Přírodní pomocníci proti kašli

Jitrocel, divizna, podběl či slézy patří k nejúčinnějším bylinám, které pomohou s léčbou kašle a dýchacích potíží. Dejte jim přednost před přípravky z lékárny.

Divizna velkokvětá

Verbascum densiflorum

Mezi léčivé druhy se řadí divizny velkokvětá a sápovitá. Zatímco první má listy šedavé s hustými chloupky a žlutými květy, druhou poznáte podle tmavě zelených a méně plstnatých listů a červených středů a blizen květů. Obě obsahují slizové látky a saponiny, které podporují rozpouštění hlenu.

Pěstování: Divizny nejčastěji rostou na suchých a slunečných místech, jako jsou kamenité stráně, náspy, výsypky a podobná místa. Pěstovat se dají i na zahradě. Jde o nápadnou a velmi pěknou dvouletku. Je to i praktické pro sběr, protože květy se doporučuje trhat zrána, nejlépe denně, nesmějí se zapařit ani pomačkat. Suší se nejlépe na proutěných ošatkách a stále si musejí zachovat svou žlutou barvu.

Využití: Z květů se připravuje čaj i zastudena vyráběný nálev, který se musí louhovat alespoň hodinu – květy můžete pro snadnější uvolňování slizových látek i rozmělnit v hmoždíři. Přípravky z divizny vždy přečistěte přes husté plátno nebo filtrační papír – jemné chloupky na květech mohou naopak ke kašli dráždit.

 

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

foto: Shutterstock

Jitrocelů roste více druhů, léčivý poznáte podle dlouhých listů s podélnou žilnatinou. Tvoří přízemní růžice a kolmo nahoru vystupující květenství s dokola trčícími prašníky. Listy obsahují slizové látky s antibakteriálním účinkem, které hojí sliznice.

Pěstování: Jitrocel se jako zahradní rostlina nepěstuje, pokud vám u domu vyroste, využijte ho. Běžně ho najdete na vlhčích loukách a v parcích. Mladé listy se mohou sbírat celou sezonu, tedy od května do září, nejlépe v době květu. Na jaře ovšem obsahují nejvíce účinných látek.

Využití: Z jitrocele se připravuje účinný sirup proti kašli, který se osvědčuje hlavně u dětí. Nadrobno pokrájené listy se průběžně vrství do široké sklenice a prosypávají cukrem. Když je láhev plná, přetáhne se plátnem a nechá louhovat asi dva měsíce. Poté se zahřeje na sedmdesát stupňů, prolisuje přes husté sítko a rozlije do tmavých uzavíratelných lahviček. Z čerstvých i sušených listů lze vařit léčivý čaj, který posiluje plicní tkáň a užívat ho lze při každém onemocnění dýchacích cest.

 

Slézy

Malva

foto: Shutterstock

Sléz lesní (Malva sylvestris), sléz přehlížený (Malva neglecta) i proskurník lékařský (Althaea officinalis) patří ke stejné čeledi slézovitých. Jde o trvalky nebo dvouletky, proskurník lze pěstovat i jako okrasnou rostlinu na zahradě. Pocházejí ze Středomoří, často je před horkem chrání jemné chloupky.

Pěstování: Slézy najdete na okrajích luk a cest, proskurník se pěstuje nejčastěji jako dvouletka na vlhčích místech. Pozor, zahradní kultivary proskurníku topolovky a slézů nemají léčivé vlastnosti. Jako byliny se využívají nejen květy, ale i mladé listy, u proskurníku dokonce také kořen. Právě ten je na slizové látky velmi bohatý. Květy a listy se sbírají denně v pozdním slunném odpoledni, musí být zcela čisté, bez známek napadení rzí nebo hmyzem. Kořeny dvouletých rostlin se vyrývají na podzim.

foto: Shutterstock

Využití: Květy a listy se využívají pro přípravu nálevu za studena, nechávají se louhovat hodinu až dvě. Nevaří se, stejně jako výluh z kořenů proskurníku. Léčivo se užívá při onemocnění horních cest dýchacích, při kašli a chrapotu. Kúra by měla trvat týden, potom je třeba léčbu na stejně dlouhou dobu přerušit. Slizové látky totiž částečně blokují činnost žaludku a střev.

 

Podběl lékařský

Tussilago farfara

foto: Shutterstock

Podběl najdete na vlhkých místech v okolí potoků, roste i podél cest, na výsypkách a rumištích, nevadí mu ani nehostinná místa s jílovitou půdou. Pěstování: Na zahradě není třeba podběl záměrně pěstovat, nasbírejte si ho v přírodě. Nejprve se na jaře – nejčastěji v březnu – objevují květy, listy raší daleko později.

Využití: K léčbě kašle trhejte a sušte mladé čisté listy, nejlépe v dubnu. Neoplachují se, neperou, po jednom se rozloží na nízké lísky a rychle se usuší. Obsahují totiž hodně slizových látek, což zvyšuje riziko plesnivění. Také proto se skladují ve vzduchotěsných nádobách. Květy se k léčbě používají jen málo, obsahují alkaloid pyrrolizidin, který při dlouhodobé konzumaci ničí játra. Takový čaj se doporučuje pít jen asi dva týdny v roce. Z podbělových listů si uvařte čaj nebo je nechte vylouhovat zastudena. Slizové látky v nich obsažené tiší dráždivý kašel a výrazně usnadňují odkašlávání, pomáhají i při ranním kuřáckém kašli.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek