5 nejčastějších mýtů o psím stravování

Zdravá strava a správné krmení je klíčem ke dlouhodobému a zdravému životu psů. V otázce krmení však existuje mnoho mýtů, které mohou psům uškodit nebo způsobit žaludeční potíže.

Mýtus číslo 1: „Pes by měl být krmen jen granulemi či konzervami.“

Granule a konzervy jsou samozřejmě skvělou volbou, ale nemusí být jedinou. Pes může být krmen syrovou potravou nazývanou. BARF, tedy syrovým masem, kostmi a vhodnou přílohou. „Tato strava je pro psa přirozená. Důležité je ale nastudovat, jak BARF podávat. Nebo sáhněte po připraveném kompletním BARFu, kde se nebudete muset o nic starat. Nevhodné syrové potraviny mohou psovi zapříčinit zdravotní komplikace, například žaludeční potíže. Můžete mu dávat také vařenou potravu (kvalitní kupovanou nebo domácí). Dejte ale pozor na vyváženost a znalost toho, co pes smí, a co nesmí jíst,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Mýtus číslo 2: „Požírání trávy je pro psa zdravé.“

Pes sám intuitivně ví, co mu prospěje, a takto také přistupuje k tomu, co jí (především venku). Spousta psů jsou ale nenasytové a sežerou vše, co jim pod čumák přijde. I to, co je pro ně nevhodné až jedovaté. A to platí i pro požírání trávy. Pro tento jev je mnoho vysvětlení, ale zatím neexistují žádné oficiální vědecké studie, proč to pes dělá. Podle některých odborníků se jedná především o čištění žaludku. Jiní odborníci tvrdí, že psi jedí instinktivně trávu, aby do těla dostali živiny, které jim chybějí, a někteří tvrdí, že naši čtyřnozí kamarádi trávu jedí, protože jim prostě chutná. Co se týká výživové bezpečnosti, tak pár stébel tráví psovi neuškodí. Pokud ale váš pes žere trávy hodně (zvláště mokré) a dlouhodobě, může mu to způsobit zdravotní potíže, jako je například zánět žaludku či poruchy trávení.

 

Mýtus číslo 3: „Pes je to samé jako vlk.“

Psi sice pocházejí z vlka, mají ledacos společného, ale dnešní pes domácí se díky domestikaci a životu ve společnosti lidí změnil. I z hlediska výživového, stavby těla, množství pohybu apod. Dnešní domestikovaný pes není stoprocentní masožravec, nemůže žít pouze z masa a kostí, které si „uloví“, ale potřebuje také správné druhy zeleniny, něco málo vhodného ovoce, bylinek a probiotik. Ovšem vše ve správném poměru a z kvalitního zdroje, zpracované za nízkých teplot, maximálně do 40 °C. Extrudované (za vysokých teplot zpracované, „upečené“) granule tedy pro psa nejsou nejlepším zdrojem živin.

 

Mýtus číslo 4: „Krmení syrovým masem udělá ze psa agresivní zvíře.“

Samozřejmě neudělá. Bohužel stále velmi častý mýtus je, že pes, který ochutná syrové maso, se promění v agresivního jedince, který může člověka i pokousat. „Jedná se o nepodloženou dezinformaci, která nebyla nikdy dokázaná. Syrová strava neobsahuje žádné látky, které mohou v psovi vyvolat agresivní chování. Nebezpečné je pouze, když syrová potrava není čerstvá. Takto jedině můžeme syrovou stravou psovi ublížit,“ vysvětluje Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

 

Mýtus číslo 5: „Psům se nesmí dávat syrové kosti.“

Naopak, syrové kosti se psovi dávat mohou. Jsou pro něj dobrým zdrojem živin a zároveň mu pomáhají masírovat dásně a zlepšovat chrup. Pozor si dejte hlavně u tepelně zpracovaných kostí například z pečeného kuřete od oběda. Kosti vařením či pečením změní strukturu (začnou se lámat na ostré kousky) a psovi by mohly poškodit zažívací trakt. Nebezpečné jsou především kuřecí či krůtí kosti. Ty jsou velmi jemné a štěpí se.


Další články

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek