Zhoupněte se!

Hamaky a houpací sítě se zabydlují na našich zahradách, terasách i v pokojích. Houpání, pohupování, kolébání, vznášení se nad zemí patří ke chvilkám příjemné pohody.

Původem závěsné lůžko se již dávno stalo součástí zahradního nábytku. Uvažujeme-li o jeho nákupu, je dobré vědět, jak v něm správně relaxovat, aby nám bylo příjemně. Sítí a hamaků z Brazílie či Columbie je na trhu celá řada a v každé se leží trochu jinak. Nicméně všechny tyto výrobky jsou skvělými prostředníky k udržení duševní rovnováhy i fyzického zdraví. Kdo by se nehoupal a nelenošil rád?

Námořnická síť – varianta rodinné houpací sítě se zesíleným vláknem pro větší odolnost (Houpi)

Abychom po nákupu sítě nebyli zklamaní, je potřeba vědět, jak ji správně používat. Odborníci radí v síti bez tyče ležet nebo posedět úhlopříčně k podélné ose sítě, jinak by nás mohla bolet záda. V houpacích sítích vyztužených tyčemi je zase lepší ležet v podélné poloze. Je samozřejmé, že každému z nás vyhovuje něco jiného a musíme si najít nejvhodnější polohu.

Blahodárné lenošení

Používání houpací sítě k relaxaci stimuluje centrum rovnováhy, rozvíjí motoriku a působí na správný vývoj mozku, protože při něm podle poznatků lékařů a fyzioterapeutů vytvářejí a upevňují neuronová spojení. Dále pohupování zmírňuje svalové napětí a zklidňuje mysl.

Houpací síť Alabama značky La Siesta s polstrovaným lehátkem a polštářem (Lenošíme)

Co se samotných houpacích sítí a hamaků týká, mohou být z různých materiálů v jednobarevné či pestrobarevné úpravě. Například z bavlněné tkaniny, z kombinace bavlny a polyesteru nebo z rychleschnoucího funkčního vlákna Hamac Tex®, které je nejen odolné vůči všem nepříznivým vlivům počasí, ale i nenáročné na údržbu.

Jakou variantu zvolit

Cestovní neboli turistické sítě mají obvykle rozměr sítě pro jednoho a většinou jsou tyto modely vyrobeny z padákového hedvábí (Trilobal). Jsou proto velmi lehké, skladné a prodyšné. K zavěšení vám stačí dva stromy a tenké lano z nabídky prodejce. Rychle schnou, a proto mohou zůstat venku po celou sezonu, aniž by se zapařily či zatuchaly.

Hamaka Double s dřevěným stojanem Aztek (Hamaka)

Při nákupu je potřeba si uvědomit, zda chceme síť dětskou, pro jednoho, pro dva, či pro celou rodinu, nebo zda dáme přednost závěsnému křeslu. Novější variantou klasické houpací sítě je houpací síť vyztužená pevnou tyčí. Způsob zavěšení i samotná poloha ležení se od klasické houpací sítě zásadně liší. „Indiánský“ typ sítě má oproti klasické houpací síti větší rozevření, tělo není do sítě příliš ponořeno, proto je síť oblíbená třeba při opalování. Oproti klasické houpací síti se tento model více rozhoupá.

Závěsné křeslo Currambera značky La Siesta má okraje protkané hustou sítí vláken, která ho chrání proti roztržení (Lenošíme)

Kam s ní

Důležité je předem vědět, zda pro houpací síť máme dostatek místa a také dva stabilní kotevní body. Mohou to být dva stromy, stěna a strom či zábradlí. Při upevňování musíme vzít v potaz i výšku zavěšení, aby se nám do sítě pohodlně usedalo. Pokud nemáme kotevní body, je nutné si pořídit ještě stojan. I tady máme na výběr z mnoha možností. Volit můžeme stojany na sítě z masivního dřeva či z oceli.

K dostání jsou i sítě amerického typu v exkluzivním provedení

Bavlněná síť z pevné tkaniny, plocha na ležení je 2 x 1,4 m (Tchibo)

Bavlněná houpací v brazilských barvách (La Siesta)

www.houpi.cz, www.lenosime.cz, www.hamaka.eu, www.tchibo.cz, www.lasiesta.com/cz

 

 

 

Uložit

Uložit


Text: tet; foto: Shutterstock

Další články

Bramboříky na záhony i do bytu

Bramboříky na záhony i do bytu

Jsou to milovníci chladu a většinou potřebují dostatek vody. Můžete si s nimi zkrášlit chladnější místa v bytě, ale také zahradu. Vyberte si z několika druhů bramboříků.

Celý článek

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.