Jednoduchý plstěný náhrdelník

Šperky vytvořené z vlny jsou originální, výrazné a dobře nosí. Vytvořte si s námi barevné vlněné korále vyrobené snadnou technikou mokrého plstění (či filcování).

Budete potřebovat

  • česané ovčí rouno
  • mýdlo
  • bublinkovou fólii
  • podložku na sushi
  • řezák
  • konvičku
  • pevnou jehlu a nit

 

postup

 

1 Při mokrém plstění se nejlépe pracuje s jemnou merino vlnou. Na pracovní stůl položte igelit a na něj bublinkovou fólii (bublinkami směrem nahoru). Nejprve si utrhněte kousek vlny a položte ji na fólii.

 

2 Natrhanou červenou vlnu pokládejte podle obrázku vedle sebe, druhou řadu mírně přes sebe. Vyskládejte tak čtverec velikosti asi 30 x 30 cm. Barevné kombinace jsou na vaší volbě.

 

3 Nyní začněte skládat vlnu oranžové barvy. Skládejte ji kolmo na předcházející a začněte kousek od okraje, viz obrázek.

 

4 Další vrstvu dejte opět kolmo a o kousek menší než předcházející.

 

5 Poslední vrstva je žlutá a zasahuje již jen do poloviny původního čtverce.

 

6 Připravte si mýdlový roztok z 300 ml teplé vody a 1 polévkové lžíce tekutého nebo nastrouhaného mýdla. Vlnu jím pokropte tak, aby byla mokrá, ale aby ve vodě neplavala.

 

7 Mokrou vlnu stočte do válečku. Začínejte točit ze strany, kde je nejsilnější vrstva vlny.

 

8 Stočený váleček položte na podložku na suši.

 

9 Podložku přeložte a válejte váleček pohyby sem a tam. Mokrou vlnu nejprve válejte lehce. Jakmile bude mít váleček jasnější tvar, můžete filcovat s větším tlakem. Válejte tak dlouho, dokud nebude váleček pevný a tvrdý.

 

10 Hotový váleček dobře vymáchejte ve vodě, nechte ustálit 10 minut ve vodě s octem (v poměru 1 díl octa na 10 dílů vody), poté ho opět dobře vymáchejte ve vlažné vodě a nechte uschnout.

 

11 Ostrým řezákem rozkrájejte váleček na jednotlivé korálky. Tloušťka korálků je na vás, ideální je asi 0,7 cm. Hotové korálky mají v sobě spirálu ze všech barev, které jste použili.

 

12 Válečky navlečte na pevnou nit (prošijte je jehlou). Můžete si vytvořit další barvy korálků a navlékat je střídavě za sebou. Nebo můžete korálky přišít na stužku a tu zavázat kolem krku.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.