Zkrášlete si zahradu vodními prvky

Fontány, vodotrysky či umělé potůčky bývaly výsadou šlechtických zahrad. Dnes si je můžete snadno pořídit také a vytvořit si na zahradě příjemnou atmosféru a osvěžení.

Stále častěji se na zahradách místo klasických bazénů s chemicky upravenou vodou objevují přírodní koupací jezírka. Právě ta lze kombinovat s vodotečemi či vodopády poháněnými vnitřním oběhem pomocí čerpadla. Tento systém je ovšem náročný na dodávku elektrické energie, a abyste se dočkali opravdu průzračné vody, musíte do systému zapojit i filtrační systém a čistící bakterie, které dokážou zlikvidovat veškeré živiny a organickou hmotu. Ovšem vodní prvky nejsou výsadou pouze rozlehlých zahrad. Vývěrový kámen, asijské pítko nebo fontánku lze umístit i na balkon či menší terasu, kde si chcete jen zpříjemnit letní pobyt na čerstvém vzduchu.

 

Osázet lze i prameniště potůčku, pokud jej na zahradě máte

Stojatá, nebo tekoucí?

Jezírko, nebo potůček? Neboli nejprve se musíte rozhodnout, zda si přejete vodu stojatou nebo tekoucí. Každá z nich má své výhody i nevýhody a jsou různě náročné na údržbu. Proto si nejprve rozmyslete tyto věci: Zatímco rybník či jezírko se stojatou vodou působí silně uklidňujícím dojmem, a proto se hodí do odpočinkových zahrad, tekoucí potok či fontána mohou být pro někoho i poměrně rušivé, zvláště pokud voda protéká větší rychlostí. Ale pokud bydlíte u rušné silnice, je naopak vítané, když potok přehluší projíždějící auta. Klidná vodní hladina funguje jako efektní zrcadlo, ve kterém se odrážejí okolní stavby i rostliny, zahrada díky tomu vypadá větší. Prostor zajímavě ozvláštňuje a plní barvami. Pokud nevíte, kterou z variant vybrat a velikost zahrady vám to dovoluje, zkombinujte obě: pohybující se voda výborně okysličuje vodu stojatou, takže se skvěle doplňují, zvláště když chcete v jezírku chovat ryby.

Vývěr vody poháněný čerpadlem napájí okrasné jezírko

Kde se bere voda

Vodní prvky v zahradě lze dělit na ty s přirozeným a umělým zdrojem vody. Rozšířenější bývá druhá varianta, kdy se voda bere nejčastěji z vodovodního řadu nebo studny. Jsou ovšem i takové zahrady, kde lze k napájení použít například podzemní prameny nebo vodu z místního potůčku. Oba zdroje mají opět jisté výhody i nevýhody.

 

Spolu s vodou přibyla do zahrady i krása a elegance

Jestliže vodu přivádíte ze studně nebo vodovodního řadu, bude nutné vytvořit systém s čerpadlem poháněným elektrickým proudem. Pokud k napájení zvolíte podzemní prameny, voda v jezírku či potoku bude poměrně studená a nedostatečně prokysličená. Když své jezírko napájíte například z místního potůčku, který svádí vodu i z okolních toků, počítejte s tím, že nebude dokonale čistá. Zvláště v letních měsících může docházet ke splavům zemědělské půdy, která je bohatá na živiny, tedy způsobuje rychlý růst řas a sinic.

 

Tekoucí voda vnáší do klidné zahrady dynamický prvek a oživení

Udržujte ji čistou

I když zvolíte jako zdroj čistou vodu ze studně, vrtu nebo vodovodního řadu, na povrchu dojde k jejímu znečištění například organickou hmotou z okolních dřevin či posečené trávy, která se rychle rozkládá a uvolňuje živiny měnící složení vody. Ta je pak zvláště ve vyšších teplotách náchylná na růst sinic a řas. Pokud ji tedy chcete udržet čistou i bez použití chemický přípravků, určitě se neobejdete bez speciální technologie, která se skládá z několika filtračních komor a zpravidla se ukládá do šachty nebo zahradního domku.

Voda v pohybu má své kouzlo a lze ji zakomponovat téměř do každé zahrady

Ovšem to k dokonalé čistotě vody určitě nestačí, doporučuje se používat i bakteriální kultury, které jsou k tomuto účelu pěstovány a distribuovány do specializovaných obchodů.

Jezírko či nádrž může mít i zcela neobvyklý tvar

Na kvalitu vody mají vliv i další aspekty. Například její chemické složení, hloubka jezírka, velikost hladiny a podobně. Pokud si vyberete vodu v pohybu, tedy třeba potůček či vodopád, které se přirozeně okysličují, je větší šance udržet ji v perfektním stavu.

V obou případech vám však pomůže jednoduchá rada: čím hlubší, tím lepší. Voda se tak přirozeně chladí. Ta v potůčku se mnohem lépe čistí, jestliže máte koryto vysypáno kamenivem hrubší frakce, než když zvolíte písek s vyšším obsahem jemných částic nebo dokonce jílu, který je obsažen v tom kopaném.

 

Klidná vodní hladina funguje jako efektní zrcadlo, zahrada díky tomu vypadá větší

Pro rostliny a živočichy

Chcete v jezírku či kolem potoka pěstovat rostliny a chovat živočichy? Pokud ano, přizpůsobte tomu i typ vodního prvku. Rychle tekoucí voda není pro klidný život živočichů ani rostlin vhodná, navíc bývá chladná. Proto rostliny raději vysaďte až do břehové části, skvěle se zde bude dařit bahenním prvosenkám, blatouchům, sasankám nebo třeba kosatcům. Stejně tak živočichové budou spíše vyhledávat klidnou vodu s možností úkrytu mezi kameny a vodní rostliny. Ideální je kombinovat okrasné či koupací jezírko s vodou tekoucí, která se postará o prokysličení a částečně i filtraci.

 

Vodní plochy můžete osázet lekníny a dalšími vodními rostlinami

PRO RŮZNÉ ZAHRADY

Voda v pohybu má své kouzlo, které lze zakomponovat do různých stylů. Klasické fontány se budou skvěle vyjímat například ve formálních zahradách nebo v květinovém parteru. Minimalistické provedení si zase zaslouží moderní či městský styl. Potůčky a vodopády pak přirozeně doplní jezírko v okrasné či asijské zahradě. Zajímavé možnosti poskytují také přírodní prameniště, která najdou své uplatnění hlavně na přírodně udržovaném pozemku, kde poskytnou skvělé podmínky pro život různým druhům obojživelníků a hmyzu.

 

Fontána vynikne i v docela malé vodní nádržce


Text: red; foto: archiv a Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek