Vázy, svícny a láhve zdobené dýhou

Dýha je tenká vrstva dřeva, která se používá na povrchovou úpravu nábytku. Můžete si s ní ale ozdobit i různé sklenice a lahvičky, a vytvořit si tak originální vázy, lampičky či zdobené láhve.

Budete potřebovat

  • dýhu dubu amerického nebo třešně americké (s nanesenou vrstvou lepidla), 42 x 2 mm
  • různé staré sklenice, nejlépe netypických tvarů
  • bílou barvu (např. Aquadecol)
  • 2–3 brambory
  • nožík
  • žehličku
  • kopírovací papír
  • tužku
  • matný bezbarvý lak ve spreji (např. Prima)

postup

1. Dýhou si odměřte obvod sklenice, přidejte asi 3 cm navíc na zažehlení a dýhu odstřihněte. Pak si ustřihněte i další pásky stejné délky.

2. Brambory přeřízněte napůl a na polovinu jedné strany naneste štětcem bílou barvu. Bramboru můžete nejdříve zkušebně otisknout na papír a pak na dýhu a vytvořit vzor.

3. Když máte takto orazítkované všechny tři pásy dýhy, postupně je přikládejte na sklenici a na koncích zažehlete. Lepidlo se na dýze rozehřeje a za pár sekund ztvrdne.

4. Dýhu můžete také různě pomalovat nebo popsat. Text si můžete napsat na počítači a přes kopírovací papír ho přepsat na dýhu. Pak nápis zalakujte.

5. Z dýhy můžete také vystřihovat různé vzory nebo písmena. Takto ozdobenou sklenici můžete používat jako vázu, ale i jako lucernu, stačí jen dovnitř vložit svíčku.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.