Zhoupněte se!

Hamaky a houpací sítě se zabydlují na našich zahradách, terasách i v pokojích. Houpání, pohupování, kolébání, vznášení se nad zemí patří ke chvilkám příjemné pohody.

Původem závěsné lůžko se již dávno stalo součástí zahradního nábytku. Uvažujeme-li o jeho nákupu, je dobré vědět, jak v něm správně relaxovat, aby nám bylo příjemně. Sítí a hamaků z Brazílie či Columbie je na trhu celá řada a v každé se leží trochu jinak. Nicméně všechny tyto výrobky jsou skvělými prostředníky k udržení duševní rovnováhy i fyzického zdraví. Kdo by se nehoupal a nelenošil rád?

Námořnická síť – varianta rodinné houpací sítě se zesíleným vláknem pro větší odolnost (Houpi)

Abychom po nákupu sítě nebyli zklamaní, je potřeba vědět, jak ji správně používat. Odborníci radí v síti bez tyče ležet nebo posedět úhlopříčně k podélné ose sítě, jinak by nás mohla bolet záda. V houpacích sítích vyztužených tyčemi je zase lepší ležet v podélné poloze. Je samozřejmé, že každému z nás vyhovuje něco jiného a musíme si najít nejvhodnější polohu.

Blahodárné lenošení

Používání houpací sítě k relaxaci stimuluje centrum rovnováhy, rozvíjí motoriku a působí na správný vývoj mozku, protože při něm podle poznatků lékařů a fyzioterapeutů vytvářejí a upevňují neuronová spojení. Dále pohupování zmírňuje svalové napětí a zklidňuje mysl.

Houpací síť Alabama značky La Siesta s polstrovaným lehátkem a polštářem (Lenošíme)

Co se samotných houpacích sítí a hamaků týká, mohou být z různých materiálů v jednobarevné či pestrobarevné úpravě. Například z bavlněné tkaniny, z kombinace bavlny a polyesteru nebo z rychleschnoucího funkčního vlákna Hamac Tex®, které je nejen odolné vůči všem nepříznivým vlivům počasí, ale i nenáročné na údržbu.

Jakou variantu zvolit

Cestovní neboli turistické sítě mají obvykle rozměr sítě pro jednoho a většinou jsou tyto modely vyrobeny z padákového hedvábí (Trilobal). Jsou proto velmi lehké, skladné a prodyšné. K zavěšení vám stačí dva stromy a tenké lano z nabídky prodejce. Rychle schnou, a proto mohou zůstat venku po celou sezonu, aniž by se zapařily či zatuchaly.

Hamaka Double s dřevěným stojanem Aztek (Hamaka)

Při nákupu je potřeba si uvědomit, zda chceme síť dětskou, pro jednoho, pro dva, či pro celou rodinu, nebo zda dáme přednost závěsnému křeslu. Novější variantou klasické houpací sítě je houpací síť vyztužená pevnou tyčí. Způsob zavěšení i samotná poloha ležení se od klasické houpací sítě zásadně liší. „Indiánský“ typ sítě má oproti klasické houpací síti větší rozevření, tělo není do sítě příliš ponořeno, proto je síť oblíbená třeba při opalování. Oproti klasické houpací síti se tento model více rozhoupá.

Závěsné křeslo Currambera značky La Siesta má okraje protkané hustou sítí vláken, která ho chrání proti roztržení (Lenošíme)

Kam s ní

Důležité je předem vědět, zda pro houpací síť máme dostatek místa a také dva stabilní kotevní body. Mohou to být dva stromy, stěna a strom či zábradlí. Při upevňování musíme vzít v potaz i výšku zavěšení, aby se nám do sítě pohodlně usedalo. Pokud nemáme kotevní body, je nutné si pořídit ještě stojan. I tady máme na výběr z mnoha možností. Volit můžeme stojany na sítě z masivního dřeva či z oceli.

K dostání jsou i sítě amerického typu v exkluzivním provedení

Bavlněná síť z pevné tkaniny, plocha na ležení je 2 x 1,4 m (Tchibo)

Bavlněná houpací v brazilských barvách (La Siesta)

www.houpi.cz, www.lenosime.cz, www.hamaka.eu, www.tchibo.cz, www.lasiesta.com/cz

 

 

 

Uložit

Uložit


Text: tet; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.