadno zvládne vyrobit i švadlenka začátečnice.

Budete potřebovat

  • barevné látky na květy
  • zelenou látku na stonky a listy
  • floristické dráty, špejle nebo brčka
  • duté vlákno
  • papír a tužku
  • nůžky, špendlíky, jehlu a nit
  • žehličku
  • šicí stroj

 

 

postup

 

1 Nakreslete si (podle šablony) na papír tvar květu tulipánu. Velikost zvolte podle svých preferencí, například 9 cm na šířku a 10 cm na výšku. Šablonu vystřihněte.

2 Přiložte šablonu květu na látku (můžete ji přeložit, abyste měli dvě vrstvy), přišpendlete a vystřihněte 2 totožné tvary.

3 Obě části květu složte lícem k sobě a podél zakřivených stran je na stroji prošijte asi 1 cm od okraje. V horní části (u špičky) okraje nastřihněte a švy rozžehlete.

4 Otočte květ lícem nahoru a vnitřek květu rovnoměrně vyplňte dutým vláknem nebo jinou vhodnou výplní.

5 Okraj spodní části květu založte v šířce asi 0,5 cm dovnitř a kolem dokola prošijte v ruce pevnou nití. Zatáhněte za nit, stáhněte okraj k sobě, nechte pouze malý otvor na stonek, nit zapošijte a ustřihněte.

6 Na stonek si ustřihněte dlouhý obdélník zelené látky o rozměrech asi 4 x 30 cm. Okraje delších stran zahněte asi 0,7 cm a obdélník přeložte napůl tak, aby založené kraje byly uvnitř. Získáte tak stonek široký asi 1,3 cm. Našpendlete si jej a ze tří stran prošijte těsně u kraje na stroji.

7 Nyní si podle předlohy vytvořte papírovou šablonu pro list, zhruba o rozměrech 4 x 20 cm.

8 Stejně jako v případě květu ji přiložte na přeloženou látku, vystřihněte dva (zrcadlově obrácené) listy, složte je lícem k sobě, delší okraje prošijte na stroji, okraje u špičky nastřihněte, rozžehlete a převraťte list na líc.

9 Dovnitř stonku vsuňte drát, špejli či jiné vhodné zpevnění a volný okraj zahněte dovnitř a zapošijte. Tímto švem vložte stonek do otvoru v květu a v ruce jej pevnou nití ke květu přišijte.

10 Spodní okraj listu rovněž založte dovnitř a sešijte. Přiložte list ke stonku, oviňte jej kolem něj a ve vhodné výšce přišijte. Takto si vytvořte celou kytici tulipánů.

 


Text: red; foto: Shuterstock

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek