Zelenina jako ozdoba zahrady

Už v renesančních zahradách se využívaly zajímavé odrůdy zeleniny jako dekorace. Dnes se s nimi setkáte třeba u zámku Kratochvíle. Zkusíte si také zasadit tykve, barevné lilky či pestré feferonky mezi květiny?

Kapusta nahradí i květiny

Okrasné kapusty seženete v mnoha varietách. Asi nejpůsobivější jsou ty s temně fialovou a čistě bílou kresbou. Jde sice o jedlé rostliny, ale chutí ani velikostí úrody se s těmi klasickými nemohou srovnávat. Okrasné kapusty se vysazují do záhonů nebo nádob na podzim. Menší přízemní mrazík jim dodá na zajímavosti, teploty více pod nulou je však už spálí.

 


Rajčata mnoha barev a velikostí

Obchody nabízejí stále nové odrůdy rajčat, která chutnají nejlépe čerstvá nebo se řadí do skupiny masitých. Ta jsou vhodná pro tepelné zpracování, protože vytvářejí velké množství dužniny a obsahují méně vody. I když u mnohých z nich možná budete na pochybách, zda nejsou hezčí jako dekorace. Platí to pro masité odrůdy ’Costoluto Fiorentino’, ’Beefmaster’ nebo třeba ’Indigo Blue Beauty’. Dobře vypadají a čerstvé nejlépe chutnají ’Indigo Red’, původní odrůda ’Black From Tula’ či ’Zelená zebra’.

 


Fialový bodlák k jídlu

Artyčok nejen dobře chutná, ale jde i o pěknou rostlinu se zajímavým vzhledem. V semenářských obchodech seženete odrůdu zelenou a fialovou, které vhodně doplní třeba květinové záhony.

 


Zajímavé lilky

Také lilek nemusí být pouze podlouhlý a temně fialové barvy. Můžete se setkat s plody kulovitými, dlouze protáhlými nebo vejčitými v barvě světle fialové nebo také čistě bílé. Nejenže ozdobí zahradu, ale také poslouží jako surovina pro dobrou pomazánku s provensálskými bylinkami nebo ho lze naplnit mletým masem a upéct v troubě.

 


Okrasná popínavka

Ačokča nebo také paprikookurka je popínavá rostlina, která se často pěstuje jako zajímavá bujně rostoucí letnička vhodná do nádob. Její plody připomínají světle zelené papričky, ale mladé chutnají spíš jako okurka.

 


Květák tak trochu jinak

Pokud patříte mezi tradiční zahradníky, jistě znáte klasické bílé květáky jako ’Beta’, ’Ingloory’ nebo ’Brilant’. Ozdobou okrasné zahrady se stanou vyšlechtěné odrůdy, například hráškově zelená ’Veronica F1’ se zašpičatělými růžičkami. Anebo květáky v pestrých barvách – většinou je pěstujete ze směsi osiva, které je namořeno odlišnou barvou (fialové, žluté, oranžové či zelené), abyste věděli, co vám ze semínka vyroste.

 


Barevné patisony

Z patisonů lze nejen připravit výborné pomazánky nebo zeleninové omáčky pro dlouhodobé uskladnění. Použít k tomu můžete i nové a barevně zajímavé odrůdy – ’Sunny Delig’ se žlutou slupkou nebo tmavě zelenou ’Greendisc F1’. Pro dlouhodobé skladování je třeba nechat plody dobře vyzrát, aby měly co nejpevnější slupku. Pak je uložte do chladu do
dřevěných bedýnek.

 


Indická okurka

Během podzimu dozrávají dlouhé plody lagenárie, kterou mnozí považují spíše za okrasnou tykev, vhodnou na různé dekorace. Je pravda, že z některých odrůd se vyrábějí hudební nástroje, protože jakmile se vysuší, jejich slupka ztvrdne. Rostliny s baňkovitými plody zase slouží pro tvorbu nádob určených na pití oblíbeného nápoje maté. Tato popínavá liána s krásnými bílými květy je i výborná jedlá zelenina.

 


Okořeňte si život

Na trhu seženete velké množství chilli papriček, které se liší nejen svou pálivostí, ale i krásnými barvami. Platí to hlavně pro odrůdy ’Peito de Moca’, ’Medusa’, ’Bolivijská duha’, ’Thanksgiving’ či ’Filius Blue’.

 


Pestrý mangold

Zajímavou náhražkou špenátu je mangold. Tato zelenina se stále více dostává do povědomí zahrádkářů díky pozoruhodnému vzhledu i jednoduchému pěstování – dokáže spolehlivě přezimovat, takže ji nemusíte každý rok vysévat. Záhony i na podzim probarví odrůdy s listy bílými, žlutými, sytě zelenými, temně nebo svítivě červenými. Vyzkoušejte třeba odrůdy ’White Silver’, ’Rhubarb Chard’ či ’Bright Yellow’.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rostliny, které kvetou v zimě

Rostliny, které kvetou v zimě

Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více.

Celý článek

Přeslička: na hojení ran

Přeslička: na hojení ran

Přesličky patří mezi velmi staré druhy. Nerozmnožují se semeny a nenajdete u nich ani typické květy, jde o rostliny výtrusné. Setkat se můžete se třemi zástupci – přesličkou rolní, bahenní a lesní.

Celý článek

Pozor na psí nadváhu

Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.