Zahrada na balkoně

Nejen květiny nebo bylinky, ale i zeleninu můžete úspěšně pěstovat na balkoně. Stačí, když zvolíte dostatečně velké nádoby, a vyroste vám tu téměř vše, včetně kukuřice nebo melounů…

Truhlíky osázené pestrými balkonovkami jsou stálicí balkonů a teras. Už méně lidí se rozhodne pro pěstování dřevin, které na místě vydrží i v zimním období, nebo trvalek.

 

Zkuste to s dřevinami

Dřeviny přinášejí to, co letničky ani trvalky nedovedou – pěkně vypadají i v době zimního odpočinku. Zatímco letničky vyhodíte a trvalky čekají v podzemních pupenech na příchod jara, dřeviny tu stále jsou, svým druhově typickým habitem připomínají přírodu i mimo sezonu. Na každý, i ten nejmenší balkon se jistě vejde alespoň jeden stromek v nádobě.

Na balkonech a terasách by měly dostat vždy přednost listnáče. Jsou odolnější, lépe se vyrovnávají s případným poškozením, během roku se mění a nevypadají stále stejně. Jejich nabídka je také daleko širší a lépe si tak vyberete vhodný druh, zvlášť pokud potřebujte například rostlinu do stínu, na omezený prostor, nad rušnou ulici nebo jižní stranu, kde bude neustále na přímém slunci. Sázkou na jistotu se mohou zdát stálezelené dřeviny. Nenechte se ale strhnout jejich množstvím, druhy prostřídejte tak, aby jeden stálezelený druh byl vyvážen nejlépe dvěma opadavými, byť třeba menšími nebo kultivary na kmínku.

Jahodníky lze úspěšně pěstovat i na malém prostoru, například i v závěsných truhlících

 

Kombinujte letničky

Na trhu jsou k dostání desítky vhodných druhů letniček, na českých balkonech ovšem stále převládá klasika – petúnie a pelargonie. Ty jsou navíc často vysazovány v jediném druhu a jedné, maximálně dvou barvách. Takto osázené truhlíky sice působí velmi nápadně a krásně, ale bývají docela pracné na denní péči a údržbu. Také proto, že jediný druh přitahuje choroby a škůdce, kteří se na něj specializují. Riziko, že vám květiny zničí mšice, je vyšší, než pokud nakombinujete více druhů. A myslete i na sebe. Budete-li pěstovat pouze převislé balkonovky, mohutné závěsy sice potěší kolemjdoucí, ovšem vy z nich nebudete mít skoro nic. Přidejte proto i vyšší rostliny, viditelné z bytu. Více druhů sesazených do jednoho truhlíku se hodí právě pro malé balkony, na které jsou kladeny největší nároky. Pro úspěšnou kombinaci několika druhů v jediném truhlíku potřebujete znát tři věci – nároky jednotlivých druhů na slunce, jejich potřebu živin a typ růstu. Teprve potom by měly přijít na řadu jejich barvy. A opravdu jen na vás záleží, zda zvolíte jemné sladění nebo naopak kontrast.

V truhlících můžete pěstovat například i listový salát. Zasít ho můžete několikrát za sezonu.

 

Teplomilné krásky

Ve velkých květináčích nebo jiných nádobách se pěstují bohatě kvetoucí rostliny z tropických a subtropických oblastí, které ve své domovině rostou jako keře nebo trvalky. V tuzemských podmínkách je ale musíte zimovat pod střechou, což značně komplikuje jejich trvalé pěstování. Patří mezi ně třeba oleandr, pařížská kopretina, levandule ouškatá, lantana neboli libora, mandevilla, ale i oblíbený durman. Pokud nemáte vhodné a dostatečně velké prostory pro zimní období, prostě tyto rostliny nepěstujte. Anebo je kupujte každý rok znovu a pěstujte jen jako sezonní letničky na jedno použití.

Využijte prostor na balkoně na maximum. Osázejte závěsné květináče a nenechte prázdné ani stěny

 

Vděčné trvalky

Pokud si dobře vyberete, péče o trvalky je v porovnání s letničkami jednodušší. Snažte se vysadit na balkon druhy, které zdobí i jinak než jen květem. Velkým bonusem jsou bohaté a krásně tvarované listy – zamyslete se, jestli by se k vám nehodily třeba bohyšky či zahradní kultivary plicníků se skvrnitými listy. Zajímavá je i barevná změna na podzim, kterou nabízejí například některé kakosty či olověnec. Naopak vynechte robustní druhy, jako jsou nejrůznější bodláky – máčka, štětka, bělotrn – nebo vysloveně mohutné rostliny – devětsil, oman, popelivka, rodgersie a podobné solitéry. Problematické pro pěstování na balkoně bývají druhy, které po odkvětu zatahují, tedy všechny hajničky a cibuloviny, ale i máky nebo okrasné česneky či kapradiny. Truhlíky či nádoby pak nebudou působit bohatě po celou sezonu. Výborným druhem jsou naopak trávy, mezi nimi mají přednost druhy trsnaté, jako jsou kostřavy, dochan, bezkolenec, ale i kavyl či roztomilý zaječí ocásek, který se ale pěstuje jen jako letnička. Pro slunné balkony se hodí i skalničky – tady ale vybírejte hlavně z odolných druhů, nenechte se zlákat vzácnými raritami z výstav. Zde je třeba vytvořit skupiny podle nároků na pH, což by mělo být základním kritériem při jejich nákupech – kyselomilné a vápnomilné druhy dohromady pěstovat nelze. Této volbě je třeba přizpůsobit samozřejmě i volbu pěstebního substrátu.

Rajčatům se dobře daří i v nádobách

 

Zelenina v truhlících

Balkon lze proměnit nejen v okrasnou, ale i užitkovou zahradu a pěstovat zde zeleninu. Když zvolíte dostatečně velký květináč nebo truhlík, vyroste vám v nich téměř vše, i kukuřice nebo melouny. Jestli ale chcete pěstovat v nádobě zelí ke krouhání, námaha a energie, kterou mu věnujete, asi nebude odpovídat výsledku. Výběr správné plodiny a odrůdy je tedy základem úspěchu. Dále musíte zvolit přiměřenou nádobu i vhodný substrát a samozřejmě vybrat místo, které rostlině bude vyhovovat, a věnovat jí náležitou péči, tedy zálivku, hnojení i ochranu proti chorobám a škůdcům. Rostliny ve volné půdě jsou schopny napravit vaše chyby, například si získají vláhu i živiny z hlubších půdních horizontů, ovšem na terase tuto možnost nemají, a jsou tedy maximálně závislé na vaší péči.

Optimální pro pěstování v nádobách jsou zeleniny, které plodí opakovaně a delší dobu. A také když rostou do výšky, tedy nezabírají tolik prostoru. Proto jsou rajčata a papriky stále nejpopulárnějšími rostlinami pro pěstování v nádobách. Plodinám jako zelí, květák či tykve se raději vyhněte. I když každé pravidlo má výjimku – na velké terase a ve velké nádobě může kompaktní cuketa tvořit nenáročnou, úrodnou, a přitom krásnou dominantu a při pravidelné sklizni bude plodit až do podzimu. Nenechávejte ale plody přerůstat, sklízejte mladé, patnáct až dvacet centimetrů dlouhé cukety, jinak byste brzdili nasazování dalších.

Využijte nejen prostor uvnitř, ale i vně zábradlí

 

Rajčata

Jednou ze dvou nejpopulárnějších balkonových zelenin jsou rajčata. Na výběr máte širokou nabídku rostlin od vysokých přes tyčkové až po nízké keříčkové typy. Kompaktní zakrslé varianty byly dlouhou dobou šlechtiteli opomíjené jako nevyužitelné, v posledních letech se jim věnuje větší pozornost. Patří mezi ně oblíbená odrůda rajčat Vilma s nízkým keříčkem a drobnými červenými plody. Na balkon jsou vhodná i všechna třešňová rajčata, pěstovat můžete i tyčková, jen jim musíte postavit přiměřenou oporu. Vyzkoušejte například chutné datlové rajče Mandat F1, třešňové Sweet Aperitif, Rosella nebo Goldkrone.

Stěny balkonu mohou zkrášlit pnoucí květiny, nebo třeba hrách, fazole či vinná réva

 

Papriky

Jsou druhým favoritem pro pěstování na balkonech. Třeba Cynthia F1 se smetanově bílými plody se hodí pro pěstování v truhlících. Kvůli omezenému prostoru pro kořeny se ještě zvýrazní její kompaktní růst. Odrůda Boneta má netradičně vzpřímeně postavené plody. Na balkoně je proto dekorativní i užitečná současně. Volit můžete i z pálivých paprik. Z jednoho truhlíku jich sklidíte poměrně dost.

 

Ředkvičky

Pro pěstování v nádobách lze doporučit i rychle rostoucí a spolehlivé ředkvičky. V menším truhlíku si můžete pohlídat i přesný výsev do optimálních rozestupů, potom i z malé plochy sklidíte opravdu maximální úrodu. Kromě běžných odrůd s kulatými bulvami můžete samozřejmě vysít i podlouhlé, třeba Slovana nebo Rampouch.

I na malém balkoně si můžete vytvořit útulný koutek a odpočinout si jako v rozkvetlé zahradě

 

Mrkev

Jestli máte rádi čerstvou mrkev, zasejte si na balkoně odrůdy s kratším kořenem – baby karotku Aron F1 s pravidelnými válečkovitými plody nebo Katrin, kónickou mrkev typu Chantenay.

 

Saláty

Máte rádi čerstvý salát? Pro truhlíky jsou ideální ty označované jako „baby leaf“, u nichž sklízíte mladé listy o velikosti deset až patnáct centimetrů, a to za 30 až 45 dnů, zatímco vypěstování hlávek trvá 80 až 110 dnů od výsevu. Do truhlíků je nevysévejte do řádků, ale na široko na povrch substrátu, a pak zasypte zhruba půlcentimetrovou vrstvou přeseté zeminy. Pozor, drenážní otvory ve dně pěstební nádoby jsou nutností, zajistí odtečení přebytečné vody při zalévání. Tímto způsobem můžete pěstovat saláty, rukolu, řeřichu, japonské listové zeleniny, mangold, špenát… Stříhejte je tak, aby zůstal zachovaný růstový vrchol, tedy takzvané srdéčko, rostliny opět obrostou a za dva až tři týdny je můžete sklízet znovu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek