Zhoupněte se!

Hamaky a houpací sítě se zabydlují na našich zahradách, terasách i v pokojích. Houpání, pohupování, kolébání, vznášení se nad zemí patří ke chvilkám příjemné pohody.

Původem závěsné lůžko se již dávno stalo součástí zahradního nábytku. Uvažujeme-li o jeho nákupu, je dobré vědět, jak v něm správně relaxovat, aby nám bylo příjemně. Sítí a hamaků z Brazílie či Columbie je na trhu celá řada a v každé se leží trochu jinak. Nicméně všechny tyto výrobky jsou skvělými prostředníky k udržení duševní rovnováhy i fyzického zdraví. Kdo by se nehoupal a nelenošil rád?

Námořnická síť – varianta rodinné houpací sítě se zesíleným vláknem pro větší odolnost (Houpi)

Abychom po nákupu sítě nebyli zklamaní, je potřeba vědět, jak ji správně používat. Odborníci radí v síti bez tyče ležet nebo posedět úhlopříčně k podélné ose sítě, jinak by nás mohla bolet záda. V houpacích sítích vyztužených tyčemi je zase lepší ležet v podélné poloze. Je samozřejmé, že každému z nás vyhovuje něco jiného a musíme si najít nejvhodnější polohu.

Blahodárné lenošení

Používání houpací sítě k relaxaci stimuluje centrum rovnováhy, rozvíjí motoriku a působí na správný vývoj mozku, protože při něm podle poznatků lékařů a fyzioterapeutů vytvářejí a upevňují neuronová spojení. Dále pohupování zmírňuje svalové napětí a zklidňuje mysl.

Houpací síť Alabama značky La Siesta s polstrovaným lehátkem a polštářem (Lenošíme)

Co se samotných houpacích sítí a hamaků týká, mohou být z různých materiálů v jednobarevné či pestrobarevné úpravě. Například z bavlněné tkaniny, z kombinace bavlny a polyesteru nebo z rychleschnoucího funkčního vlákna Hamac Tex®, které je nejen odolné vůči všem nepříznivým vlivům počasí, ale i nenáročné na údržbu.

Jakou variantu zvolit

Cestovní neboli turistické sítě mají obvykle rozměr sítě pro jednoho a většinou jsou tyto modely vyrobeny z padákového hedvábí (Trilobal). Jsou proto velmi lehké, skladné a prodyšné. K zavěšení vám stačí dva stromy a tenké lano z nabídky prodejce. Rychle schnou, a proto mohou zůstat venku po celou sezonu, aniž by se zapařily či zatuchaly.

Hamaka Double s dřevěným stojanem Aztek (Hamaka)

Při nákupu je potřeba si uvědomit, zda chceme síť dětskou, pro jednoho, pro dva, či pro celou rodinu, nebo zda dáme přednost závěsnému křeslu. Novější variantou klasické houpací sítě je houpací síť vyztužená pevnou tyčí. Způsob zavěšení i samotná poloha ležení se od klasické houpací sítě zásadně liší. „Indiánský“ typ sítě má oproti klasické houpací síti větší rozevření, tělo není do sítě příliš ponořeno, proto je síť oblíbená třeba při opalování. Oproti klasické houpací síti se tento model více rozhoupá.

Závěsné křeslo Currambera značky La Siesta má okraje protkané hustou sítí vláken, která ho chrání proti roztržení (Lenošíme)

Kam s ní

Důležité je předem vědět, zda pro houpací síť máme dostatek místa a také dva stabilní kotevní body. Mohou to být dva stromy, stěna a strom či zábradlí. Při upevňování musíme vzít v potaz i výšku zavěšení, aby se nám do sítě pohodlně usedalo. Pokud nemáme kotevní body, je nutné si pořídit ještě stojan. I tady máme na výběr z mnoha možností. Volit můžeme stojany na sítě z masivního dřeva či z oceli.

K dostání jsou i sítě amerického typu v exkluzivním provedení

Bavlněná síť z pevné tkaniny, plocha na ležení je 2 x 1,4 m (Tchibo)

Bavlněná houpací v brazilských barvách (La Siesta)

www.houpi.cz, www.lenosime.cz, www.hamaka.eu, www.tchibo.cz, www.lasiesta.com/cz

 

 

 

Uložit

Uložit


Text: tet; foto: Shutterstock

Další články

Nápady na DIY úložná řešení

Nápady na DIY úložná řešení

V každé domácnosti se potýkáme s výzvou, jak efektivně uskladnit naše věci. Máme pro vás inspiraci, jak vytvořit úložná řešení, která nejen udrží vaši domácnost v pořádku, ale navíc je pořídíte levně a chytře.

Celý článek

Čemeřice kvetou i v zimě

Čemeřice kvetou i v zimě

Chcete-li obdivovat rozkvetlou zahradu i v zimě, vysaďte na záhony čemeřice. Stačí, když se teploty dostanou nad nulu – poupata se rozvinou i na sněhu. Pokud se mráz vrátí, jednoduše se zavřou, aby s lepším počasím zase vykvetla.

Celý článek