5 nejčastějších mýtů o psím stravování

Zdravá strava a správné krmení je klíčem ke dlouhodobému a zdravému životu psů. V otázce krmení však existuje mnoho mýtů, které mohou psům uškodit nebo způsobit žaludeční potíže.

Mýtus číslo 1: „Pes by měl být krmen jen granulemi či konzervami.“

Granule a konzervy jsou samozřejmě skvělou volbou, ale nemusí být jedinou. Pes může být krmen syrovou potravou nazývanou. BARF, tedy syrovým masem, kostmi a vhodnou přílohou. „Tato strava je pro psa přirozená. Důležité je ale nastudovat, jak BARF podávat. Nebo sáhněte po připraveném kompletním BARFu, kde se nebudete muset o nic starat. Nevhodné syrové potraviny mohou psovi zapříčinit zdravotní komplikace, například žaludeční potíže. Můžete mu dávat také vařenou potravu (kvalitní kupovanou nebo domácí). Dejte ale pozor na vyváženost a znalost toho, co pes smí, a co nesmí jíst,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Mýtus číslo 2: „Požírání trávy je pro psa zdravé.“

Pes sám intuitivně ví, co mu prospěje, a takto také přistupuje k tomu, co jí (především venku). Spousta psů jsou ale nenasytové a sežerou vše, co jim pod čumák přijde. I to, co je pro ně nevhodné až jedovaté. A to platí i pro požírání trávy. Pro tento jev je mnoho vysvětlení, ale zatím neexistují žádné oficiální vědecké studie, proč to pes dělá. Podle některých odborníků se jedná především o čištění žaludku. Jiní odborníci tvrdí, že psi jedí instinktivně trávu, aby do těla dostali živiny, které jim chybějí, a někteří tvrdí, že naši čtyřnozí kamarádi trávu jedí, protože jim prostě chutná. Co se týká výživové bezpečnosti, tak pár stébel tráví psovi neuškodí. Pokud ale váš pes žere trávy hodně (zvláště mokré) a dlouhodobě, může mu to způsobit zdravotní potíže, jako je například zánět žaludku či poruchy trávení.

 

Mýtus číslo 3: „Pes je to samé jako vlk.“

Psi sice pocházejí z vlka, mají ledacos společného, ale dnešní pes domácí se díky domestikaci a životu ve společnosti lidí změnil. I z hlediska výživového, stavby těla, množství pohybu apod. Dnešní domestikovaný pes není stoprocentní masožravec, nemůže žít pouze z masa a kostí, které si „uloví“, ale potřebuje také správné druhy zeleniny, něco málo vhodného ovoce, bylinek a probiotik. Ovšem vše ve správném poměru a z kvalitního zdroje, zpracované za nízkých teplot, maximálně do 40 °C. Extrudované (za vysokých teplot zpracované, „upečené“) granule tedy pro psa nejsou nejlepším zdrojem živin.

 

Mýtus číslo 4: „Krmení syrovým masem udělá ze psa agresivní zvíře.“

Samozřejmě neudělá. Bohužel stále velmi častý mýtus je, že pes, který ochutná syrové maso, se promění v agresivního jedince, který může člověka i pokousat. „Jedná se o nepodloženou dezinformaci, která nebyla nikdy dokázaná. Syrová strava neobsahuje žádné látky, které mohou v psovi vyvolat agresivní chování. Nebezpečné je pouze, když syrová potrava není čerstvá. Takto jedině můžeme syrovou stravou psovi ublížit,“ vysvětluje Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Mýtus číslo 5: „Psům se nesmí dávat syrové kosti.“

Naopak, syrové kosti se psovi dávat mohou. Jsou pro něj dobrým zdrojem živin a zároveň mu pomáhají masírovat dásně a zlepšovat chrup. Pozor si dejte hlavně u tepelně zpracovaných kostí například z pečeného kuřete od oběda. Kosti vařením či pečením změní strukturu (začnou se lámat na ostré kousky) a psovi by mohly poškodit zažívací trakt. Nebezpečné jsou především kuřecí či krůtí kosti. Ty jsou velmi jemné a štěpí se.


Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Myslete na své chlupaté mazlíčky i v zimě

Na své chlupaté parťáky byste v zimě neměli rozhodně zapomínat. I je totiž mráz dokáže pěkně potrápit. Je potřeba je během zimy více krmit? Vyplatí se pořídit psům na zimu funkční obleček? A proč je pro kočky i obyčejné nachlazení nebezpečné?

Celý článek