Korálek na gumičkový náramek

Tento jednoduchý korálek si zvládnete vyrobit i s minimem pomůcek, které většinou máte doma. Stačí jen držet se našeho postupu.

Co budete potřebovat:

 • Dlaždičku nebo skleněnou desku na řezání hmoty (můžete nahradit eurodeskami s vloženým kartonem)
 • strojek na těstoviny nebo skleněnou lahev,
 • řezák na hmotu – stačí z odlamovacího nože
 • vlhčené ubrousky na otírání rukou a nástrojů
 • pečicí trouba – elektrická s termostatem (ne plyn a mikrovlnka),

Na korálek:

 • dvě barvy polymerové hmoty (např. Fimo, Cernit apod.) ladící s barvou gumičky
 • tekutý polymer (slouží jako pojivo mezi upečenou a syrovou hmotou)
 • formičku na trubičky
 • kousek papíru a samolepku
 • lněnou nit
 • jehlu s tupou špičkou
 • alkohol na čištění korálku (Alpa)

Na dokončení:

 • brusnou mřížku na sádrokarton
 • brusné papíry různé hrubosti
 • brusný blok na nehty
 • silnější kloboukovou gumičku
 • hotový korálek

Postup


Nejprve dobře propracujte obě hmoty, aby byly měkké a vláčné. S pomocí strojku na nudle nebo skleněné lahve vyválejte z hmoty pláty asi 2 mm silné. Z červené hmoty ukrojte plátek 3 cm široký a délka záleží na průměru trubičky. U klasické formičky na trubičky je to asi 5 cm. Strany, které budete spojovat, seřízněte proti sobě mírně zešikma. Pruhem papíru obalte formičku a zajistěte samolepkou. Na takto připravenou trubičku dejte červený plátek hmoty a spoj zahlaďte. Upečte v troubě podle pokynů výrobce na hmotě.

 


Po vychladnutí základu korálek potřete tekutým polymerem, a potáhněte stejným způsobem bílou hmotou.

 


Po zahlazení spoje celý korálek pevně ovažte lněnou nití, lehce zaválejte do hmoty a jehlou vytvořte dírky. Opět podle pokynů upečte v troubě.

 


Po vychladnutí korálku sundejtee všechny nitě. Tentokrát již bez použití tekutého polymeru přitlačte na korálek co nejtenčí vrstvu čevené hmoty a vtlačte ji do všech drážek po niti i do dírek. Přebytečnou hmotu opatrně seřízněte řezákem a dočistěte pomocí vlhčených ubrousků a alkoholu tak, aby červená hmota vyplňovala pouze drážky a dírky. Naposledy upečte.

 


Plochy korálku obruste na brusné mřížce do roviny. Potom už celý korálek obruste ze všech stran pomocí brusných papírů a brusných bloků. Postupujte od nejhrubšího k nejjemnějšímu.

 


Hotový vybroušený korálek navlékněte několika otočkami kloboukové gumičky, aby vyplnila střed korálku. Můžete si pomoci tím, že obtáčíte gumičkou a provlékáte korálkem kolem nějaké kulaté formy odpovídající průměrem vaší ruce. Zakončete pevným uzlem, přes který přetáhnete korálek tak, aby byl celý zakrytý.

 


Realizace, text a foto: Martina Buriánová

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.