Korálek na gumičkový náramek

Tento jednoduchý korálek si zvládnete vyrobit i s minimem pomůcek, které většinou máte doma. Stačí jen držet se našeho postupu.

Co budete potřebovat:

 • Dlaždičku nebo skleněnou desku na řezání hmoty (můžete nahradit eurodeskami s vloženým kartonem)
 • strojek na těstoviny nebo skleněnou lahev,
 • řezák na hmotu – stačí z odlamovacího nože
 • vlhčené ubrousky na otírání rukou a nástrojů
 • pečicí trouba – elektrická s termostatem (ne plyn a mikrovlnka),

Na korálek:

 • dvě barvy polymerové hmoty (např. Fimo, Cernit apod.) ladící s barvou gumičky
 • tekutý polymer (slouží jako pojivo mezi upečenou a syrovou hmotou)
 • formičku na trubičky
 • kousek papíru a samolepku
 • lněnou nit
 • jehlu s tupou špičkou
 • alkohol na čištění korálku (Alpa)

Na dokončení:

 • brusnou mřížku na sádrokarton
 • brusné papíry různé hrubosti
 • brusný blok na nehty
 • silnější kloboukovou gumičku
 • hotový korálek

Postup


Nejprve dobře propracujte obě hmoty, aby byly měkké a vláčné. S pomocí strojku na nudle nebo skleněné lahve vyválejte z hmoty pláty asi 2 mm silné. Z červené hmoty ukrojte plátek 3 cm široký a délka záleží na průměru trubičky. U klasické formičky na trubičky je to asi 5 cm. Strany, které budete spojovat, seřízněte proti sobě mírně zešikma. Pruhem papíru obalte formičku a zajistěte samolepkou. Na takto připravenou trubičku dejte červený plátek hmoty a spoj zahlaďte. Upečte v troubě podle pokynů výrobce na hmotě.

 


Po vychladnutí základu korálek potřete tekutým polymerem, a potáhněte stejným způsobem bílou hmotou.

 


Po zahlazení spoje celý korálek pevně ovažte lněnou nití, lehce zaválejte do hmoty a jehlou vytvořte dírky. Opět podle pokynů upečte v troubě.

 


Po vychladnutí korálku sundejtee všechny nitě. Tentokrát již bez použití tekutého polymeru přitlačte na korálek co nejtenčí vrstvu čevené hmoty a vtlačte ji do všech drážek po niti i do dírek. Přebytečnou hmotu opatrně seřízněte řezákem a dočistěte pomocí vlhčených ubrousků a alkoholu tak, aby červená hmota vyplňovala pouze drážky a dírky. Naposledy upečte.

 


Plochy korálku obruste na brusné mřížce do roviny. Potom už celý korálek obruste ze všech stran pomocí brusných papírů a brusných bloků. Postupujte od nejhrubšího k nejjemnějšímu.

 


Hotový vybroušený korálek navlékněte několika otočkami kloboukové gumičky, aby vyplnila střed korálku. Můžete si pomoci tím, že obtáčíte gumičkou a provlékáte korálkem kolem nějaké kulaté formy odpovídající průměrem vaší ruce. Zakončete pevným uzlem, přes který přetáhnete korálek tak, aby byl celý zakrytý.

 


Realizace, text a foto: Martina Buriánová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.